Ekolist.cz - http://www.ekolist.cz

Verze zprávy pro tisk

V části Přerova zahnízdil silně ohrožený chřástal, lidi budil ze spaní
12. června 2021 16:09

PŘEROV (ČTK) - V části Přerova se k překvapení ornitologů usadil silně ohrožený chřástal polní. Vybral si lokalitu na louce v místní části v Penčicích, zcela nezvykle u zastavěné části obce. Podle odborníků se tento pták v regionu nevyskytuje, nejbližší hnízdiště má ve vojenském prostoru Libavá a na podhorských loukách, řekl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek. Chřástal na sebe upozornil sám - dva týdny nenechal obyvatele Penčic spát, především za soumraku a v noci totiž vydával opakující se pronikavý zvuk.
(Celý text)

Lodní doprava ve městech může být lokálně nepříjemný problém. Co s ním?
12. června 2021 16:03

PRAHA (Ekolist) - Lodní doprava bývá obecně vnímána jako šetrný způsob dopravy. Jak se ale ukazuje na některých místech v Praze, lokálně může být nepříjemných zdrojem emisí.
(Celý text)

Pelhřimovská farma pěstující květiny pro gastronomii se dnes otevřela veřejnosti
12. června 2021 15:59

PELHŘIMOV (ČTK) - Pelhřimovská Květinová farma v javorové aleji je dodavatelem květin pro gastronomii. Už pět let se také věnuje propagaci přírodě blízkého hospodaření. Konají se v ní dětské příměstské tábory i akce pro veřejnost. Dnes se lidem otevřela v rámci Víkendu otevřených zahrad.
(Celý text)

Keporkakům potápěči nechutnají. Američan pobyl půl minuty v tlamě velryby
12. června 2021 15:47

WASHINGTON (ČTK) - Profesionálního lovce humrů Michaela Packarda z Massachusetts se snažil v pátek pozřít keporkak. Muž v něm pobyl i s dýchacím přístrojem na zádech asi 30 vteřin, než ho kytovec vyplivl. Šestapadesátiletý Packard byl přesvědčený, že nadešla jeho poslední chvíle, a loučil se v duchu s rodinou. Po propuštění z nemocnice to řekl v rozhovoru s televizní stanicí WBZ.
(Celý text)

Tanečníci upozorňují na nedostatek pitné vody, do akce se zapojí i Češi
12. června 2021 15:38

KLADNO (ČTK) - Dneškem vyvrcholí taneční projekt, který upozorňuje na nedostatek pitné vody na mnoha místech světa. Koná se pod názvem Global Water Dances každé dva roky. Letos se koná pošesté a pořadatelé jej rozšířili na celý týden počínaje 8. červnem, kdy se slaví Světový den oceánu. Vzhledem k pandemii se letos netančí veřejně ve stejnou hodinu a stejný den, ale účastníci skládají dohromady ze záznamů svých akcí jedno filmové dílo.
(Celý text)

Nová strategie EU: do obnovy biologické rozmanitosti se bude ročně investovat 20 miliard eur
12. června 2021 07:59

PRAHA (Ekolist) - V úterý 8. června schválil Evropský parlament velkou většinou Strategii EU v oblasti biologické rozmanitosti do roku 2030. Strategie reaguje na enormní pokles biologické rozmanitosti a na to, že se EU v oblasti ochrany biodiverzity doposud nepodařilo dosáhnout cílů, které chtěla splnit do roku 2020. Zároveň se EU zavazuje poskytnout na obnovu biologické rozmanitosti ročně 20 miliard eur.
(Celý text)

Domorodí obyvatelé v Amazonii po tisíce let nevyhubili ani jediný druh
12. června 2021 03:55

WASHINGTON (ČTK) - Dávní domorodí obyvatelé Amazonie dokázali v deštném pralese žít po tisíce let bez toho, aby vyhubili byť jen jediný druh nebo nějak významněji proměnili skladbu rostlin. Vyplývá to z nové vědecké studie, jejíž autoři zkoumali vývoj tří lokalit v Peru po dobu 5000 let. Díky analýze mikroskopických fosilních zbytků semen v půdě došli k závěru, že někdejší obyvatelé Amazonie se dokázali přizpůsobit prostředí a nevyvíjeli žádnou aktivitu, aby to bylo naopak.
(Celý text)

V Ghaně zasadili pět milionů nových stromů
12. června 2021 01:47

AKKRA (ČTK) - Tisíce lidí v Ghaně zasadily pět milionů stromů. Vládou organizovaná akce zvaná Zelená Ghana se má od nynějška konat pravidelně každý rok. Ve srovnání se začátkem 20. století, kdy měla Ghana 8,2 milionu hektarů lesů, je jich tam nyní 1,6 milionu. Nejvíce zalesněných ploch ubylo v posledních třiceti letech a smyslem akce je obnovit šest milionů hektarů lesního porostu, sdělil ministr ochrany životního prostředí Samuel Abu Jinapor.
(Celý text)

Víkend otevřených zahrad představí na Vysočině víc než 20 zahrad a parků
12. června 2021 00:17

JIHLAVA (ČTK) - Více než dvě desítky zahrad, parků či květinových farem se na Vysočině 12. a 13. června otevřou v rámci dalšího ročníku Víkendu otevřených zahrad. Bližší informace včetně kontaktů na provozovatele zahrad jsou na webu akce. Jejím cílem je zvýšit povědomí lidí o zahradním umění, architektuře i jednotlivých parcích, zahradách a způsobech pěstování.
(Celý text)

Mládě slona afrického ve zlínské zoo uvidí návštěvníci poprvé zblízka
12. června 2021 00:09

ZLÍN (ČTK) - Mládě slona afrického, které se ve zlínské zoologické zahradě narodilo v neděli, uvidí návštěvníci poprvé zblízka o víkendu. Jde o samečka, je to první mládě slona afrického narozené v Česku. Po narození mláděte v neděli ráno pracovníci zahrady pavilon i okolí venkovního výběhu uzavřeli, chtěli slonicím a mláděti dopřát maximální klid. "Budeme chování slonic neustále sledovat, v případě nepříznivé reakce opětovně přistoupíme k uzavření okolí kolem pavilonu a výběhu slonů," řekl dnes novinářům ředitel zahrady Roman Horský.
(Celý text)

Dobrovolníci na Vysočině posbírali při jarním úklidu 71 tun odpadků
12. června 2021 00:08

JIHLAVA (ČTK) - Dobrovolníci na Vysočině posbírali při letošním jarním úklidu podél cest 71 tun odpadků. Tradiční akce Čistá Vysočina se zúčastnilo skoro 13 000 lidí, uvedl kraj na webu. Vloni byl úklid zrušený kvůli nastupující koronavirové epidemii. V roce 2019, kdy neplatila žádná omezení, se zapojilo 24 000 dobrovolníků, kteří shromáždili 101 tun odpadu.


(Celý text)

Evropský parlament drtivou většinou podpořil Konec doby klecové
11. června 2021 14:37

PRAHA (Ekolist) - Evropský parlament včera vyzval Evropskou komisi, aby do roku 2027 zakázala klecové chovy hospodářských zvířat v celé Evropské unii, a přijal usnesení o evropské občanské iniciativě Konec doby klecové. Informuje o tom Compassion in World Farming, která se na kampani Konec doby klecové v Česku podílí.
(Celý text)

Pro splnění klimatických cílů do roku 2030 musí ČR investice do obnovitelných zdrojů zvýšit šestkrát, ukázala studie
11. června 2021 14:18

PRAHA (Ekolist) - Výzkumný tým z Fakulty elektrotechnické ČVUT představil výsledky mezinárodního projektu, jehož cílem bylo vypočítat výši potřebných investic, zmapovat jejich současný stav a připravit investiční plány pro dosažení klimaticko-energetických cílů k roku 2030. Výzkum probíhal ve spolupráci s Technickou univerzitou v Rize (Lotyšsko) a Institutem pro ochranu klimatu, energetiku a mobilitu (Německo) a informuje o něm ČVUT.
(Celý text)

Zastavte chystané pokusy na velrybách, vyzývají odborníci Norsko
11. června 2021 14:16

OSLO (ČTK) - Mezinárodní skupina vědců vyzvala Norsko, aby zastavilo plánované akustické experimenty na plejtvácích malých. Odchyt a následné vystavení zvukům při pokusech bude podle odborníků pro tyto velryby "stresující a děsivé". Projekt, který má být dosud největšího svého druhu na světě, má začít v nadcházejících dnech, napsal zpravodajský server BBC. Podle norských úřadů má vědcům pomoci lépe porozumět, nakolik kytovcům ubližuje hlukové znečištění.
(Celý text)

Narození slůněte je pro pracovníky zlínské zoo splněný sen a zázrak
11. června 2021 14:14

ZLÍN (ČTK) - Za splněný sen či zázrak označují pracovníci zlínské zoologické zahrady narození prvního mláděte slona afrického v Česku. Slůně přišlo na svět v neděli ráno, několikadenní sameček je aktivní a dělá svým ošetřovatelkám radost. "Je to to nejlepší, co se nám v profesi může stát, že odchováme mládě, a ještě slona," řekla ČTK ošetřovatelka slonů Anna Žákovská. Mládě jí svým narozením dalo symbolický dárek, na svět přišlo přesně v den, kdy to bylo pět let, co se Žákovská o slony stará.
(Celý text)

Na Sněžce jsou ode dneška opět ochranné sítě, cílem je zabránit devastaci přírody
11. června 2021 14:12

PEC POD SNĚŽKOU (ČTK) - Na Sněžce a v Obřím sedle u bývalé Obří boudy u Slezského domu jsou ode dneška ochranné sítě. Mají zamezit návštěvníkům v pohybu mimo vyznačené plochy a tedy devastaci přírody, řekl mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Správa KRNAP ve spolupráci s polskými kolegy instalovala zábrany na obou místech už na loňskou hlavní turistickou sezonu, která připadá na červenec a srpen.
(Celý text)

Aktivisty protestující obsazením rypadel policie podezřívá ze dvou přestupků
11. června 2021 14:02

KADAŇ (ČTK) - Aktivisté ukončili protest proti pokračování těžby hnědého uhlí na severu Čech. Na dvě rypadla vylezlo několik lidí ve čtvrtek ráno. Z velkostroje na Dolech Bílina skupina slezla ve čtvrtek odpoledne, rypadlo na Chomutovsku opustily čtyři osoby dnes ráno. Policie je podezřívá z přestupku proti veřejnému pořádku, který spočívá v neuposlechnutí výzvy, a vniknutí do důlního díla. Severočeské doly, kterým rypadla patří, sčítají škody. Práce musely na obou strojích po dobu protestu zastavit.
(Celý text)

S projektem stezky v oblacích na Klínovci nesouhlasí část veřejnosti
11. června 2021 10:56

JÁCHYMOV (ČTK) - Část veřejnosti stále nesouhlasí s plánovanou výstavbou stezky v oblacích na Klínovci, kterou soukromý investor na nejvyšší hoře Krušných hor připravuje několik let. Takzvaný Skywalk Klínovec podle nich negativně ovlivní dopravu v přilehlých městech a přispěje ke zničení přírody. Své připomínky sdělili na veřejném projednávání, kterého se zúčastnilo vedení města Jáchymova i soukromý investor. Přípravy jednoho z největších projektů na Klínovci v posledních letech se nicméně blíží ke konci, investor musí ještě získat stavební povolení.
(Celý text)

Lidé mající strach z hmyzu se v USA připravují na šest týdnů pekla
11. června 2021 10:50

LONDÝN (ČTK) - Ritter Hoyová se letošního léta v Cincinnati děsila posledních deset let - od chvíle, co se na americký Středozápad přistěhovala. Měla ale alespoň čas přijít s pořádným plánem. Když minulý měsíc začaly stoupat teploty, zásobila se potravinami a natankovala auto. Koupila si dvě tenisové rakety a tři lahve vodky. Dokonce pro svého bernského salašnického psa vyzvedla toaletní podložky, pro případ, že by nemohla vůbec vyjít z domu. A od té doby nezbývá nic jiného než čekat. "Koukám se z okna každé dvě vteřiny. Jenom je vyhlížím," cituje Hoyovou list The Guardian.
(Celý text)

V areálu firem v Lobodicích unikl síran železitý, prostředí ohroženo nebylo
11. června 2021 08:30

LOBODICE (ČTK) - V průmyslovém areálu v Lobodicích na Přerovsku unikl síran železitý. Šlo zhruba o tisíc litrů, chemickou látku ve čtvrtek likvidovali hasiči několik hodin v ochranných oblecích a dýchací technice. Při zásahu nebyl nikdo zraněn, životní prostředí ohroženo nebylo. Hasiči na místě zasahovali až do pozdních nočních hodin, řekl ČTK jejich mluvčí Radek Buryánek.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1519 | Další

Zpět