Ekolist.cz - http://www.ekolist.cz

Verze zprávy pro tisk

Liberecký kraj projekty na zadržování vody v krajině podpoří více než 12 milionů korun
31. července 2021 01:14

LIBEREC (ČTK) - Mezi desítky obcí, škol, neziskových organizací a další žadatele rozdělí Liberecký kraj 17 milionů korun z dotačního programu, který je zaměřený na ochranu přírody, ekovýchovu a prevenci vzniku odpadů. Přes 12 milionů korun z něj půjde na opatření na zadržování vody v krajině, informoval mluvčí kraje Jan Mikulička.
(Celý text)

Lamy v brněnském lomu Hády ukazují dětem cestu k přírodě
31. července 2021 01:05

BRNO (ČTK) - Lamy chované v bývalém vápencovém lomu na okraji Brna pomáhají městským dětem najít cestu k přírodě. Lamacentrum provozuje od roku 2011 Pozemkový spolek Hády. Od září do června nabízí školám vzdělávací programy zaměřené na přírodu a životní prostředí. O víkendech a prázdninách do Lamacentra míří návštěvníci z řad veřejnosti. Aktuálně tam najdou tucet lam, čtyři ovce, čtyři kozy s pěti kůzlaty a tři králíky, které mohou nakrmit a pohladit.
(Celý text)

Na zahradě domu na Hradecku chytili metrovou krajtu královskou,unikla z terária
31. července 2021 00:40

CHLUMEC NAD CIDLINOU (ČTK) - Asi metr dlouhá krajta královská překvapila obyvatele rodinného domu v Chlumci nad Cidlinou. Škrtič se dostal na zahradu domu po úniku z terária. Ještě před příjezdem hasičů a policie oznamovatel případu spolu se sousedem hada odchytili do krabice, vyplynulo ze sdělení zástupců policie a hasičů. Nikomu se nic nestalo.
(Celý text)

Podél Horské ulice v Praze 2 vznikne park k trávení volného času
31. července 2021 00:08

PRAHA (ČTK) - Na území mezi Horskou ulicí a novoměstským opevněním v Praze 2 vznikne nový prostor sloužící obyvatelům k trávení volného času. Radnice městské části vybrala architektonické soutěže na podobu parku vítězný návrh, kterým se stal ten od architektů Miroslava Cikána a Pavly Melkové z ateliéru MCA. Na místě vznikne mj. nové posezení nebo herní prvky pro děti, sdělia mluvčí radnice Andrea Zoulová. Prostor nazývaný také park U Hradeb se nachází podél Horské ulice v těsné blízkosti zahrady Ztracenka, Bastionu XXXI a parku Folimanka.
(Celý text)

Obyvatelé z Liberecka ohrožení polským dolem Turów žádají o pomoc premiéra
30. července 2021 17:23

HRÁDEK NAD NISOU (ČTK) - Obyvatelé obcí na Liberecku, ohrožených rozšiřováním polského dolu Turów u česko-polské hranice, vyzvali otevřeným dopisem premiéra Andreje Babiše (ANO), aby zakročil a zabránil dalšímu přibližování nelegální těžby k jejich domovům. Už nyní se potýkají s nedostatkem pitné vody nebo jím jsou ohroženi. Za Sousedský spolek Uhelná o tom informoval Milan Starec.
(Celý text)

Postup záchranářů u čapího hnízda v Oseku prošetří Česká inspekce životního prostředí
30. července 2021 12:04

PRAHA (Ekolist) - Díky online přenosu dění na čapím hnízdě v Oseku byli lidé svědky velmi tíživé podívané. Samice čápa bílého dlouhé dny trýznila jedno z mláďat, které nakonec uhynulo. Na základě podnětu od občana Česká inspekce životního prostředí prošetří, zda to, že zvířecí záchranáři do přírodního děje nezasáhli, bylo v pořádku.
(Celý text)

Vědkyně z AV ČR objevily v Angole dva nové arenaviry, hostiteli jsou hlodavci
30. července 2021 11:45

PRAHA (ČTK) - Dva nové zástupce rodiny arenavirů a nový kmen již známého arenaviru objevily v jihozápadní Angole vědkyně z Akademie věd ČR (AV). Tyto viry identifikovaly u hlodavců na poměrně malém území. Podle AV viry cirkulující mezi tamními hlodavci dosud nikdo nezkoumal. Výsledky zároveň ukazují na neobvykle velkou rozmanitost arenavirů v daném regionu, uvedli zástupci AV. Na výzkumu a publikaci spolupracovaly Jana Těšíková, Jarmila Krásová a Joëlle Goüy de Bellocqová z Ústavu biologie obratlovců AV (ÚBO AV). Studii vydal vědecký časopis Viruses.
(Celý text)

Palestinky z Pásma Gazy se naučily vyrábět bylinnou kosmetiku doma
30. července 2021 11:37

(ČTK) - Palestinští zemědělci z Pásma Gazy roky vyvážejí byliny do Evropy, kde se dále zpracovávají na vysoce ceněnou kosmetiku. Několik Palestinek teď ale začalo extrahovat esenciální oleje z bylin už doma a vyrábějí z nich šampony a krémy bez jakýchkoli chemických přísad. Jak napsala agentura Reuters, prodávají se v 50 obchodech a lékárnách v celém Pásmu Gazy.
(Celý text)

EPIF plánuje od roku 2030 ústup od uhlí, od roku 2040 uhlíkovou neutralitu
30. července 2021 11:37

BERLÍN (ČTK) - Společnost EP Infrastructure (EPIF), která je jednou z hlavních složek Energetického a průmyslového holdingu (EPH) podnikatele Daniela Křetínského, plánuje do roku 2030 ústup od uhlí a do roku 2040 uhlíkovou neutralitu. Uhlíková neutralita znamená, že množství oxidu uhličitého, které bude vyprodukováno, bude zároveň spotřebováno nebo zlikvidováno. Ministerstvo financí navrhuje konec využívání uhlí pro účely výroby elektřiny a tepla v roce 2033.
(Celý text)

Německý nudista, který honil divočáka, se stal předlohou pro plastový model
30. července 2021 11:36

(ČTK) - Fotografie německého nudisty, který honil divočáka, protože mu sebral tašku s laptopem, loni v létě bavily internet. Jeho komické vystoupení nyní učinila téměř nesmrtelným jedna hračkářská firma, která vyrábí modely železnic. Plastovou postavičku naháče a prasete s jeho kořistí totiž nově nabízí svým zákazníkům. Napsala o tom německá média.
(Celý text)

Vědci vytvořili další tři embrya ohrožených nosorožců, mají jich celkem 12
30. července 2021 01:58

DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM (ČTK) - Mezinárodnímu vědeckému týmu se podařilo vytvořit další tři embrya nosorožců bílých severních, kteří jsou ohrožení vyhynutím. Mají tak 12 embryí, přičemž 11 z nich pochází ze spermatu uhynulého samce Suniho. Tentokrát se ale poprvé vědcům podařilo úspěšně využít genetický materiál samce Angalifu, který uhynul v roce 2014. Poslední dvě samice tohoto druhu na planetě Fatu a Nájin žijí v rezervaci Ol Pejeta v Keni. Obě patří Zoo Dvůr Králové, která o vytvoření dalších embryí informovala.
(Celý text)

Z rozvojového programu půjde na podzim 1,2 miliardy korun na lesy
30. července 2021 01:27

PRAHA (ČTK) - Ministerstvo zemědělství na podzim přerozdělí v dalším kole evropského rozvojového programu 1,2 miliardy korun. Peníze mají jít na zlepšení stavu lesů, informovalo ministerstvo. Peníze z programu dlouhodobě klesají, nyní jde již o 13. kolo.
(Celý text)

Ostravská zoo představila největší průchozí voliéru v zahradě
30. července 2021 01:07

OSTRAVA (ČTK) - Ostravská zoo představila novou expozici pro kondory a další jihoamerické ptáky nazvanou La Pampa. Jde o největší průchozí voliéru v zahradě, která byla pojmenovaná po provincii v centrální Argentině. Voliéra je součástí chovatelsko-expozičního zařízení Jižní Amerika, které vzniklo úpravou expozice malých šelem, řekl ředitel zoo Jiří Novák.
(Celý text)

Želivka, největší úpravna vody v ČR, prošla modernizací, čistí vodu pomocí aktivního uhlí
30. července 2021 01:04

HULICE (ČTK) - Úpravna vody Želivka, která je největším zařízením svého druhu v zemi a zároveň hlavním zdrojem pitné vody pro Prahu, má za sebou rozsáhlou modernizaci za 1,2 miliardy korun bez DPH. Původní technologickou linku doplnila hala o rozloze 5000 metrů čtverečních vybavená filtry s granulovaným aktivním uhlím, díky němuž se zlepšila kvalita vody. Zařízení je od ledna ve zkušebním provozu, s kolaudací se počítá počátkem příštího roku.
(Celý text)

Čtvrtletní zisk automobilky Tesla poprvé překonal miliardu dolarů
30. července 2021 00:46

PALO ALTO (ČTK) - Zisk výrobce elektromobilů Tesla ve druhém čtvrtletí byl opět rekordní a poprvé překonal hranici miliardy dolarů. Lépe než konkurence si firma poradila s nedostatkem čipů a s narušenými přepravními řetězci. Společnost miliardáře Elona Muska to uvedla v pondělí po skončení burzovního obchodování. Výsledky výrazně překonaly odhady analytiků.
(Celý text)

Libanon již druhý den sužují lesní požáry, rozšířily se i do Sýrie
29. července 2021 16:32

BEJRÚT/DAMAŠEK (ČTK) - Lesní požáry na severu Libanonu se rozšířily do sousední Sýrie. Plameny, které si vyžádaly zatím jednu oběť na životě, se snaží hasiči dostat pod kontrolu již druhý den. S odvoláním na syrskou a libanonskou civilní obranu o tom píše agentura AP.
(Celý text)

V Bavorském lese přibývá turistů, kteří i přes zákaz nocují v přírodě
29. července 2021 16:29

VIMPERK (ČTK) - V německém národním parku Bavorský les, který sousedí se Šumavou, se v poslední době zvýšil počet lidí, kteří nocují na zakázaných místech chráněného území. Podobný trend pozorují i zástupci Národního parku Šumava na české straně. Za nocování na zakázaných místech v přírodě hrozí pokuta ve výši několik tisíc korun, informoval mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.
(Celý text)

Entomologové dělají na Vsetínsku výzkum výskytu modráska černoskvrnného
29. července 2021 16:16

VSETÍN (ČTK) - Entomologové dělají na Vsetínsku výzkum výskytu motýla modráska černoskvrnného. Mapování provádí tým entomologa Muzea regionu Valašsko Lukáše Spitzera ve spolupráci s kolegy z Entomologického ústavu Akademie věd ČR, sdělil zástupce muzea Jiří Koňařík.
(Celý text)

Z hnízd sokolů v Jeseníkách letos vylétlo 41 mláďat, je to rekordní počet
29. července 2021 10:55

OLOMOUC (ČTK) - Z hnízd v Jeseníkách letos vylétlo 41 mláďat sokolů stěhovavých, což je nejvyšší počet v novodobé historii sledování jejich hnízdění. V jesenických lesích letos zahnízdilo 21 párů a počet vyvedených mláďat byl o deset vyšší než v dosud nejúspěšnějším roce 2014, sdělil vedoucí Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj.
(Celý text)

Vědci řeší odolnost vůči antibiotikům u prasat způsobenou zinkem
29. července 2021 10:53

BRNO (ČTK) - Vědci z Ústavu chemie a biochemie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně zjišťují, jak zastavit zvyšování odolnosti vůči antibiotikům, které způsobuje zinek preventivně podávaný selatům po odstavení od prasnic.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1549 | Další

Zpět