Ekolist.cz - http://www.ekolist.cz

Verze zprávy pro tisk

Dají se kotle na pelety považovat za ekologické vytápění?
25. října 2021 16:55

() - Kolem zvyšující se ceny energií je velká debata a lidé uvažují, čím vytápět, aby neplatili horentní sumy. I proto začíná o kotlích na tuhá paliva uvažovat stále širší skupina lidí než doposud.
(Celý text)

Nejvíce plastových odpadků v přírodě je od nápojů, tvrdí nevládní organizace
25. října 2021 15:00

PAŘÍŽ (ČTK) - Nejvíce plastových odpadků, které zůstávají ležet v přírodě, na plážích nebo na ulicích, jsou obaly od nápojů, žebříček vede Coca-Cola. Uvádí to zpráva, kterou zveřejnila nevládní organizace Break Free From Plastic (BFFP). Její dobrovolníci ve 45 zemích nasbírali 330 493 kusů plastových obalů a lahví, které ležely mimo odpadkové koše. Největším znečišťovatelem plasty je už čtvrtým rokem s velkým náskokem americký výrobce nápojů Coca-Cola. Na druhém místě je konkurenční PepsiCo, třetí je Unilever.
(Celý text)

WMO: Loňský pokles emisí výrazně neovlivnil koncentraci skleníkových plynů
25. října 2021 14:16

ŽENEVA (ČTK) - Loňský pokles emisí se výrazněji nepromítl do koncentrace skleníkových plynů v atmosféře. Uvádí to ve své zprávě Světová meteorologická organizace (WMO). Koncentrace skleníkových plynů, například oxidu uhličitého, tak rostla i loni a zůstává výrazně nad hodnotami předprůmyslové éry, uvedla agentura DPA.
(Celý text)

Na ElektroFest do Pelhřimova přijelo 127 elektromobilů, je to nový český rekord
25. října 2021 13:57

PELHŘIMOV (ČTK) - Majitelé elektromobilů se v Pelhřimově postarali o nový zápis do České knihy rekordů. Na Masarykovo náměstí se jich během sobotního festivalu ElektroFest sjelo 127. Je to největší počet elektromobilů na jednom místě, řekl ČTK Miroslav Marek z pelhřimovské agentury Dobrý den, která spravuje databázi českých rekordů.
(Celý text)

Velké technologické firmy podhodnocují či špatné počítají své emise, tvrdí vědci
25. října 2021 11:32

MNICHOV (ČTK) - Velké technologické firmy často podhodnocují či špatně vypočítávají emise skleníkových plynů, které vytváří přímo i nepřímo jejich aktivity. Poukázala na to studie, kterou zveřejnili vědci z Technické univerzity v Mnichově na webu časopisu Nature Communications. Podle nich se statistiky firem někdy liší i v závislosti na publiku, kterému jsou určeny. Vzhledem k odlišným postupům výpočtu jsou navíc hodnoty jednotlivých firem těžko srovnatelné.
(Celý text)

Saúdská Arábie si stanovila cíl nulových emisí skleníkových plynů do roku 2060
25. října 2021 11:27

RIJÁD (ČTK) - Saúdská Arábie chce do roku 2060 dosáhnout "čisté nuly" v emisích skleníkových plynů. Oznámil to korunní princ Muhammad bin Salmán na úvod konference o ochraně životního prostředí. Království se tak připojilo k více než stovce zemí světa ve snaze omezit klimatické změny způsobované činností lidstva, napsala agentura AP.
(Celý text)

Toulavým a opuštěným kočkám by podle ochránců zvířat měly víc pomáhat obce
25. října 2021 11:20

BRNO (ČTK) - Obce by se měly podle ochránců zvířat více věnovat pomoci toulavým a opuštěným kočkám. Většinu míst pro kočky v jihomoravských útulcích zajišťují soukromá zařízení, obecních útulků je pouze několik a žádný se nespecializuje výhradně na kočky. Soukromá zařízení pak mají setrvalé problémy s kapacitou a financováním. Se získáváním peněz jim pomáhá například Charitativní kočičí spolek Kryšpín.
(Celý text)

Nový portál Společně udržitelně propojuje svět byznysu a udržitelnosti
25. října 2021 07:09

() - Nový web Společně udržitelně nabízí poradenství v oblasti financování, ale i inspiraci, která firmám pomůže zorientovat se v udržitelných inovacích.
(Celý text)

Obyvatelé Malediv se dřív báli žraloků - teď se bojí plastů
25. října 2021 02:00

LONDÝN (ČTK) - "Lidi si o mně dřív mysleli, že jsem blázen," říká Lonu Ahmed, potápěč ze souostroví Maledivy. "Dokonce i moje máma si myslela, že jsem blázen. A rybáři mě prosili, abych se nepotápěl se žraloky." Ahmad žije na ostrově Fuvammulah na Maledivách obklopeném žraloky tygřími, napsal zpravodajský server The Guardian.
(Celý text)

Ruská věčně zmrzlá půda taje, což ohrožuje domy i infrastrukturu
25. října 2021 01:54

MOSKVA (ČTK) - Staré letiště v sibiřské obci Čurapča je už léta nepoužitelné, jeho ranvej se proměnila v bažinaté pole pokryté kopečkovitým reliéfem. Kdysi hladká přistávací dráha dnes kvůli tání ledu a propadající se půdě připomíná spíše dračí hřbet. Jednou by zde mohlo vzniknout i jezero, domnívají se vědci. Podobně jako další města a obce v severním a severovýchodním Rusku se Čurapča potýká s důsledky klimatických změn, které způsobují tání permafrostu, tedy věčně zmrzlé půdy, píše agentura Reuters.
(Celý text)

COP26 musí urychlit klimatické úsilí, míní muž, který vedl pařížskou konferenci
25. října 2021 01:40

PAŘÍŽ (ČTK) - Nadcházející klimatická konference ve skotském Glasgow (COP26) by měla být "urychlovačem kroků" v boji proti klimatickým změnám. Nedělníku Le Journal du Dimanche to řekl francouzský politik Laurent Fabius, který v roce 2015 jako tehdejší ministr zahraničí předsedal přelomovým jednáním v Paříži. Účast na COP26 zároveň potvrdil indický premiér Naréndra Módí, informovala agentura AFP.
(Celý text)

Jeskyňáři našli v Moravském krasu prostory se vzácnými krápníky. Rostou jakoby proti zákonům gravitace
25. října 2021 01:34

BRNO (ČTK) - Jeskyňáři našli v Moravském krasu dalších pět nových menších prostor, jsou v nich krápníky, které rostou jakoby proti zákonům gravitace. ČTK to řekl Jan Flek ze základní organizace Myotis České speleologické společnosti.
(Celý text)

Senátoři mají výhrady vůči evropskému klimatickému balíčku
25. října 2021 01:13

PRAHA (ČTK) - Někteří senátoři mají výhrady k evropskému klimatickému balíčku známému pod názvem Fit for 55. Litují například toho, že Evropská komise k tomuto balíčku nepřipojila důkladné posouzení dopadů na jednotlivé členské státy, i když k tomu byla několikrát vyzvána. Důležité je podle nich také to, aby EU uznala jadernou energii jako udržitelný zdroj. Odmítají některé cíle ohledně zvyšování energetické účinnosti. Stojí to v usnesení senátního podvýboru pro energetiku, s nímž se ztotožnil i výbor pro hospodářství. Podvýbor i výbor se balíčkem zabýval v tomto týdnu. Senát by měl balíček projednat na schůzi 5. listopadu.
(Celý text)

Problémy s chytrými koši v Olomouci podle výrobce způsobilo vadné čidlo
25. října 2021 00:49

OLOMOUC (ČTK) - Problémy s fungováním tří "chytrých" odpadkových košů, které olomoucká radnice po více než dvouletém testování nechala odstranit z ulic Olomouce, způsobilo vadné čidlo monitorující naplněnost koše. "Docházelo k nesprávnému vyhodnocení dat. Nicméně koš jako takový jinak fungoval správně. Servis, kdykoliv byl třeba, jsme obratem řešili po telefonické domluvě," řekl ČTK Zdeněk Doležal ze společnosti HESTEGO, která koše zkonstruovala. Pořízení nové verze čidla podle Doležala zkomplikovala pandemie, kvůli níž je na trhu nedostatek těchto dílů.
(Celý text)

Na západním pobřeží Francie se přemnožily chobotnice, rybáři jich mají plné sítě
24. října 2021 16:26

(ČTK) - Když se letos na podzim rybáři z La Rochelle v západní Francii vracejí do přístavu, ať už lovili při pobřeží nebo na otevřeném moři, všichni přicházejí se stejným úlovkem - jejich sítě jsou plné chobotnic. V předchozích letech se objevovaly v jednotkách kusů, letos jich jsou doslova tuny. Situace je stejná na celém pobřeží už od letošního jara a početné populace nenasytných tvorů mohou mít dopad i na další mořské živočichy jako ústřice nebo kraby, kteří jsou jejich potravou, píše AFP.
(Celý text)

Ochranná pásma elektrického vedení. Místo kácení stromů může proběhnout řízená výsadba rostlin
24. října 2021 08:11

PRAHA (Ekolist) - Pod elektrickým vedením vysokého a velmi vysokého napětí jsou tzv. ochranná pásma, kde by kvůli ochraně vedení neměly růst stromy. Distribuční společnost EG.D, člen skupiny E.ON, připravila ve spolupráci s odborníky z Mendelovy univerzity v Brně nový pilotní projekt řízené výsadby rostlin v ochranném pásmu kolem elektrického vedení vysokého i velmi vysokého napětí. První takovou výsadbu provedla specializovaná firma v tomto týdnu v lokalitě Obora poblíž Netolic na jihu Čech. Cílem je minimalizovat nutnost kácení dřevin a přispět k rozvoji rostlin i živočišných druhů v těchto oblastech.
(Celý text)

Evropané se shodují, že proti změně klimatu je třeba bojovat. Nejsou ale ochotni měnit svůj životní styl, zjistil průzkum
24. října 2021 07:12

PRAHA (Ekolist) - University of Cambridge provedla průzkum zabývající se environmentálními postoji v sedmi evropských zemích. Ačkoli se většina z 9000 dotázaných shoduje, že proti změně klimatu a současnému stavu přírody je třeba něco udělat, nejsou příliš ochotni jakkoli měnit dosavadní způsob svého života a zpochybňují návrhy, které ve jménu ochrany životního prostředí některé země prosazují.
(Celý text)

Nová naučná stezka provede přírodní rezervací Hněvošický háj na Opavsku
24. října 2021 01:03

PRAHA (ČTK) - Nová naučná stezka představuje zájemcům přírodní rezervací Hněvošický háj na Opavsku. Trasa tvoří okruh, který z velké části lemuje oblast chráněného území, a měří zhruba 3,5 kilometru.
(Celý text)

Na jihoanglickém ostrově objevili dva nové druhy dinosaura
24. října 2021 00:58

LONDÝN (ČTK) - Paleontologové potvrdili nález dvou nových druhů dinosaura. Kostry objevili sběratelé zkamenělin na pláži na jihoanglickém ostrově Wight, informoval list The Guardian.
(Celý text)

Nedaleko Washingtonu už skoro dva měsíce pobíhají zebry, které utekly majiteli
24. října 2021 00:52

WASHINGTON (ČTK) - Už skoro dva měsíce se páru zeber daří přežívat na útěku jen pár desítek kilometrů od Washingtonu. Úřady, roztrpčené tím, že se čtvernožce dosud nepodařilo polapit, obvinily jejich vlastníka ze špatného zacházení se zvířaty, uvedla agentura AFP.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1599 | Další

Zpět