Ekolist.cz - http://www.ekolist.cz

Verze zprávy pro tisk

Business Insider: Polsko má na ČR ohledně Turówa eso v rukávu
17. ledna 2022 17:05

VARŠAVA (ČTK) - Polsko a Česko se v úterý chystají obnovit jednání o dole Turów a tentokrát má polská vláda eso v rukávu, napsal server Business Insider. Odkazuje se na dokument, v němž podle něj Varšava vytýká Praze, že český důl ČSM u hranic s Polskem pokračuje v těžbě bez přeshraničních ekologických konzultací a bez zohlednění připomínek polské strany. To může podkopat důvěryhodnost české vlády před Soudním dvorem Evropské unie a přimět ji k rychlému podpisu dohody s Polskem, tvrdí web.
(Celý text)

Nová iniciativa by chtěla podnítit dialog o změnách v ekologii i ve společnosti
17. ledna 2022 16:59

PRAHA (ČTK) - Dialog, který má přispět k řešení ekologických i sociálních krizí, je cílem publikace Nová dohoda a z ní vyplývající výzvy. Na on-line konferenci je představili zástupci Re-set: platformy pro sociálně-ekologickou transformaci a jejich spolupracovníci. Publikace staví na tématech práce, přírody a péče. Zástupci iniciativy dnes hovořili o změnách, které považují za nutné pro úspěšný a sociálně spravedlivý posun k nízkouhlíkové ekonomice. Na iniciativu chtějí organizátoři v budoucnu navázat další aktivity a zapojit do ní další lidi.
(Celý text)

Ve Štětí na Litoměřicku uhynuly podle rybářů tisíce ryb
17. ledna 2022 16:49

ŠTĚTÍ (ČTK) - Ve Štětí na Litoměřicku uhynuly v sobotu podle rybářského svazu tisíce ryb. Přesnější škody budou znát rybáři kvůli nízkým teplotám až později, některé uhynulé ryby totiž klesly na dno. Na případném zarybnění se chtějí rybáři domluvit se znečišťovatelem, firmou Mondi Štětí, která se k ekologické havárii už přihlásila. ČTK to řekl mluvčí severočeského rybářského svazu Jan Skalský. Policie případ vyšetřuje pro poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Výsledky ze šetření vzorků ryb i vody by měla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) oznámit dnes. Vyjádření ČIŽP i Mondi Štětí ČTK shání.
(Celý text)

Areál bývalé skládky v Krnově se stal chráněnou plochou. Žije tu vzácná ropucha krátkonohá
17. ledna 2022 13:14

KRNOV (ČTK) - Areál bývalé skládky pod vrchem Cvilín v Krnově na Bruntálsku tamní radnice vyhlásila přechodně chráněnou plochou. Důvodem je výskyt vzácné ropuchy krátkonohé, kterou na místě před dvěma lety na podzim našli ochránci přírody. ČTK to řekla mluvčí města Dita Círová. Ochrana území by měla zajistit pro obojživelníka lepší podmínky pro život.
(Celý text)

Policie ukončila pátrání po medvědovi u Brandýsa, zvíře nenašla
17. ledna 2022 13:12

BRANDÝS NAD LABEM (ČTK) - Policie ukončila pátrání po medvědovi, kterého svědek údajně viděl v části Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi nedaleko Prahy. Policisté zvíře ani jeho stopy nenašli, v pátrání proto nebudou pokračovat, řekl ČTK policejní mluvčí Pavel Truxa.
(Celý text)

Nového generálního ředitele Lesů ČR by měl ministr jmenovat do konce února
17. ledna 2022 13:06

HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK) - Nového generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky (LČR) by měl ministr zemědělství jmenovat do konce února. V neděli 16. ledna uplynul termín pro podání přihlášek do výběrového řízení. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) nového generálního ředitele jmenuje na základě doporučení výběrové komise. O místa čtyř odborných ředitelů podniku se zatím uchází 23 lidí. Termín pro podání přihlášek na úsekové ředitele podnik prodloužil o měsíc do 16. února, sdělili mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý a Lesů ČR Eva Jouklová. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.
(Celý text)

Ve Chvaleticích by mělo vzniknout zařízení na zneškodnění odpadní rtuti z celé ČR
17. ledna 2022 11:14

CHVALETICE (ČTK) - Společnost Bome plánuje v areálu firmy Galmet Trade ve Chvaleticích na Pardubicku vybudování zařízení na zneškodnění odpadní rtuti. Zpracovávat by ji chtěla z celé České republiky. Zatím ve Chvaleticích provozuje zkušební linku, zjistila ČTK ze zveřejněné dokumentace vlivů záměru na životní prostředí (EIA).
(Celý text)

Americký výrobce elektromobilů Lucid hodlá letos zahájit prodej v Evropě
17. ledna 2022 10:58

NEWARK (ČTK) - Americký výrobce elektromobilů Lucid Motors hodlá v letošním roce zahájit prodej svých vozů v Evropě. Informovala o společnost na svém twitterovém účtu. Firma se snaží soupeřit s výrobcem elektromobilů Tesla.
(Celý text)

RWE plánuje rozsáhlé investice do výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů
17. ledna 2022 10:47

ESSEN (ČTK) - Německý energetický gigant RWE hodlá do roku 2030 investovat 50 miliard eur (téměř 1,3 bilionu Kč) do zvýšení svých kapacit pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Firma uvedla, že investiční plán, který je největší v její 123leté historii, chce financovat pomocí příjmů ze svých provozních aktivit.
(Celý text)

U Prahy pokračuje pátrání po medvědovi, svědek jej údajně viděl u Brandýsa nad Labem
17. ledna 2022 01:49

BRANDÝS NAD LABEM (ČTK) - U Prahy pokračuje pátrání po medvědovi, svědek jej údajně viděl v neděli v části Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi. V okolí města létá vrtulník s termovizí. Zapojili se také myslivci, řekl ČTK policejní mluvčí Pavel Truxa.
(Celý text)

Nový druh žáby z panamské džungle dostal jméno po aktivistce Thunbergové
17. ledna 2022 01:35

STOCKHOLM (ČTK) - Nově objevený druh žáby z panamské džungle ponese jméno po švédské klimatické aktivistce Gretě Thunbergové. Drobnou barevnou žabku s výraznýma černýma očima pojmenoval vítěz aukce neziskové ekologické skupiny Rainforest Trust. Obojživelník se nyní pyšní jménem Pristimantis gretathunbergae.
(Celý text)

Soud poslal do vazby šest z devíti obviněných v kauze skládky Celio
17. ledna 2022 00:43

(ČTK) - Obvodní soud pro Prahu 1 poslal do vazby šest z devíti obviněných v kauze skládky Celio u Litvínova na Mostecku. České televizi to řekl státní zástupce Zdeněk Matula. Kauza se týká státní zakázky na odstranění starých ekologických zátěží vzniklých před privatizací skládky Nelahozeves. Nebezpečné odpady odvážené z Nelahozevsi jsou ukládány na skládku Celio, jejímž provozovatelem je společnost Purum Kraft. ČT uvedla, že do vazby soud mimo jiné poslal ředitele skládky Reného Konečného a předsedu představenstva Purum Kraft Daniela Krafta.
(Celý text)

V olomoucké zoo uhynula samice žraloka, patřila k nejstarším v Evropě
17. ledna 2022 00:37

OLOMOUC (ČTK) - V olomoucké zoologické zahradě minulý týden uhynula samice žraloka černoploutvého, která patřila k nejstarším v Evropě. Dožila se 24 let a ve zdejším obřím mořském akváriu ji lidé mohli obdivovat již od roku 1998. Zástupci zoo se chystají zvíře preparovat, návštěvníci se s ní tak budou moci v budoucnu opět setkat, řekla ČTK mluvčí zoo Iveta Gronská.
(Celý text)

Mělnické centrum pro opětovné užití věcí bude fungovat i další den v týdnu
17. ledna 2022 00:05

MĚLNÍK (ČTK) - Mělnické centrum pro opětovné užití věcí, takzvané re-use centrum, bude od února fungovat minimálně jeden další den v týdnu, dosud bylo otevřené jen v sobotu. Začne také přijímat elektroniku, řekl ČTK místostarosta Milan Schweigstill (za STAN).
(Celý text)

Policie vyšetřuje úhyn několika set kilogramů ryb na Labi ve Štětí na Litoměřicku
16. ledna 2022 01:34

ŠTĚTÍ (ČTK) - Policie vyšetřuje úhyn ryb na Labi ve Štětí na Litoměřicku. Na místě zasahovali také hasiči a Česká inspekce životního prostředí. Na místě se zajišťovaly vzorky jak vody, tak uhynulých ryb, teď budou vyšetřovatelé čekat na odborné vyjádření. Policie případ vyšetřuje pro poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Alena Bartošová.
(Celý text)

Aktivisté z Česka, Německa i Polska demonstrovali za ukončení těžby v dole Turów
16. ledna 2022 01:12

BOGATYNĚ (ČTK) - Několik desítek aktivistů z Česka, Německa i Polska se v sobotu sešlo u brány polského hnědouhelného dolu Turów, aby demonstrovali za ukončení těžby v tomto dole v blízkosti hranice s Českem. Vzhledem ke koronavirovým omezením v Polsku nesvolali organizátoři hromadnou demonstraci a počítali s účastí do 30 aktivistů, sešlo se jich o něco víc. Protest byl řádně nahlášený, řekla ČTK za organizátory Veronika Holcnerová, která na akci dorazila s malým synem v šátku.
(Celý text)

Probíhá sčítání vodních ptáků, v Česku se do něj zapojí stovky lidí
16. ledna 2022 00:48

PRAHA (ČTK) - Stovky lidí o víkendu v Česku sčítají vodní ptáky. Sčítání přispívá k poznání, jaké mají ptáci zvyky a jak reagují na změny životního prostředí a klimatu. Poznatky pomohou s jejich ochranou. V Česku sčítání organizuje Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze (ČZU).
(Celý text)

Lidé v Praze směňují nepotřebné oblečení za jiné věci
16. ledna 2022 00:40

PRAHA (ČTK) - Nevhodné dárky nebo oblečení, které už nenosí, mohou lidé o víkendu vyměnit v pražských Vršovicích v kulturním centru Vzlet za jiné věci. Pro účast na Velkém lednovém swapu je nutná registrace, účastníci za den zaplatí 150 korun. Součástí programu jsou také přednášky o ekologických tématech a projekce filmu o dopadech levné módy. Pořadateli jsou organizace Na mysli, Vzlet a SWAP Prague.
(Celý text)

Pěstitelé v Amsterodamu rozdávali lidem zdarma tulipány
16. ledna 2022 00:30

AMSTERDAM (ČTK) - Náladu v nizozemském hlavním městě Amsterodamu po lockdownu rozjasnil v sobotu národní den tulipánů. Jejich pěstitelé květiny zdarma rozdávali lidem, napsala agentura AP.
(Celý text)

Do olomoucké zoo loni přišlo 367 248 lidí, nejvíce za deset let
16. ledna 2022 00:15

OLOMOUC (ČTK) - Branami zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce loni prošlo 367 248 návštěvníků, o 73 791 více než v roce 2020. Loňská návštěvnost byla navzdory téměř čtyřměsíčnímu uzavření zoo, které si vynutila epidemie koronaviru, nejvyšší za posledních deset let, sdělila mluvčí zoologické zahrady Iveta Gronská. Předloni návštěvnost zoo klesla o 54 752 lidí na 293 457 lidí.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1645 | Další

Zpět