Ekolist.cz - http://www.ekolist.cz

Verze zprávy pro tisk

Agrofert podal stížnost na odložení vyšetřování vysekání Pacmana v poli
3. prosince 2021 17:41

PRAHA (ČTK) - Agrofert podal stížnost ke Krajskému ředitelství policie Ústeckého kraje na rozhodnutí policistů, kteří odložili případ vysekání postavy Pacmana v řepkovém poli u Rovné na Litoměřicku. ČTK to za koncern sdělila Adéla Čabayová. O odložení případu informovala ve středu Česká televize, podle které se policistům nepodařilo vypátrat konkrétního pachatele. K vysekání obrazce se už dříve přihlásila skupina Ztohoven. Na pozemku hospodaří firma Agrobech z koncernu Agrofert.
(Celý text)

Armády a emise. Tajemství, o kterém se nemluví
3. prosince 2021 16:35

PRAHA (Ekolist) - Letectvo, loďstvo, obrněná vojska, artilerie, pěchota. Každá armáda je ve svých dimenzích poněkud komplikovanou organizací, placenou z peněz daňových poplatníků. Jenže na rozdíl od jiných státních institucí, na jejichž provoz pravidelně přispíváte, se většinou nedozvíte, jakou emisí bilanci zrovna vaše armáda má.
(Celý text)

Slovensko bude vyžadovat od vlastníků pozemků uhrazení nákladů na jejich sanaci
3. prosince 2021 15:29

BRATISLAVA (ČTK) - Slovensko bude vyžadovat od soukromých majitelů pozemků uhrazení nákladů, které stát vynaloží na odstraňování starých ekologických zátěží z těchto parcel. Rozhodl o tom dnes parlament, který prolomil veto prezidentky Zuzany Čaputové. Nová pravidla kritizoval svaz velkých zaměstnavatelů.
(Celý text)

Shell odstoupil od záměru těžit ropu u Skotska, projekt kritizují ekologičtí aktivisté
3. prosince 2021 14:29

LONDÝN (ČTK) - Britsko-nizozemský ropný gigant Royal Dutch Shell odstoupil od záměru rozvíjet kontroverzní naleziště Cambo v britské části Severního moře. Projekt kritizují ekologičtí aktivisté, kteří tlačí na to, aby se u Británie žádné další projekty na těžbu ropy už nezačínaly. Shell uvedl, že projekt za současné situace nedává ekonomický smysl, informovala agentura AP.
(Celý text)

Část odpadu z poškozené spalovny v Praze-Malešicích se vozí do spalovny u Plzně
3. prosince 2021 11:24

PRAHA (ČTK) - Spalovna odpadu v pražských Malešicích, kterou na konci října postihl požár, začala vozit malou část pražského směsného komunálního odpadu (SKO) do spalovny v Chotíkově u Plzně, kterou provozuje Plzeňská teplárenská. Požár v Malešicích částečně poškodil dvě ze čtyř spalovacích linek, které jsou odstaveny, čeká je dlouhodobá a nákladná oprava, a proto má pražská spalovna omezenou zpracovatelskou kapacitu. Jde o jednu soupravu se 30 tunami denně, řekl dnes ČTK mluvčí městské společnosti Pražské služby (PSAS) Radim Mana. Odpad by jinak putoval na skládky v okolí Prahy, v Chotíkově se z něj vyrobí elektřina a teplo.
(Celý text)

Hasiči sundávali ze stromu v zoo pandu, vyštvala ji tam rivalita samců
3. prosince 2021 11:16

OLOMOUC (ČTK) - O kuriózní zásah se postarala olomouckým hasičům panda červená, která utekla v olomoucké zoo ze svého výběhu a usídlila se ve dvanáctimetrové výšce vzrostlého stromu uprostřed výběhu kamzíků. Samec Gérard z Francie si zde azyl našel po neshodách se svým spolubydlícím. Zatímco zvíře bylo s novým domovem poměrně spokojeno, hasiči se uprchlíka pokoušeli sundat prořezáním větví či různým přesvědčováním, komfort se mu pokusili narušit i vytvořením vodní clony. Stromovou šelmu se jim nakonec podařilo dostat bezpečně dolů.
(Celý text)

Státy EU se stále marně dohadují, jak na vysoké ceny energií
3. prosince 2021 11:15

BRUSEL (ČTK) - Země Evropské unie stále marně hledají společnou cestu, jak se vyrovnat s vysokými cenami energií, které řadu z nich přiměly sáhnout ke krokům zmírňujícím jejich dopad na obyvatele a firmy. Některé státy jako Francie či Španělsko zopakovaly na dnešním jednání unijních ministrů energetiky požadavky na zavedení společných nákupů plynu či na reformu trhu s energiemi. Druhá skupina zemí reprezentovaná Německem či Nizozemskem ovšem nadále odmítá v zájmu hladkého fungování trhu měnit jeho pravidla či zastropovat ceny. Evropská komise přislíbila, že připraví podmínky pro společné nákupy strategických rezerv plynu.
(Celý text)

Liberecký kraj a ochránci přírody žádají vyšší pokuty za ilegální těžbu v dole Turów
3. prosince 2021 01:53

PRAHA (ČTK) - Liberecký kraj žádá vyšší pokuty za ilegální těžbu uhlí v polském dole Turów u hranice s Českem a projednávání na plénu Evropského parlamentu. ČTK o tom informovala mluvčí kraje Andrea Fulková. Podle vedení kraje se situace nezměnila, dopady činnosti polského dolu na české území jsou prokazatelné a dvouletá jednání s Polskem o dohodě, která bude dlouhodobě a účinně chránit české obyvatele a území před negativními vlivy těžby, jsou neúspěšná.
(Celý text)

Zoo Plzeň chce čerpat vodu ze Mže, ve vlastních vrtech má moc manganu a železa
3. prosince 2021 00:55

PLZEŇ (ČTK) - Plzeňská zoologická zahrada musí získat nový zdroj vody pro napájení zvířat i pro zalévání rostlin. Současné vrty, které zoo využívá, vykazují velmi vysoké hodnoty manganu a železa. To není vhodné pro zvířata ani rostliny. Řešením je napojit zoo přímo na řeku Mže, ve které je velmi čistá voda vhodná pro potřeby zoo. Naléhavou situaci začne zahrada řešit co nejdříve v příštím roce, řekl ČTK její ředitel Jiří Trávníček.
(Celý text)

V Brně začala instalace prvních solárních panelů na městské domy
3. prosince 2021 00:36

DOLNÍ MORAVA (ČTK) - V Brně začala instalace prvních solárních panelů na střechy městských domů. Prvních 88 panelů bude na bytovém komplexu v ulici Vojtova 7 a 9. V následujících pěti letech chce město osadit 500 střech celkovým výkonem 40 MWp (megawatt-peak). V tiskové zprávě to uvedl Michal Kačírek, mluvčí městské odpadové společnosti Sako Brno. Odhadované náklady přesahují jednu miliardu korun. Město tím chce snížit emise oxidu uhličitého (CO2) a ušetřit. Kvůli tomu vznikne i dceřiná společnost Sako Brno Solar.
(Celý text)

Shell stále potřebuje příjmy z prodeje ropy, aby splnil klimatické cíle
3. prosince 2021 00:10

LONDÝN (ČTK) - Britsko-nizozemský těžební gigant Royal Dutch Shell bude nadále potřebovat příjmy z prodeje ropy a zemního plynu, aby mohl financovat přechod k šetrnějším zdrojům energie. Pak bude i schopen zajistit, že do roku 2050 dosáhne takzvané uhlíkové neutrality. V rozhovoru s BBC to řekl šéf podniku Ben van Beurden.
(Celý text)

Hubáčková představila Zemanovi priority, senátorkou zůstane i po vstupu do vlády
2. prosince 2021 17:11

PRAHA (ČTK) - Kandidátka na ministryni životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) představila na dnešní schůzce v Lánech prezidentovi Miloši Zemanovi své priority. Řadí mezi ně například ochranu vody, téma ekologické havárie na Bečvě nebo výzvy vycházející ze Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). Hubáčková to dnes řekla po jednání novinářům.
(Celý text)

U dálnice D3 v jižních Čechách srazilo auto vlka
2. prosince 2021 17:10

PRAHA (Ekolist) - Zvíře bylo nalezeno včera, 4 km severně od hranice CHKO Třeboňsko u dálničního přivaděče vedoucího ze silnice I. třídy č. 23 od Jindřichova Hradce směrem na České Budějovice. Leželo mezi svodidly a ochranným plotem dálnice D3. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR je převezli k podrobnému zkoumání expertům, kteří se podílejí na výzkumu velkých šelem. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny.
(Celý text)

Svitavy komplexem opatření zlepšily kvalitu vody v rybníku Rosnička
2. prosince 2021 17:10

SVITAVY (ČTK) - Svitavy letos dokončily tříletý zkušební provoz komplexu opatření pro revitalizaci rybníku Rosnička. V roce 2018 hygienici v oblíbené rekreační nádrži za městem kvůli sinicím zakázali koupání již v polovině června, později v rybníku uhynuly všechny ryby. Město téhož roku navázalo spolupráci s Blahoslavem Maršálkem, vedoucím Centra pro cyanobakterie a jejich toxiny v Brně, který je odborníkem na sinice, a kvalita vody se od té doby výrazně zlepšila. Novinářům to dnes řekl vedoucí odboru životního prostředí svitavské radnice Marek Antoš.
(Celý text)

Škoda investuje přes 2 miliardy korun do přestavby teplárny, bude spalovat biomasu
2. prosince 2021 17:09

MLADÁ BOLESLAV (ČTK) - Automobilka Škoda Auto investuje 80 milionů eur (přes dvě miliardy korun) do přestavby své teplárny Ško-Energo, která teplem zásobuje výrobní závod, ale i domácnosti a další firmy v Mladé Boleslavi. Teplárna bude spalovat pouze biomasu. Přestavěná teplárna má být uvedena do provozu do konce roku 2025, řekl novinářům člen představenstva Škody Auto Michael Oeljeklaus.
(Celý text)

ČR převede Slovinsku 465 gigawatthodin energie z obnovitelných zdrojů
2. prosince 2021 13:04

PRAHA (ČTK) - Česká republika převede Slovinsku 465 gigawatthodin (GWh) energie z obnovitelných zdrojů. Pro Česko to znamená příjem téměř pět milionů eur (přes 127 milionů korun) na přechod k bezuhlíkové ekonomice. Smlouvu ve středu večer v Bruselu podepsali vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) a slovinský ministr pro infrastrukturu Jernej Vrtovec. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Štěpánka Filipová.
(Celý text)

Ochránci přírody vykoupili přírodně cenné pozemky u Valašských Klobouk
2. prosince 2021 12:53

PRAHA (ČTK) - Český svaz ochránců přírody (ČSOP) vykoupil v rámci kampaně Místo pro přírodu další přírodně cenné pozemky v Bílých Karpatech. Pozemky jsou součástí lokality Bílé potoky nedaleko Valašských Klobouk na Zlínsku, sdělil Jan Moravec z ČSOP, který je koordinátorem kampaně Místo pro přírodu.
(Celý text)

Kalifornské město trápí hejno pávů
2. prosince 2021 12:48

LOS ANGELES (ČTK) - Netradiční škodná trápí kalifornské město Tracy. Místní obyvatelé si stěžují, že už mají plné zuby hejna pávů, kteří se do jejich města nastěhovali, hřadují na střechách, promenádují se po zahradách a verandách, vydávají nelibozvučné zvuky, a kam se pohnou, trousí trus, napsal zpravodajský server The Sacramento Bee.
(Celý text)

Starý kotel a prázdná peněženka? Nová kotlíková dotace je přesně pro vás!
2. prosince 2021 07:30

PRAHA (Ekolist) - Od září roku 2022 budou zcela zakázané kotle na pevná paliva, která nesplňují přísné emisní limity. Velmi populární kotlíkovou dotaci stát pozměnil a pro domácnosti s nízkými příjmy nabízí štědrých 95 % za způsobilé výdaje. Pokud jste do nynějška měli pochyby nebo neměli peníze, teď již byste měli nad výměnou starého kotle skutečně uvažovat.
(Celý text)

Centrem černého trhu s gepardími mláďaty je východoafrický neuznaný stát Somaliland
2. prosince 2021 02:05

Hargeysa (ČTK) - Zatím ještě sají z lahve, slabounce vrní a jsou pouze několik týdnů stará. Maličká koťata gepardů jsou středem pozornosti. Právě se je totiž podařilo odebrat pašerákům, čímž unikla vzkvétajícímu černému trhu s těmito majestátními kočkovitými šelmami, píše agentura AFP.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1621 | Další

Zpět