https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ceny-repky-se-dostaly-na-rekord-podle-komory-podrazi-repkove-oleje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ceny řepky se dostaly na rekord, podle komory podraží řepkové oleje

12.5.2021 16:20 | PRAHA (ČTK)
V ČR klesla plocha řepky za poslední tři roky o 11 procent na loňských 368 000 hektarů. "Pokles pokračuje i v letošním roce, odhadem na 345 000 hektarů, což představuje méně než 12 procent celkové výměry orné půdy v ČR," dodal mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha.
V ČR klesla plocha řepky za poslední tři roky o 11 procent na loňských 368 000 hektarů. "Pokles pokračuje i v letošním roce, odhadem na 345 000 hektarů, což představuje méně než 12 procent celkové výměry orné půdy v ČR," dodal mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | archiv F. / pxhere
Ceny řepky na pařížské burze MATIF, což je jedno z nejdůležitějších světových tržišť, se koncem dubna dostaly na rekord, který v přepočtu činil 17 685 korun za tunu, sdělil ČTK mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal uvedl, že očekává nárůst cen pro spotřebitele, nejspíš tak zdraží řepkové oleje.
 

Za nárůstem ceny je podle Doležala snižující se pěstební výměra, naopak poptávka po řepkovém oleji se zvyšuje. Cena olejů i řepky tak v posledních měsících podle něj strmě roste.

"Evropská unie ještě před přijetím v současnosti diskutované Zelené dohody pro Evropu přijala řadu dílčích opatření a omezení s cílem vyšší ochrany životního prostředí, která ovšem vedou k omezení produkce a tedy i snížení celkové nabídky. Produkce řepky klesla během šesti let o 30 procent, což se samozřejmě při konstantní či dokonce rostoucí poptávce po řepkovém oleji na evropském i světovém trhu promítá do zvyšování cen za surovinu," uvedl.

V ČR klesla plocha řepky za poslední tři roky o 11 procent na loňských 368 000 hektarů. "Pokles pokračuje i v letošním roce, odhadem na 345 000 hektarů, což představuje méně než 12 procent celkové výměry orné půdy v ČR," dodal. Na produkci řepky má negativní vliv podle něj nejen snižující se plocha, ale také počasí a škůdci.

"Vzhledem k tomu, že většina sklizené řepky putuje do potravinářského průmyslu, nižší produkce se následně promítá do vyšších cen potravin pro spotřebitele. Očekáváme, že vzhledem k výše uvedeným trendům bude růst cen řepky a řepkového oleje nadále pokračovat," doplnil prezident komory.

Mluvčí svazu dodal, že nejvyšší ceny řepky jsou tradičně v Číně, kde stála tuna i více než 19 000 Kč. "Neuvěřitelně vysoké úrovně cen za řepku jsou důsledkem jejího nedostatku, nižších zásob a relativně vysokých nákupů Číny, ale i Japonska. V řadě zemí jsou nižší prognózy sklizní řepky, takže i ceny nové sklizně se očekávají vyšší," doplnil Pícha. Nízká úroda řepky se podle něj očekává i u největšího evropského producenta, Francie.

Podle posledních českých údajů ze Státního zemědělského intervenčního fondu činila ceny řepky 10 885 Kč/tunu, meziročně se tak zvýšila o 1101 Kč/t.

Řepka se vedle potravinářství využívá pro výrobu biopaliv, která se podle zákona povinně přimíchávají do benzinu a nafty. Zrušení povinného přimíchávání biopaliv do benzinu a nafty předloni navrhly čtyři desítky poslanců v čele s Piráty, vláda se postavila proti. Jedním z největších zpracovatelů řepkového semene a výrobcem metylesteru, který se přimíchává do bionafty, je společnost Preol z holdingu Agrofert.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist