Ekolist.cz - http://www.ekolist.cz

Verze zprávy pro tisk

Motorkáři dostali další pokuty za vjezd do Obřího dolu, každý 20.000 Kč
24. září 2021 12:50

VRCHLABÍ (ČTK) - Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) uložila ve správním řízení za porušení zákona o ochraně přírody a krajiny pokuty devíti motorkářům, každému 20 000 korun. Dva z nich už tuto částku zaplatili, řekl ČTK náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar. Nešlo o všechny motorkáře, kteří v srpnu vjeli přes zákaz do Obřího dolu. Někteří stačili před příjezdem policie odjet. Většinou šlo o cizince. Obří důl patří z hlediska ochrany přírody k nejcennějším oblastem Krkonoš.
(Celý text)

Zástupci ČR a Polska jednají v Praze o problematice dolu Turów
24. září 2021 12:46

PRAHA (ČTK) - Zástupci Česka a Polska dnes jednají o situaci kolem hnědouhelného dolu Turów. ČTK to sdělil mluvčí polského ministerstva klimatu a životního prostředí Aleksander Brzózka. Polští vyjednávači podle polského tisku zvažovali zrušení dnešní cesty do Prahy. Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že jde o odbornou, nikoli politickou záležitost. Polská strana měla podle něj dostatek času na to, aby problém sama řešila. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) věří, že jednání pomůže zklidnit situaci. ČTK řekl, že se podle něj událost dostala do stavu, kdy může poškodit vztahy mezi oběma národy.
(Celý text)

Ministr Brabec by přivítal, pokud by se po volbách neměnilo vedení NP Šumava
24. září 2021 12:45

ČESKÉ BUDĚJOVICE (ČTK) - Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) by přivítal, pokud by se ani po volbách neměnilo vedení šumavského národního parku. Podle něj se v posledních letech uklidnila dříve vyhrocená situace na Šumavě. Brabec to uvedl v Českých Budějovicích na tiskové konferenci hnutí ANO, které povede na jihu Čech jako lídr kandidátní listiny do podzimních parlamentních voleb.
(Celý text)

Americká EPA zásadně omezuje využívání fluorovaných skleníkových plynů
24. září 2021 11:03

WASHINGTON (ČTK) - Americká federální Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) představila pravidlo pro dramatické omezení domácí produkce a spotřeby fluorovaných uhlovodíků, což jsou velmi silné skleníkové plyny používané v chladírenské technice a klimatizaci. Vládní činitelé hovoří o klíčovém kroku v boji proti klimatickým změnám, píše agentura AP.
(Celý text)

Exmanažer VW souzený v souvislosti s diselgate skandál připisuje firemní kultuře
24. září 2021 10:47

BRAUNSCHWEIG (ČTK) - Bývalý manažer Volkswagenu Hanno Jelden, který je souzen v souvislosti se skandálem automobilky s podváděním při měření emisí, zčásti připisuje firemní kultuře Volkswagenu skutečnost, že on i ostatní v této věci mlčeli. Jelden je podle prokukatury zodpovědný za vývoj nelegálního softwaru manipulujícího s emisními daty.
(Celý text)

Ekologické hnutí Fridays for Future pořádá globální stávku za klima
24. září 2021 10:42

BERLÍN (ČTK) - Ekologické hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost) po pauze zaviněné pandemií nemoci covid-19 svolalo další globální klimatickou stávku. Jedna z největších demonstrací se uskuteční v Berlíně, kde se očekává až 20 000 účastníků včetně švédské klimatické aktivistky Grety Thunbergové. Další protesty jsou v plánu po celém světě včetně Prahy.
(Celý text)

Biometan jako součást řešení čisté mobility? Potenciál je prý velký
24. září 2021 06:57

PRAHA (Ekolist) - Jak se liší metan a biometan? Biometan je bioplyn upravený na kvalitu zemního plynu s minimálně 95% obsahem metanu. A bioplyn je směs plynů, které jsou výsledkem procesu anaerobní fermentace - biologického rozkladu biomasy a bioodpadů bez přístupu vzduchu, který probíhá v bioplynových stanicích, čistírnách odpadních vod nebo na skládkách odpadu. Obsahuje cca 55 % metanu, 40 % oxidu uhličitého a 3 % dalších plynů. Bioplyn je obnovitelným zdrojem energie, který se používá k výrobě elektřiny, tepla nebo se upravuje na biometan, který může nahradit fosilní zemní plyn. Používá se především v dopravě jako LNG, CNG nebo v teplárenství.
(Celý text)

Čína jako hrozba pro udržitelnou spolupráci v povodí Mekongu
24. září 2021 06:56

PRAHA (Ekolist) - Nedostatek potravin, energetická krize, růst nezaměstnanosti, prohlubující se chudoba a také ohrožení přirozených ekosystémů. Tyto a další problémy hrozí státům v povodí řeky Mekong, pokud nenastolí efektivní řešení správy povodí.
(Celý text)

SZÚ: Díky teplým zimám pokleslo znečištění ovzduší v ČR
24. září 2021 01:47

PRAHA (ČTK) - Teplotně nadprůměrné zimy v letech 2012 až 2020 a mimořádně příznivé rozptylové podmínky v loňském roce jsou hlavní příčinou toho, že v ČR meziročně opět významně poklesly koncentrace většiny měřených látek v ovzduší. Případná změna meteorologických faktorů by ale mohla znamenat rychlý návrat většího znečištění. V souvislosti s vydáním aktualizovaných pokynů pro kvalitu ovzduší, které připravila Světová zdravotnická organizace (WHO), o tom informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). Pokyny podle SZÚ slouží Evropské komisi pro nastavení standardů pro čisté ovzduší. Nařízení komise je pak závazné ve všech členských státech EU.
(Celý text)

Lesní školky mají dál potíže se stravováním, novela podle asociace nepomohla
24. září 2021 01:13

PRAHA (ČTK) - Lesní mateřské školy mají i po úpravě vyhlášky ke stravování problémy se zajištěním jídla pro děti podle požadavků hygieniků. Schválení výdejny jídla v přírodě podmiňují hygienické stanice tím, že na místo musí vést vodovodní přípojka nebo tam musí být studna. ČTK to řekla zástupkyně Asociace lesních mateřských škol (LMŠ) Magda Kvítková. Podle ní jsou požadavky hygieniků absurdní, protože pro provoz lesních školek stačí pitná voda donesená v barelech. Asociace žádala o stanovisko ministerstvo zdravotnictví, to ale zatím žádné nevydalo, řekla. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.
(Celý text)

Změna klimatu nejhůře zasáhne banky v jižní Evropě, uvádí Studie ECB
24. září 2021 00:37

BERLÍN (ČTK) - Pokud se nepodaří zmírnit dopady změny klimatu, budou jimi nejhůře zasaženy banky v jižní Evropě. Právě jejich klienti budou totiž nejvíce vystaveni přírodním katastrofám typu požárů, uvádí studie Evropské centrální banky (ECB).
(Celý text)

Schůze k Bečvě bude zřejmě později než do konce září, jak se očekávalo
24. září 2021 00:05

PRAHA (ČTK) - Mimořádná schůze Sněmovny k závěrečné zprávě vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na Bečvě se uskuteční zřejmě později než do konce září, jak se očekávalo. Vyplývá to z vyjádření předsedů opozičních KDU-ČSL a TOP 09 Mariana Jurečky a Markéty Pekarové Adamové a šéfa poslanců opozičního hnutí STAN Jana Farského na dotaz ČTK. Poslanci by se tak mohli nad zprávou sejít v termínu blíže k říjnovým volbám.
(Celý text)

Morawiecki prý zrušil cestu do Maďarska kvůli přítomnosti Babiše a sporu o Turów
23. září 2021 19:05

VARŠAVA/PRAHA/BUDAPEŠŤ (ČTK) - Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki zrušil plánovanou cestu na demografický summit v Budapešti. Důvodem je přítomnost českého premiéra Andreje Babiše, napsal zpravodajský portál wPolityce.pl bez upřesnění zdroje informace. Mluvčí polské vlády Piotr Müller dnes před novináři potvrdil, že zrušení premiérovy cesty do Budapešti souvisí se sporem s Čechy o důl Turów. Babiš novinářům před odletem z Maďarska řekl, že se mu nechce věřit, že by kvůli tomu Morawiecki nedorazil. Nejde podle něj o politickou, ale odbornou záležitost. Polská vláda je podle polského tisku blízko k tomu, aby rozhovory s českou vládou přerušila, a polští vyjednávači zvažují zrušení páteční cesty do Prahy k dalšímu kolu jednání o dolu Turów.
(Celý text)

V Česku bude od čtvrtka do neděle prezentovat železnici Evropský vlak
23. září 2021 19:00

PRAHA (ČTK) - Do Česka přijel tzv. Evropský vlak, který má prezentovat význam a budoucnost železniční dopravy v Evropské unii. Postupně zamíří do Ostravy, Břeclavi, Brna, Prahy a Plzně. Vlak si na jednotlivých nádražích bude moci prohlédnout veřejnost, informovaly ministerstvo dopravy a České dráhy.
(Celý text)

Přírodovědci hledají dobrovolníky pro sledování šelem v Krušných horách
23. září 2021 18:52

VEJPRTY (ČTK) - Přírodovědci hledají dobrovolníky pro sledování šelem v Krušných horách a dalších oblastech. Vlčí a rysí hlídky doplní monitoring kočky divoké. Na moravsko-slovenském pomezí pomáhají dobrovolníci i se sledováním výskytu medvěda hnědého. Seminář pro nové dobrovolníky se bude konat od 1. října ve Vejprtech na Chomutovsku. ČTK o tom informovala koordinátorka vlčích hlídek Štěpánka Kadlecová.
(Celý text)

Německý aktivista drží 25 dní hladovku za klima, v sobotu přestane i pít
23. září 2021 18:49

BERLÍN (ČTK) - Německý aktivista Henning Jeschke, který drží 25. dnem nedaleko kancléřství a sídla parlamentu hladovku za klima, přestane od soboty přijímat tekutiny, protože se s ním trojice kandidátů na kancléře odmítla sejít k veřejné debatě. Sociální demokrat Olaf Scholz, konzervativec Armin Laschet a lídryně Zelených Annalena Baerbocková nabízejí, že se s aktivisty sejdou až po nedělních parlamentních volbách.
(Celý text)

Čtyři středoevropské plynárenské společnosti chtějí vybudovat vodíkovou "dálnici" napříč střední Evropou
23. září 2021 14:14

PRAHA (Ekolist) - Středoevropský vodíkový koridor, tak se jmenuje společná iniciativa plynárenských společností, která má vést k rozvoji vodíkové "dálnice" ve střední Evropě. Počítá se tím, že v budoucnu se na Ukrajině bude produkovat vodík, který bude potřeba dopravit přes Slovensko a Českou republiku do oblastí očekávané silné poptávky v Německu a EU. Informuje o tom slovenský provozovatel přenosové soustavy plynu Eustream, Provozovatel plynárenské přenosové soustavy Ukrajiny (Gas TSO of Ukraine), český provozovatel přenosové soustavy plynu NET4GAS a německý provozovatel přenosové soustavy plynu OGE.
(Celý text)

Kalkulačka uhlíkové stopy vám ukáže, jak daleko má vaše domácnost k uhlíkové neutralitě
23. září 2021 13:54

PRAHA (Ekolist) - Naší společnost se potřebuje vypořádat se změnami klimatu. Jedna rovina tohoto snažení je institucionální, kdy po našich politicích chceme, aby problém řešili, a oni nastavují průmyslu a energetice podmínky, které by měly vést k ochraně klimatu. A nebo nenastavují či nevedou. A druhá rovina je osobní. Spotřeba konkrétního člověka a s ní spojené emise skleníkových plynů. Podle Viktora Třebického, který spolu s obecně prospěšnou společností CI2 stojí za aktualizovaným vydáním osobní uhlíkové kalkulačky, je to, co sami uděláme, stejně podstatné, jako to, co udělají vlády a korporace.
(Celý text)

Brněnská technika posílá na výstavu Expo v Dubaji plán na čištění oceánů
23. září 2021 11:13

BRNO (ČTK) - Plán na čištění oceánů a záchranářského robota představí brněnské Vysoké učení technické (VUT) na světové výstavě Expo v Dubaji. Výstava začíná 1. října s ročním zpožděním kvůli pandemii koronaviru, potrvá do března příštího roku. Český pavilon patří do zóny se zaměřením na udržitelnost, čemuž odpovídá i výběr exponátů.
(Celý text)

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN
23. září 2021 11:03

NEW YORK (ČTK) - Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1580 | Další

Zpět