Ekolist.cz - http://www.ekolist.cz

Verze zprávy pro tisk

Nápad „jako z Marsu“ se po víc než 14 letech stal skutečností. V Praze je svoz bioodpadu zdarma
24. ledna 2022 07:13

PRAHA (Ekolist) - Hnědou „popelnici“ na bioodpad už asi viděl každý. Po Praze je můžete vidět jak u rodinných, tak i u bytových domů. Až do konce roku 2021 si za její vyvážení museli zájemci připlatit. Od letošního roku je v Praze svoz bioodpadu zdarma. Po více než 14 letech, kdy Praha začala vymýšlet a prosazovat svoz bioodpadu.
(Celý text)

V Indii vyšetřují úhyn 57 kožnatek. Je podezření, že je lidé otrávili
24. ledna 2022 01:14

DILLÍ (ČTK) - V Indii uhynulo přes 50 kožnatek a úřady případ vyšetřují jako možnou záměrnou otravu. Kožnatky indické se mohou dožít 300 i 400 let a patří k chráněným druhům želv.
(Celý text)

ČHMÚ Brno: Průtoky byly čtvrtý měsíc po sobě podprůměrné
24. ledna 2022 01:07

BRNO (ČTK) - Prosincové průtoky v řekách, které monitoruje brněnská pobočka Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), dosáhly 68 procent obvyklého stavu. Pod průměrem byly čtvrtý měsíc po sobě, v listopadu byly na 55 procentech. Na blogu brněnských hydrometeorologů o tom informovali Eliška Baráková a Jáchym Brzezina.
(Celý text)

Další protesty kvůli dotacím zemědělci nechystají, vítají dotační kalkulačku
24. ledna 2022 00:57

PRAHA (ČTK) - Agrární komora ČR proti novým dotačním pravidlům navrženým pro roky 2023 až 2027 další protesty zatím nechystá, se svými výhradami by se ale mohla obrátit na Evropskou komisi a proti návrhu by mohly také směřovat hromadné žaloby. ČTK to řekl prezident Agrární komory Jan Doležal. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha chce s reakcí počkat po setkání s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) v tomto týdnu. Pozitivně zemědělské organizace hodnotí ohlášený vznik on-line kalkulačky, v níž si zemědělci předběžně spočítají provozní podpory podle nových pravidel.
(Celý text)

Pardubice plánují vybudovat Centrum pro komplexní využití odpadu
24. ledna 2022 00:45

PARDUBICE (ČTK) - Pardubice plánují vybudovat Centrum pro komplexní využití odpadu (CEKVO), které by zajistilo co nejefektivnější využití veškerého tříděného odpadu ve městě. Vzniknout by mohlo například v průmyslové zóně v Semtíně, podílet by se na něm měli i soukromí investoři. Organizace Služby města Pardubic by měla vybudovat v první řadě dotříďovací linku, vytříděné suroviny by pak prodávala jejich zpracovateli, který by působil ve stejném areálu. ČTK to řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).
(Celý text)

Koh-i-noor holding rozvíjí v Rožnově pod Radhoštěm výrobu pro elektroauta Tesla
24. ledna 2022 00:35

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Koh-i-noor holding rozvíjí v závodě v Rožnově pod Radhoštěm výrobní program pro elektrické automobily značky Tesla. Jsou to výlisky a bezpečnostní sestavy, vyrábí je firma z divize Koh-i-noor Machinery. V závodě ve východočeské Poličce chce holding do budoucna vyrábět díly pro elektroauta. Vyplývá to z informací v podnikovém magazínu.
(Celý text)

BBC: Kam se z pláží Mauricia ztrácí ulity a lastury?
23. ledna 2022 11:43

(ČTK) - Když jsem jako dítě jezdívala na rodinnou dovolenou na Mauricius, na plážích bývaly hromady mušlí. Když se ale nyní na toto souostroví vracím, abych zde zaznamenala dopady klimatické změny, pásy měkkého písku omývaného Indickým oceánem zejí prázdnotou. Nashromáždit stejnou sbírku různých ulit a lastur, jakou míval můj otec zamlada, je teď nemožné, napsala reportérka zpravodajského webu BBC.
(Celý text)

Jaký ekotyp smrku ztepilého je perspektivní? Nejlepší jsou z Vysočiny, Jeseníků a Beskyd
23. ledna 2022 07:51

PRAHA (Ekolist) - Zastoupení smrku ztepilého v lesích ČR v důsledku současné kalamity klesá, přesto velmi pravděpodobně zůstane i nadále jednou z hlavních hospodářských dřevin. Závažným problémem se ale ukazuje skutečnost, že kůrovec zničil řadu kvalitních smrkových porostů určených ke sběru osiva. Hrozí tak riziko, že bude značně obtížné vypěstovat dostatečný počet kvalitních sazenic vhodných pro umělou obnovu.
(Celý text)

Nejmenší levhart na světě v horách Ománu bojuje o přežití
23. ledna 2022 02:04

(ČTK) - Ve výšinách přírodní rezervace Džabal Samhán balancuje nad propastí nejmenší z velkých kočkovitých šelem. Horská rezervace v jihoománské provincii Zufár se sice nachází nedaleko přístavního města Salála, je ale jako z jiného světa. Letní monzuny každý rok v působivé podívané promění poušť v záplavu zeleně a vodou zaplní vyschlá koryta řek i jezera. Hor se ale fenomén netýká. Rezervace zůstává suchá a nepřátelská - přitom právě tato oblast je domovem levharta arabského, píše zpravodajský server CNN.
(Celý text)

Povodí Moravy modernizuje plavební komory na Baťově kanále
23. ledna 2022 01:15

(ČTK) - Povodí Moravy modernizuje takzvané rejdy všech jedenácti plavebních komor na Baťově kanále. Rejda je místo, které mohou lodě využít k zakotvení, když čekají, než dostanou povolení vplout do komory. Pracovat na nich se bude postupně do roku 2024 tak, aby byl umožněn plynulý provoz v době hlavních plavebních sezon. Náklady jsou 61 milionů korun, informoval mluvčí státního podniku Petr Chmelař.
(Celý text)

Žďár nad Sázavou obnovuje polní cesty se stromy, kvůli přírodě i procházkám
23. ledna 2022 01:11

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU (ČTK) - Žďárská radnice se snaží vracet do krajiny v okolí města zaniklé polní cesty. V minulých dvou letech nechala obnovit dvě cesty měřící v součtu dva kilometry. Letos chce přidat další dvě cesty, které povedou od okraje Žďáru nad Sázavou ke vsím Vysoké a Stržanov. Jsou to akce za statisíce korun, řekl starosta Martin Mrkos (Žďár-živé město). K obnovování cest se podle ochránců přírody začíná přiklánět víc obcí v kraji.
(Celý text)

Ostatky zřejmě největšího dinosaura našli paleontologové v Argentině
23. ledna 2022 01:00

BUENOS AIRES (ČTK) - Před rokem, 20. ledna 2021, argentinští paleontologové oznámili, že odkryli pozůstatky gigantického dinosaura. Z několika objevených kostí soudí, že se mohlo jednat o největšího tvora, který kdy na naší planetě žil. Dinosaurus, jehož pozůstatky paleontologové objevili již v roce 2014, vážil okolo 100 tun a zřejmě se tak jedná o největší doposud nalezený exemplář.
(Celý text)

Francouzka zachránila sele divočáka, úřady jí ho dovolily chovat na dvorku
23. ledna 2022 00:42

Villeneuve-sur-Lot (Francie) (ČTK) - Sanitářka a milovnice zvířat Véronique Consolová na podzim našla na svém dvorku na jihozápadě Francie sele divočáka. Pohublé zvíře přijala za své, krmila ho z lahvičky speciálním mlékem pro prasata, pojmenovala ho Woody a zažádala o legalizaci jeho chovu. Před týdnem jí úřady teď už 25kilového divočáka odebraly s argumentem, že tento chov porušuje předpisy. Nakonec jí ale Woodyho vrátí, protože je to podle nich "nejméně špatné řešení", napsala stanice BFM TV.
(Celý text)

Česko trvá na zaplacení 50 milionů eur za škody způsobené těžbou v Turówě, Polsko nabízí 40 milionů
22. ledna 2022 17:57

PRAHA (ČTK) - Česko podle návrhu smlouvy pro polskou stranu sporu trvá na náhradě 50 milionů eur za škody způsobené těžbou v hnědouhelném dole Turów u českých hranic. Polsko nabídlo 40 milionů eur. Návrh předloží ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) pro informaci ve středu vládě. Spor s polskou stranou trvá také v požadavku na desetiletou délku soudního dohledu, řekla dnes Hubáčková ČTK. Podle aktualizovaného návrhu, který došel do Prahy, by polská strana souhlasila s dvouletým dohledem Soudního dvora EU. Hubáčková chce nechat český návrh posoudit kabinetem. Z diskuse vlády má vyplynout, zda má česko-polské jednání pokračovat mezi ministryněmi obou zemí, nebo se přesune na úroveň premiérů.
(Celý text)

Vyšla Zpráva o životním prostředí v Česku za rok 2020. Jak si stojíme?
22. ledna 2022 09:08

PRAHA (Ekolist) - Nedávno vydaná Zpráva o životním prostředí ČR, kterou připravila Česká informační agentura životního prostředí přináší detailní vhled do trendů a dějů v českém životním prostředí.
(Celý text)

Fotopast zachytila jedno ze tří loňský mláďat orla skalního na severní Moravě. Jmenuje se Vanda
22. ledna 2022 07:20

Nový Jičín (Ekolist) - Od roku 2012 sledujeme samce orla skalního, který byl vypuštěn v rámci našeho projektu „Návrat orla skalního do ČR“. Jde o samce Wabiho, který je jeden z 27 mláďat získaných pro účely tohoto projektu ze Slovenska. Odebíráno bylo vždy mladší mládě, které by jinak zahynulo v rámci vrozeného kainismu, dlužno dodat, že to bylo několikrát na poslední chvíli.
(Celý text)

Záchranná stanice Huslík u Poděbrad loni přijala téměř 2250 zvířat 132 druhů
22. ledna 2022 01:24

PODĚBRADY (ČTK) - Téměř 2250 zvířat z řad 132 různých druhů ptáků, savců, plazů i obojživelníků loni předali lidé do záchranné stanice pro volně žijící zvířata na Huslíku u Poděbrad. Od roku 2015, kdy stanice získala díky evropským fondům nové prostory, se roční počty přijatých zvířat zvýšily o jednu čtvrtinu. Nejčastěji lidé přinášejí ježka západního, loni jich bylo 336, nejvíce z Kolína. Se zraněním zde skončil ale třeba i muflon. ČTK o tom informovala mluvčí organizace Marta Bryndová.
(Celý text)

V Indii oplakali tygřici, která proslavila rezervaci Penč
22. ledna 2022 01:20

DILLÍ (ČTK) - V Indii zemřela šestnáctiletá tygřice, která proslavila přírodní rezervaci Penč a za svůj život porodila 29 mláďat. Díky vysílačce v obojku, který dostala v mládí, bylo možné sledovat její pohyb i život jejích potomků. Hvězdou se stala po odvysílání dokumentárního filmu stanice BBC s názvem Spy in the Jungle, který zaznamenal život čtyř jejích mláďat.
(Celý text)

Prazdroj a Microsoft zahájily na chmelnicích na Žatecku monitoring rostlin
22. ledna 2022 00:50

ŽATEC (ČTK) - Plzeňský Prazdroj a Microsoft zahájily na šesti českých chmelnicích projekt, který pomůže pěstitelům včas reagovat na výkyvy počasí. S 30 experty ze světa instalovali na farmách senzory, které budou až do sklizně v září 2022 zaznamenávat stav půdy a mikroklima v okolí rostlin. Poté vyvinou software k efektivnímu zavlažování chmelnic na Žatecku, kde je na řadě míst nedostatek vody. ČTK to řekl Ivan Tučník z Prazdroje, šéf projektu PRO CHMEL, jehož cílem je zachovat kvalitu i množství tuzemského chmele.
(Celý text)

Bohumín chce letos na různých místech města vysadit přes sto stromů
22. ledna 2022 00:42

BOHUMÍN (ČTK) - Na různých místech Bohumína na Karvinsku chce město letos dát vysadit více než sto stromů. Založit by chtělo aleje u silnice vedoucí ke starobohumínskému hřbitovu, plánuje ale i nový parčík v lokalitě Petra Cingra a také ve Vrbici. Další stovky stromů ve městě přibudou coby náhradní výsadba, například v částech Záblatí či Pudlov, sdělila mluvčí radnice Jana Končítková.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1648 | Další

Zpět