https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/planetark-kodan-nerozhyba-trh-s-emisnimi-povolenkami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PlanetArk: Kodaň nerozhýbá trh s emisními povolenkami

15.12.2009 06:59 | PRAHA/LONDÝN (Ecomonitor)
Růstu ceny uhlíkových povolenek v rámci Evropského systému obchodování s emisními povolenkami (ETS) pomůžou nákupy průmyslových podniků, ne nová klimatické dohoda, která vznikne v Kodani. Tvrdí to Louis Redshaw, ředitel trhů životního prostředí společnosti Barclays Capital . Podle něj možnost, že nová klimatická dohoda přinese růst cen uhlíku „není nemožná, ale je velmi nepravděpodobná,“ píše agentura Reuters.
 

Vítkovice - vysoké pece.
„Klíčová je otázka, zda jednání v Kodani povede k něčemu, co firmy vyhodnotí jako nebezpečí, kvůli kterému začnou povolenky nakupovat. A odpověď zní, že ne,“ říká Louis Redshaw z Barclays Capital. Na snímku vítkovické pece.
Foto: Hugo Charvát/Ekolist.cz

„Klíčová je otázka, zda jednání v Kodani povede k něčemu, co firmy vyhodnotí jako nebezpečí, kvůli kterému začnou povolenky nakupovat. A odpověď zní, že ne,“ řekl Redshaw agentuře Reuters. Energetické firmy, které si musí nakupovat emisní povolenky, tvrdí, že současná cena je tak nízká, že nikoho nenutí ke změně chování. Tedy ke stavbě nových bloků jaderných elektráren nebo investicím do uhelných elektráren s technologií na zachycování uhlíku. Evropské povolenky (EUA) klesly o 50 % od července 2008 a za posledního půl roku se nedostaly z pásma 12 -16 euro za tunu CO2, píše Reuters.

Kodaňská konference prý nebude mít žádný vliv na trvalé zvyšování ceny povolenek, pokud bohaté země významně nepřidají ve svých vlastních cílech na snižování emisí, píše Reuters. „Nemyslím si, že by Kodaň přinesla něco zásadního, navíc i kdyby se tak stalo, vydrží to maximálně do prvního kvartálu 2010, kdy firmy prodají své přebytky povolenek, “ řekl agentuře Reuters Redshaw.

Podle Redshhawa by rozdíl nastal, kdyby se Evropa zavázala ke 30 % snížení emisí do roku 2020, což by mělo nastat v případě vzniku silné mezinárodní dohody. To by prý mohlo ovlivnit krátko a střednědobý růst cen, protože by povolenek na trhu bylo najednou méně. Podle analytiků by se tak cena mohla vrátit na úroveň kolem 20 euro za tunu

Podle Redshawa by takový krok zřejmě více ovlivnil průmyslové, než energetické firmy, protože by pravděpodobně výrobci oceli nebo cementu přišli o přebytečné povolenky, které v minulosti dostávali. Společnosti, které vyrábějí a dodávají energii, budou pro třetí období obchodování po roce 2013 nakupovat povolenky přímo v aukcích. Průmyslové firmy budou část i nadále dostávat zdarma. Podle Redshawa sice během následujícího roku a půl zvýší svoji výrobu, to ale ovlivní cenu povolenek až v budoucnu, a nikoli bezprostředně.

Vyšší cíl omezování emisí by také mohl průmyslové firmy k většímu šetření povolenkami. To by mohlo vést k vyšší ceně, pokud by energetické firmy stále obchodovaly stejně jako dosud. Kdyby energetici přestali nakupovat, cena by začala růst jen tehdy, kdyby do obchodu investovaly banky nebo jiní investoři, píše Reuters. Otázka ale je, zda je dost investorů, kteří by dokázali cenu dostat a udržet na úrovni 20 euro za povolenku. Cena povolenek byla v minulosti velice nestálá kvůli investorům, kteří rychle nakoupili a rychle prodali.

Zároveň je ale problém v tom, že uhlíkový trh je dosud velmi malý. Podle Světové banky dosáhla v roce 2008 hodnota celosvětového trhu s uhlíkem částky 126 miliard dolarů, zatímco světový trh s ropou dosáhl hodnoty 2,2 biliónu dolarů, píše agentura Reuters.

Podle článku Nina Chestneyové z agentury Reutres„Lasting Carbon Price Rise Needs Utilities: BarCap“ zveřejněného na serveru PlanetArk 14. 12. 2009.


reklama

 
Hugo Charvát

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist