Ekolist.cz - http://www.ekolist.cz

Verze zprávy pro tisk

ČR už nemá k dispozici více lesní biomasy, než zpracovává, zjistili odborníci
27. ledna 2022 01:26

BRNO (ČTK) - Česko v současnosti zpracovává pro výrobu energie a tepla maximální možné množství lesní biomasy. Větší množství už by ohrožovalo trvale udržitelné hospodaření v lesích. Aby tak Česko mohlo naplnit jeden z principů Green Dealu, tedy přechodu k nízkouhlíkové ekonomice, musí hledat zdroje biomasy jinde než v lese. Podle odborníků z Mendelovy univerzity v Brně by mohlo být klíčem lepší nakládání s odpady na pilách, v papírnách či ve stavebnictví, uvedl mluvčí univerzity Filip Vrána.
(Celý text)

Zemědělci si nově mohou v kalkulačce spočítat výši nově nastavených dotací
27. ledna 2022 00:40

PRAHA (ČTK) - Zemědělci si mohou nově v dotační kalkulačce spočítat výši nově nastavených dotací. Podle ministerstva zemědělství se jedná o nástroj pro předběžný výpočet vybraných provozních podpor vyplývajících z revize Strategického plánu Společné zemědělské politiky (SP SZP) pro roky 2023 až 2027. Je zdarma dostupná na webu Agronavigátor.


(Celý text)

Jihlava musí v největším městském parku pokácet 84 stromů
27. ledna 2022 00:33

JIHLAVA (ČTK) - Jihlava musí v největším městském parku Heulos pokácet 84 stromů. Poškodil je kůrovec a také letní vichřice. Dalších více než 30 stromů bude nutné pokácet i v jiných parcích po městě. Radnice počítá s jejich náhradou. Kolik přesně stromů bude nutné dosázet, bude zřejmé po skončení těžby. ČTK to řekla Katarína Ruschková, vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu.
(Celý text)

Sněmovna podpořila úpravu zákona o geneticky modifikovaných organismech
27. ledna 2022 00:33

PRAHA (ČTK) - Sněmovna v prvním kole podpořila vládní novelu, která kvůli EU upravuje pravidla pro oznámení a žádosti o nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Změny, které nyní má do měsíce projednat sněmovní výbor pro životní prostředí, vycházejí z evropských nařízení a směrnic. Česko je mělo do svého právního řádu promítnout do loňského 27. března, zdůvodnila poslancům potřebu rychlejšího projednání ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Bývalá Sněmovna obdobnou vládní novelu z roku 2020 nestihla projednat.
(Celý text)

Krajina zničená kolektivizací se napravuje za desítky milionů korun. Příběh Dubence
26. ledna 2022 17:51

DUBENEC / PRAHA (Ekolist) - Dlouhé svahy nad obcí jsou osázené širokořádkovou kukuřicí. Pěstuje se tu na velkých pozemcích scelených při kolektivizaci. Půda je utužená intenzivním zemědělským hospodařením. Takový je recept na záplavy pro Dubenec na Trutnovsku. Ty obec často a dlouhodobě trápí. Pokusy zvládnout je zatravňovacími pásy nebyly moc úspěšné, na množství vody nestačily. Pokusy o dohodu na úpravě hospodaření se zemědělci také neuspěly. Obyvatelé jsou nespokojení, protože bouřky splachují vodu s ornicí z polí do vesnice téměř každoročně. Obec se nyní snaží krajinu poškozenou během kolektivizace napravit pozemkovými úpravami.
(Celý text)

Zlatou medaili za odpovědné hospodaření získaly tři farmy a jedno vinařství
26. ledna 2022 15:59

PRAHA (ČTK) - Zlatou medaili v programu Pestrá krajina letos získaly tři farmy a jedno vinařství. Byly oceněny za odpovědné a šetrné hospodaření, které má pozitivní vliv na přírodu. Laureáti dnes převzali medaile v aule České zemědělské univerzity v Praze. Akci pořádá Asociace soukromého zemědělství ČR. Ocenění získaly farmy z Hodonínska, Nymburska a Vyškovska a vinařství z Břeclavska.
(Celý text)

V Krkonoších úbylo pozorování rysů, trvalý výskyt dosud nepotvrzen
26. ledna 2022 15:58

VRCHLABÍ (ČTK) - Rys ostrovid dosud není v Krkonoších trvale usazen a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se to v nejbližších letech mělo změnit. Na území Krkonošského národního parku (KRNAP) zoologové registrují z uplynulých tří let jen minimum záznamů o jeho výskytu a žádný z nich není plně doložený. Krkonoše jsou přitom vhodným prostředím pro trvalý výskyt těchto šelem. Reintrodukce rysa ostrovida v Krkonoších, tedy vypuštění rysů do volné přírody, ale není v plánu, stále se očekává jeho přirozené rozšíření do tohoto pohoří, řekl zoolog Správy KRNAP Jiří Flousek. Výrazný úbytek nálezů rysa v Krkonoších za posledních deset let podle něj může souviset mimo jiné i s nelegálním lovem, prokázaným například na Šumavě.
(Celý text)

Sněmovna podpořila zákaz plastových příborů, talířů nebo brček
26. ledna 2022 15:54

PRAHA (ČTK) - Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom dnes téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat
(Celý text)

Evropská komise nechystá velké změny v zelené klasifikaci jádra a plynu, řekla komisařka
26. ledna 2022 14:28

BRUSEL (ČTK) - Evropská komise (EK) nebude přes námitky řady států výrazněji měnit návrh klasifikace energetických zdrojů, který dočasně označuje jádro a plyn za takzvané zelené investice. V rozhovoru s listem Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) to řekla eurokomisařka pro finanční trhy Mairead McGuinnessová. Exekutiva Evropské unie se v těchto dnech zabývá připomínkami k návrhu, který zásadně odmítá Německo či Rakousko, úpravy však požaduje i část dalších zemí včetně České republiky.
(Celý text)

Nedaleko thajských břehů do moře uniklo až 160 000 litrů surové ropy
26. ledna 2022 14:27

BANGKOK (ČTK) - V Thajském zálivu do moře uniklo až 160 000 litrů surové ropy z ropovodu, informovala agentura AP. K pomoci s odstraněním skvrny bylo povoláno i thajské námořnictvo.
(Celý text)

Firma kancléře Mynáře dostala další pokutu za neoprávněné čerpání vody
26. ledna 2022 14:14

ZLÍN (ČTK) - Společnosti O.L.G.A., v níž je společníkem hradní kancléř Vratislav Mynář, uložila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) další pokutu za neoprávněné čerpání vody. Firma ji využívala k zasněžování sjezdovky v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. K předchozí pokutě 300 000 korun tak společnost musí zaplatit ještě dalších více než 38 000 korun. Firma si sice povolení zpětně vyřídila, začala ale zasněžovat dříve, než se povolení stalo pravomocným. Inspekce tak pokutu firmě doměřila. Uvedla to dnes Česká televize, která se opírá o vyjádření mluvčího inspekce Jiřího Ovečky.
(Celý text)

Podíl energie z obnovitelných zdrojů v EU roste, Česko zaostává
26. ledna 2022 11:41

BRUSEL (ČTK) - Podíl energie z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě elektřiny v Evropské unii se v roce 2020 zvýšil na 37 procent z 34 procent v roce 2019. V dnešní zprávě o tom informoval statistický úřad Eurostat. Největší podíl energie z obnovitelných zdrojů na spotřebě elektřiny v rámci EU vykázalo Rakousko, zatímco Česká republika patřila mezi pět zemí s nejnižším podílem.
(Celý text)

Hroši dokáží rozpoznat troubení svých přátel, tvrdí vědci
26. ledna 2022 11:28

MAPUTO (ČTK) - Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe, nyní tvrdí, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele. Informoval o tom server BBC News.
(Celý text)

GM chce do roku 2025 vyrábět v Severní Americe přes milion elektromobilů ročně
26. ledna 2022 11:23

DETROIT (ČTK) - Největší americká automobilka General Motors (GM) chce do roku 2025 vyrábět v Severní Americe přes milion elektromobilů ročně. Tento týden oznámila, že do elektromobility ve státě Michigan investuje sedm miliard dolarů (152 miliard Kč). Tato investice zahrnuje i budování nového závodu na výrobu bateriových článků s korejským partnerem LG Energy Solution (LGES). Na tiskové konferenci o tom informovala šéfka automobilky Mary Barraová. Konstatovala, že GM hodlá "učinit ze svého domovského státu epicentrum průmyslu elektrických aut".
(Celý text)

Požární nádrže jsou pro malé živočichy smrtící past. Řešení je ale jednoduché
26. ledna 2022 07:15

PRAHA (Ekolist) - Ročně může jít o desetitisíce zvířat ročně. Skočí, vlezou či spadnou do nějaké požární nádrže, jímky, betonového koupaliště či jiné umělé nádrže - a už se z nich nikdy nedostanou. Mapování těchto ekologických pastí se už třetím rokem věnují pracovníci ochrany přírody Libereckého kraje ve spolupráci s veřejností. A na šesti nádržích v Libereckém kraji se provedla opatření na ochranu živočichů. A pracuje se na příručce, která by možná řešení pomohla aplikovat kdekoliv jinde.
(Celý text)

Soudní dvůr EU rozhodl v kauze Vysočina Wind, částečně zrušil směrnici
26. ledna 2022 02:19

(ČTK) - Soudní dvůr EU částečně zrušil směrnici o odpadních elektrických a elektronických zařízeních, a to v rozsahu, v němž tato směrnice ukládá výrobcům fotovoltaických panelů povinnost financovat náklady spojené s nakládáním s odpadem z těchto panelů, pokud byly uvedeny na trh před vstupem směrnice v platnost. Verdikt souvisí s žalobou společnosti Vysočina Wind proti České republice, oznámil soud.
(Celý text)

Jihočeský kraj chce zpřístupnit bývalý kaolínový důl Orty, přírodní památku
26. ledna 2022 02:08

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Jihočeský kraj chce zpřístupnit bývalý kaolínový důl Orty jako turistický a vzdělávací areál. Jde o přírodní památku v katastru obcí Borek, Hosín a Hrdějovice u Českých Budějovic. Náklady budou v desítkách milionů korun, pomoci by mohly národní nebo evropské dotace. Ke zpřístupnění existuje studie, termín, kdy by se lidé mohli do dolu podívat, není zatím známý.
(Celý text)

Olomoucký kraj má studii mapující možnosti stavby malých vodních nádrží
26. ledna 2022 01:45

OLOMOUC (ČTK) - Možnosti vzniku malých vodních nádrží v Olomouckém kraji zmapovala nová územní studie, kterou si dalo zpracovat hejtmanství. Některé vodní nádrže, které pomáhají zadržet vodu v krajině, bude možné v budoucnu postavit s pomocí dotací, sdělil hejtmanův náměstek Jan Šafařík (Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj).
(Celý text)

Eastman Chemical investuje ve Francii do molekulární recyklace plastů jednu miliardu USD
26. ledna 2022 01:19

PAŘÍŽ (ČTK) - Americká společnost Eastman Chemical plánuje investovat ve Francii až jednu miliardu USD (21,4 miliardy Kč) do výstavby největšího závodu na molekulární recyklaci plastů na světě. Chce tak pomoci snížit spotřebu fosilních paliv. Investice má necelé tři měsíce před prezidentskými volbami také posílit prestiž prezidenta Emmanuela Macrona, uvedla ve své zprávě agentura Bloomberg.
(Celý text)

Dobrovolníci letos opět vyčistí řeku Sázavu a její břehy
26. ledna 2022 00:43

SÁZAVA (ČTK) - Dobrovolníci budou i letos uklízet řeku Sázavu a její břehy. Sedmnáctý ročník akce Čistá řeka Sázava se uskuteční od 8. do 10. dubna. Dobrovolníci se mohou registrovat na webu www.cistarekasazava.cz, podoba úklidové akce bude záviset na situaci s epidemií koronaviru. ČTK o tom informovala Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1650 | Další

Zpět