https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/pozarni-nadrze-jsou-pro-male-zivocichy-smrtici-past.reseni-je-ale-jednoduche
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Požární nádrže jsou pro malé živočichy smrtící past. Řešení je ale jednoduché

26.1.2022 07:15 | PRAHA (Ekolist.cz)
I pro žáby se může nádrž stát smrtící pastí.
I pro žáby se může nádrž stát smrtící pastí.
Foto | Michal Šulc
Ročně může jít o desetitisíce zvířat ročně. Skočí, vlezou či spadnou do nějaké požární nádrže, jímky, betonového koupaliště či jiné umělé nádrže - a už se z nich nikdy nedostanou. Mapování těchto ekologických pastí se už třetím rokem věnují pracovníci ochrany přírody Libereckého kraje ve spolupráci s veřejností. A na šesti nádržích v Libereckém kraji se provedla opatření na ochranu živočichů. A pracuje se na příručce, která by možná řešení pomohla aplikovat kdekoliv jinde.
 
Požární a jiné nádrže jsou zejména pro obojživelníky velkým lákadlem, protože v nich je voda, kterou potřebují pro své rozmnožování. Obojživelníci se po nakladení vajíček po příkré stěně nádrží nedokážou dostat ven a umírají vysílením, často včetně nově vylíhnuté generace, která také nemá, kudy nádrž opustit.

Jednoduché opatření: prkno u stěny nádrže pomůže živočichům najít cestu ven. Proseč pod Ještědem.
Jednoduché opatření: prkno u stěny nádrže pomůže živočichům najít cestu ven. Proseč pod Ještědem.
Zdroj | Liberecký kraj

„Přicházíme naráz o dospělé jedince i jejich potomstvo," vysvětluje Radomír Studený, odborný pracovník ochrany přírody Krajského úřadu Libereckého kraje. Mohou za to především kolmé betonové zdi bez jediné možnosti, kudy by žáby a další živočichové opustili nádrž. "Přitom stačí málo, aby nádrž byla pro ně bezpečná a zajištěná,“ dodává Studený.

Krajští pracovníci ochrany přírody se už před třemi lety pustili do zmapování těchto ekologických pastí, s čím jim hodně pomáhá i veřejnost. Ukazuje se, že problematických nádrží jsou jen v Libereckém kraji stovky.


Legenda: Oranžové kapky = pasti, modré = v pořádku, zelené = zatím neověřeno

Kraj na vybraných nádržích otestoval opatření, jak živočichům umožnit únik z betonových pastí. „Pro okamžité a dlouhodobé zajištění nádrže zpravidla stačí podél stěny napevno umístit prkno tak, aby jej živočichové neminuli," popisuje Radomír Studený s tím, že prkno by mělo těsně doléhat ke stěně. Prkno dovede živočichy až na bezpečný břeh – tedy nikoli do silnice nebo výběhu hladových slepic.

Ropuchy v pasti. Všelibice.
Ropuchy v pasti. Všelibice.
Foto | Radomír Studený / Liberecký kraj

"U jiných nádrží stačí upravit kolmý okraj, vyskládat do rohu nádrže kameny nebo dobetonovat na schodech šikmé plochy,“ popisuje Radomír Studený. Často to jsou jen kosmetické úpravy nijak neomezující stávající využití.

Někde stačí na kraji schodů vybetonovat šikmé plochy. Žábám to stačí, lidem to nevadí. Všelibice.
Někde stačí na kraji schodů vybetonovat šikmé plochy. Žábám to stačí, lidem to nevadí. Všelibice.
Zdroj | Liberecký kraj

Trvanlivější a technicky náročnější řešení jsou plovákem opatřené rampy a rošty, které zvířatům umožní vylézt. Rampy a rošty může majitel v případě potřeby na čas odmontovat nebo sklápět, což je důležité při čištění u koupališť nebo u hasičských nádrží.

První opatření na záchranu zvířat už mají například v Havlovicích, Bílé nebo Všelibicích. První čtyři sklopné výlezové rampy instalovala firma NaturaServis z Hradce Králové, která se dlouhodobě ochranou obojživelníků zabývá. Zajištěno proti tonutí je nyní šest nádrží, kromě ramp jsou postaveny i výlezové rošty. Došlo také na dobetonování šikmé plochy na schodech koupaliště ve Všelibicích a úpravu hrany požární nádrže v Havlovicích.

V Havlovicích bylo potřeba přerušit lem betonové nádrže.
V Havlovicích bylo potřeba přerušit lem betonové nádrže.
Zdroj | Liberecký kraj

„Například v obci Bílá, místní části Hradčany, po půl hodině od instalace rampy vylezl k překvapeným montérům čolek obecný. Příště to může být příliš zvědavá veverka, kočka, ježek nebo pták. I to jsou zvířata, která ve vodě tonou,“ doplňuje Radomír Studený.

Velmi hluboká nádrž v Hradčanech spolykala každý rok stovky zvířat. Jejich životy nově chrání jednoduchý únikový výstup.
Velmi hluboká nádrž v Hradčanech spolykala každý rok stovky zvířat. Jejich životy nově chrání jednoduchý únikový výstup.
Zdroj | Liberecký kraj

Radní pro životního prostředí a zemědělství Václav Židek k tomu dodává: „Velmi děkuji obcím, které se zodpovědně zapojily do zajištění nádrží, ať už svépomocí, nebo ve spolupráci s Libereckým krajem. A vyzývám další, ať neváhají a zapojí se. Rádi jim poradíme.“

Zajištění nádrží podporuje Liberecký kraj z dotačního fondu Libereckého kraje. Na rampy a rošty může žadatel obdržet 70 % z jejich ceny. K tomu je potřeba přiložit souhlas vlastníka nádrže. Příjem žádostí proběhne od 1. do 28. února 2022, podmínky jsou uvedeny ve vyhlášení programu 8.2 Podpora ochrany přírody a krajiny. Konzultace k návrhu vhodného opatření pro konkrétní nádrž a k podání žádosti poskytuje pracovnice odboru životního prostředí a zemědělství Lenka Lánská, lenka.lanska@kraj-lbc.cz, 728 045 399.

Pracovníci krajského úřadu připravují ve spolupráci s firmou NaturaServis vydání brožury s názornými návody k zajištění problémových nádrží.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.1.2022 07:48
Čím víc se o tom bude sát, o to dříve (snad) dojde k nápravě.

https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kareln-zvaral-architektonicke-pasti-ptakum-nebezpecne-sklo-a-nadrze
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.1.2022 07:48 Reaguje na Karel Zvářal
psát
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.1.2022 15:19 Reaguje na Karel Zvářal
Obdivuji dobrá řešení za pár kacěk. Tak se má vždy důsledně začínat.

Na druhé straně, když vidím "přechody" pro zvěř přes dálnici jistě za miliony, nejsem až tak moc o smysluplnosti přesvědčen.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.1.2022 18:28 Reaguje na Jiří Svoboda
Souhlasím, ale pouze u "přechodů" mám výhradu, že
dobře vymyšlené a realizované smysl mají. Problém
bývá v místě a samotné realizaci. Pokud "přechodem"
projde predátor, tak se mu zvěř vyhne a pokud je
nepřehledný, tak jim nepůjdou žádná zvířata !No
a nakonec i to, že pokud se jimi producírují i
lidé s pejsky, tak se mu zvěř vyhýbá taky. A to
nakonec končí tak, že po méně frekventované
přípojné silnici zvěř vejde na oplocenou dálnici
a je mezi ploty v dokonalé pasti bez možnosti
úniku. Takováto kritická místa by měla být
vybavena světelnými a zvukovými plašiči, aby
to zvěř odradilo od vstupu na tu dálnici.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

26.1.2022 15:34
Výborná akce. Prkno pobité kobercem zvládne každý majitel nádrže. Trvanlivější úpravy také nestojí svět (jednotky tisíc?). Může to zachránit životy spousty obojživelníků i dalších zvířat.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

27.1.2022 07:47
Na stavbě jsem dal do nové požární plastové nádrže kus geotextilie, takže doufám vylezou.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist