Ekolist.cz - http://www.ekolist.cz

Verze zprávy pro tisk

Hřebec divokých koní z Kozmických ptačích luk odjel do přírodního parku v Německu
13. května 2021 01:55

PRAHA (ČTK) - Hřebec ze stáda divokých koní z rezervace u středočeských Milovic, který od roku 2019 žil v lokalitě Kozmické ptačí louky na Opavsku, ve středu odjel do přírodního parku Solling-Vogler v Německu. Tři roky tam má plnit roli takzvaného harémového hřebce, který má na starosti ochranu stáda a plození potomstva. ČTK o tom dnes informovala ochranářská společnost Česká krajina. která se podílí na návratu divokých zvířat do přírody.
(Celý text)

Klimatické změny ohrožují pěstování čaje v Keni a obživu milionů lidí
13. května 2021 01:25

NAIROBI (ČTK) - Klimatické změny mohou během několika desítek let zdevastovat odvětví pěstování čaje v Keni, která je největším vývozcem černého čaje na světě. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na zprávu britské charitativní organizace Christian Aid. Mnoho z tří milionů pracovníků, které čajové odvětví v Keni zaměstnává, by mohlo přijít o obživu.
(Celý text)

Schopnost rozeznávat geometrické útvary mají možná jenom lidé
13. května 2021 01:13

PAŘÍŽ (ČTK) - Schopnost člověka rozlišovat geometrické útvary je možná něco, co ho odlišuje od ostatních primátů, kteří si nejsou schopni tento systém symbolů osvojit. Podle agentury AFP to naznačuje studie francouzských výzkumníků na poli neurovědy, kteří porovnávali geometrické vnímání u lidí a paviánů.
(Celý text)

Francouzský Senát odmítl ústavní garanci boje proti klimatické změně
13. května 2021 00:30

PAŘÍŽ (ČTK) - Francouzský Senát schválil zmírnění navrhovaného ústavního závazku bojovat proti klimatické změně a zachovat biodiverzitu. Senátoři se tak podle agentury Reuters postavili proti dolní komoře parlamentu, což ohrožuje vyhlídky na referendum o této otázce.
(Celý text)

O stavebním zákonu Sněmovna opět nerozhodla
13. května 2021 00:24

PRAHA (ČTK) - Sněmovna se ani ve středu nedostala k hlasování o novém stavebním zákonu. Byl to už třetí pokus, kdy se poslanci zabývali návrhem zákona ve třetím čtení. Původně přerušili rozpravu do pátku. Poslanecké kluby se ale dohodly, že v pátek Sněmovna zasedat nebude. Mimořádná schůze, na niž se třetí čtení projednává, je přerušena na neurčito, oznámil odpoledne předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Rozpravu provázely kritické projevy opozice, které se nelíbí hlavně vládou prosazovaný model přechodu všech stavebních úřadů a úředníků pod stát.
(Celý text)

Cena emisních povolenek v EU dosáhla nového rekordu, přesáhla 55 eur za tunu
13. května 2021 00:19

LONDÝN (ČTK) - Cena emisních povolenek v Evropské unii ve středu poprvé překročila 55 eur (zhruba 1400 Kč) za tunu. Informovala o tom agentura Reuters. Systém obchodování s povolenkami je hlavním nástrojem EU k omezování emisí skleníkových plynů.
(Celý text)

Z pražské vesmírné agentury EU se stala Agentura EU pro kosmický program
13. května 2021 00:07

PRAHA (ČTK) - V Praze od středy funguje Agentura Evropské unie pro kosmický program (EUSPA), transformovala se z Agentury pro evropský globální navigační družicový systém. Nově bude sdružovat řízení provozu kosmických programů EU, zároveň bude mít nadále na starosti řízení navigačního systému Galileo a dalších vesmírných programů. Jde o jedinou agenturu EU se sídlem v Česku, její rozšíření by postupně mělo zajistit stovky nových pracovních míst.
(Celý text)

Zvýšení hladiny Novomlýnských nádrží má kladné stanovisko EIA. Děti Země proces kritizují
12. května 2021 16:22

PASOHLÁVKY (ČTK) - Zvýšení hladiny střední a dolní nádrže na novomlýnských nádržích na Dyji o 35 centimetrů získalo souhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí (MŽP) při posuzování vlivu stavby na okolí (EIA). Ministerstvo si ve stanovisku dalo 37 podmínek, například preferenci použití přírodních materiálů či spolupráci s Českou společností ornitologickou. Objem zadržené vody by se díky zvednutí hladiny zvýšil o devět milionů metrů krychlových, které mají posloužit i zemědělským závlahám. Ekologové ale kritizují negativní vliv záměru na ptačí oblast.
(Celý text)

Pražské zoo se během necelého měsíce narodila čtyři hříbata koně Převalského
12. května 2021 16:21

PRAHA (ČTK) - V chovné stanici pražské zoologické zahrady v Dolním Dobřejově na Benešovsku se během necelého měsíce narodila čtyři hříbata koně Převalského. První přišlo na svět 16. dubna, druhé v sobotu a dvě v pondělí. Podle chovatelů jde o tři klisničky a jednoho hřebečka. ČTK to dnes sdělila mluvčí zoologické zahrady Lucie Dosedělová. Kůň Převalského je jediným divokým druhem koně, který přežil do současnosti. Jednou z institucí, která se o jeho záchranu zasloužila, je právě pražská zoo. Zahrada chystá v Troji přestavbu jejich výběhů a stájí, po dobu zhruba dvou let tak budou v areálu chybět.
(Celý text)

Ceny řepky se dostaly na rekord, podle komory podraží řepkové oleje
12. května 2021 16:20

PRAHA (ČTK) - Ceny řepky na pařížské burze MATIF, což je jedno z nejdůležitějších světových tržišť, se koncem dubna dostaly na rekord, který v přepočtu činil 17 685 korun za tunu, sdělil ČTK mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal uvedl, že očekává nárůst cen pro spotřebitele, nejspíš tak zdraží řepkové oleje.
(Celý text)

Sněmovna opět projednává stavební zákon, opozice pokračuje v kritice
12. května 2021 12:26

PRAHA (ČTK) - Sněmovna dnes na třetí pokus pokračuje v závěrečném kole projednávání návrhu nového stavebního zákona, který má za cíl urychlit a zjednodušit stavební řízení. Jeho projednávání doprovázejí kritické projevy opozičních poslanců, kterým se nelíbí úprava prosazovaná vládou. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) dnes v úvodu schůze neuspěla s návrhem, aby Sněmovna zákon ve třetím čtení projednávala i mimo dobu, kterou dovoluje jednací řád Sněmovny. Uspěla ale s návrhem, aby poslanci mohli vystoupit pouze dvakrát, a to nejvýše deset minut.
(Celý text)

Německo bude klimaticky neutrální v roce 2045, rozhodla vláda
12. května 2021 12:22

BERLÍN (ČTK) - Německo dosáhne neutrality emisí skleníkových plynů v roce 2045, což je o pět let dříve proti původnímu záměru. Dnes nový a ambicióznější plán, který bude zakotven v chystané novele zákona o ochraně klimatu, schválila vláda kancléřky Angely Merkelové. Ministryně zemědělství Julia Klöcknerová na tiskové konferenci uvedla, že po dosažení neutrality chce mít Německo emise záporné, bude tedy neutralizovat více skleníkových plynů, než kolik jich bude vypouštět.
(Celý text)

Stavba kanálu přes Viselskou kosu v Baltském moři přitáhla hledače jantaru
12. května 2021 12:21

VARŠAVA (ČTK) - Stavba kanálu přes Viselskou kosu v Baltském moři přilákala hledače jantaru. Podle polských médií "jantarovou horečku" rozpoutali místní rybáři, kteří tvrdili, že našli kusy těchto drahokamů.
(Celý text)

Před rokem jsem svépomocí zakopal nádrž pro dešťovou vodu pod zem. Jaká je má zkušenost?
12. května 2021 07:32

PRAHA (Ekolist) - Před rokem jsem na tomto místě psal o instalaci nádrže o objemu 3,3 m3 v Praze se střechou o velikosti 80m2. Osobně mě velmi překvapila diskuze pod článkem, kde se ukázalo, že i udělání nádrže na vodu vlastními silami s dotací „Dešťovka“ od SFŽP, která je tu pro všechny (nejenom pro Prahu), může vzbudit polemické až skoro nepřejícné komentáře. Rád bych všechny ubezpečil, že jsem nádrž kopal se svou rodinou rád namísto času stráveného v tou dobou zavřených posilovnách. Co jsme opravdu na zahradu od počátku nechtěli, bylo řešení typu „několik IBC nádrží“. To by samozřejmě vyšlo na zlomek peněz.
(Celý text)

Mnoha místům ve světě chybí k tomu být divočinou málo: někde bobři, jinde vlci nebo sloni
12. května 2021 06:18

PRAHA (Ekolist) - Když čekáme samé špatné zprávy, snadno přehlédneme, že s nimi v houfu přichází i novinky podnětné a dobré. A to je přesně případ studie uveřejněné v žurnálu Frontiers in Forest and Global Change. V médiích se výtah z této odborné práce prezentoval světu titulkem konstatujícím: "za netknuté, neovlivněné člověkem lze považovat méně než 3 % pevninských ekosystémů". Což asi nikoho nepotěší. Jenže kromě konstatování neradostného stavu autorský tým badatelů nabízí i vcelku slibné řešení.
(Celý text)

Emise skleníkových plynů ze zemědělství klesly proti 90. letům na polovinu, uvedli zástupci ministerstva
12. května 2021 01:53

PRAHA (ČTK) - Emise skleníkových plynů z českého zemědělství klesly k roku 2019 o 48 procent proti roku 1990. Tvoří tak sedm až osm procent celkového množství emisí. U potravinářství pak jde zhruba o jedno procento. Na webináři ohledně snižování uhlíkové stopy to uvedl ředitel odboru environmentálního a ekologického zemědělství Petr Jílek.
(Celý text)

Jeskyňáři našli v Moravském krasu rozlehlý dóm, je plný krápníků
12. května 2021 01:25

BRNO (ČTK) - Jeskyňáři našli v Moravském krasu rozlehlý dóm, který ještě nedostal jméno. Má rozměry asi 30krát 30 metrů a bohatou krápníkovou výzdobu. Veřejnost se do něj ale nepodívá, je špatně přístupný. ČTK o objevu informoval Jan Flek ze základní organizace Myotis České speleologické společnosti. Objevy v Moravském krasu takového rozsahu jsou už vzácností, je značně probádaný.
(Celý text)

Policie v Británii zatkla klimatickou aktivistku kvůli útokům na banky
12. května 2021 00:42

LONDÝN (ČTK) - Policie v Británii kvůli nedávným útokům na banky zatkla klimatickou aktivistku Gail Bradbrookovou, spoluzakladatelku organizace Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí). Devětačtyřicetiletá žena byla zatčena doma kvůli podezření ze spiknutí s cílem způsobit škodu bankám jako HSBC a Barclays, na které členové skupiny Extinction Rebellion minulý měsíc zaútočili, informovala agentura Reuters.
(Celý text)

Hasiči dnes na několika místech likvidovali požáry lesa, práci komplikoval vítr
11. května 2021 19:17

PRAHA (ČTK) - Hasiči dnes na několika místech v Česku likvidovali lesní požáry. Zásahy jim komplikoval především silný vítr. U požáru lesa poblíž Černovic na Blanensku vyhlásili třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. Na Brněnsku, Vsetínsku a Olomoucku vyhlásili druhé stupně. Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Ve středu by mělo začít vydatně pršet.
(Celý text)

Plošné kácení stromů a alejí ve městech? Poslanci rozhodnou, zda bude možné
11. května 2021 17:01

PRAHA (Ekolist) - O osudu velkého množství stromů ve městech budou brzy jednat poslanci. Mají na programu legislativní návrh, který by usnadnil odstranění stromů z ochranného pásma vodovodů a kanalizací. Pokud by nová úprava prošla, bylo by možné pokácet je bez povolení, pouze na oznámení příslušnému úřadu. Nejedná se o jeden dva stromy. Podle Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu by naše města a obce mohla přijít o 80–90 % veškerých uličních stromořadí.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1500 | Další

Zpět