Ekolist.cz - http://www.ekolist.cz

Verze zprávy pro tisk

U pobřeží Peru kvůli cunami od Tongy vyteklo do moře na 6000 barelů ropy
21. ledna 2022 01:56

LIMA (ČTK) - Ropa, která v sobotu kvůli vlně cunami vytekla z cisterny lodi u peruánské metropole, se rozšířila už na pět desítek kilometrů pobřeží. Informoval o tom španělský deník El País s odvoláním na místní úřady. Podle nich vyteklo kvůli vlně způsobené výbuchem podmořské sopky v souostroví Tonga do moře na 6000 barelů ropy.
(Celý text)

Na vodohospodářská opatření půjde 130 miliard Kč, schválila vláda
21. ledna 2022 01:16

PRAHA (ČTK) - Na prevenci a ochranu před povodněmi v ohrožených oblastech v povodích Dunaje, Odry a Labe půjde do roku 2027 přes 62 miliard korun. V totožných oblastech má jít 68 miliard na čistírny odpadních vod, kanalizace, revitalizaci řek a potoků či zmírnění dopadů sucha. Návrhy ministerstev zemědělství a životního prostředí vláda schválila.
(Celý text)

V zoo v JAR se nakazili covidem-19 tři lvi a dvě pumy
21. ledna 2022 01:06

PRETORIA (ČTK) - V zoologické zahradě v Jihoafrické republice se loni prokázala nákaza covidem-19 u dvou pum a tří lvů. Podle studie, z níž citovala agentura AFP, se nákaza na zvířata přenesla nejspíš z ošetřovatelů, kteří neměli žádné příznaky.
(Celý text)

Za dva týdny bude vedení Pardubic jednat o odkupu spalovny v Rybitví
21. ledna 2022 00:49

PARDUBICE (ČTK) - Vedení Pardubic se za dva týdny sejde se zástupci firmy AVE CZ odpadové hospodářství, která chce v Rybitví zmodernizovat a obnovit provoz spalovny nebezpečných odpadů. Radnice je proti, jednat proto chce o odkoupení areálu, řekl primátor Martin Charvát (ANO). Už v roce 2017 vyjednal kupní cenu 35 milionů korun, zastupitelé ale odmítli vyčlenit na nákup peníze.
(Celý text)

Na protest proti změnám dotací vyjeli na silnice zemědělci se stovkami traktorů
20. ledna 2022 18:36

JESENICE (ČTK) - Zemědělci se stovkami traktorů, nákladních aut a dalších strojů dnes v Česku vyjeli na silnice, aby protestovali proti chystaným změnám dotačních pravidel pro roky 2023 až 2027. Na happeningu poblíž Jesenice u Prahy zapálili na poli kupu slámy. K protestům vyzvaly Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR, plánovaná úprava rozdělování evropských zemědělských dotací v ČR podle nich nespravedlivě zvýhodňuje malé zemědělce. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) uvedl, že změny zemědělcům vysvětlí na pátečním jednání.
(Celý text)

Bobři mají rádi vrby, nepohrdnou ani kvetoucí řepkou, zjistili vědci
20. ledna 2022 15:32

BRNO (ČTK) - Bobrům nejvíce chutnají vrby a další měkké dřeviny, a pokud je najdou poblíž vody, neohryzávají hospodářsky cennější duby či jasany. Škody na porostech se tak dají eliminovat vysazováním "nárazníkových pásem" v blízkosti vody, například tam, kde bobři už všechny dřeviny zkonzumovali. Bobři ale nepohrnou ani kvetoucí řepkou, zjistili odborníci z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně. O výzkumu informoval mluvčí školy Filip Vrána.
(Celý text)

ČEZ ve Štěchovicích testuje první plovoucí fotovoltaickou elektrárnu v ČR
20. ledna 2022 15:26

ŠTĚCHOVICE (ČTK) - Energetická společnost ČEZ testuje na horní nádrži přečerpávací vodní elektrárny Štěchovice první plovoucí fotovoltaickou elektrárnu v České republice. ČEZ nyní zkouší vlastnosti konstrukce plovoucích solárních panelů, v létě by se měla elektrárna rozšířit na výkon 100 kW a začít vyrábět elektřinu. ČTK to řekl člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika ČEZ Jan Kalina.
(Celý text)

Senát nebude řešit změny dotační podpory zemědělcům, jak chtěl i STAN
20. ledna 2022 15:13

PRAHA (ČTK) - Senát se nebude zabývat nastavením dotační podpory zemědělcům, jak to chtěli senátoři za STAN, Piráty, ANO a ČSSD. Horní komora v rámci schvalování programu schůze nepřijala návrh, aby zaujala stanovisko ke stanovení přerozdělovací platby v rámci společné zemědělské politiky EU. K přijetí chyběly tři hlasy. Proti byli zástupci ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.
(Celý text)

Vědci letos v NP Podyjí napočítali dosud nejvíce orlů mořských
20. ledna 2022 11:31

ZNOJMO (ČTK) - Ornitologové při letošním sčítání vodních ptáků v Národním parku Podyjí na Znojemsku zahlédli osm orlů mořských, což je dosud nejvíce za dobu sčítání. Dohromady napočítali 861 vodních ptáků a ptáků vázaných na vodní prostředí 13 různých druhů. Správa Národního parku Podyjí to uvedla na svém webu. Sčítání se letos konalo poosmnácté.
(Celý text)

Potápěči objevili u Tahiti nedotčený korálový útes
20. ledna 2022 11:25

(ČTK) - Vědci objevili nedotčený, tři kilometry dlouhý útes s obřími korály ve tvaru růže u pobřeží Tahiti. Nalezli jej ve vodách, o kterých předpokládají, že jsou dostatečně hluboké, aby korály ochránily před bělením způsobeným oteplováním oceánu. Informovala o tom agentura Reuters.
(Celý text)

U Olšan u Prostějova byl nalezen mrtvý vlk, zřejmě ho srazilo auto
20. ledna 2022 11:22

BRNO (ČTK) - Nedaleko Prostějova byl v pondělí nalezen mrtvý vlk. Tělo samce leželo na jižním okraji katastrálního území Olšany u Prostějova. Silnice je v tomto úseku jen několik metrů vzdálena od dálnice D46, s níž je souběžná. Překonání jedné z těchto komunikací se zvířeti zřejmě stalo osudným. Příčinu úhynu stanoví až pitva, kterou provedou veterináři v Brně, informoval Jiří Šafář z olomouckého pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK).
(Celý text)

Veterináři hlásí úhyn dvou loveckých psů kvůli pseudovzteklině, varují majitele
20. ledna 2022 11:10

PRAHA (ČTK) - Veterináři v posledních týdnech v České republice potvrdili úhyn dvou loveckých psů v důsledku Aujeszkyho choroby neboli pseudovztekliny. Varují majitele loveckých psů i dalších domácích zvířat před kontaktem s divokými prasaty. Lidé by svá zvířata také neměli krmit syrovým masem nebo vnitřnostmi z divočáka. Chovatelé hospodářských zvířat by měli dodržovat podmínky biologické bezpečnosti, především zamezit možnému vniknutí divokých prasat do chovů. Nákaza se v chovech ale dlouhodobě nevykytuje. Choroba není nebezpečná pro člověka. ČTK to sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
(Celý text)

Objev třetího receptoru v oku změnil náš pohled na zdravou světelnou životosprávu
20. ledna 2022 07:16

PRAHA (Ekolist) - Obvykle vám články o svícení poradí, jak vybrat úspornou žárovku. My se zaměříme na objev třetího receptoru v oku a souvisejících zdravotních aspektech osvětlování. A poradíme, jak omezit nežádoucí vlivy moderního světla, řekneme si, jaké jsou naše zlozvyky v osvětlování, v neposlední řadě si také povíme něco o tom, jak nás světlo může podpořit.
(Celý text)

MŽP: Česká strana analyzuje polské návrhy na úpravu smlouvy o Turówu
20. ledna 2022 01:51

PRAHA (ČTK) - Zástupci české delegace analyzují polské návrhy na úpravu smlouvy o polském hnědouhelném dole Turów. ČTK to dnes za ministerstvo životního prostředí sdělil Ondřej Charvát. Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) uvedla večer na twitteru, že polské ministryni klimatu a životního prostředí Anně Moskwové oznámila, že česká strana návrh smlouvy zkoumá. Moskwová ráno v polském rozhlasu uvedla, že pokud se česká vláda s Polskem dohodne na podmínkách smlouvy, Česko rychle stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU. Polská ministryně soudí, že je konec sporu na dohled.


(Celý text)

Titul alej roku získalo lipové stromořadí křížové cesty v Táboře
20. ledna 2022 01:12

BRNO (ČTK) - V 11. ročníku ankety o alej roku zvítězila lipová Klokotská alej v jihočeském Táboře, která je součástí tamní křížové cesty. Druhý největší počet hlasů získala alej jírovců u Malé Klajdovky v Brně, informovala mluvčí pořadatelského sdružení Arnika Kristýna Dušák. O titul alej roku bojovalo od začátku loňského listopadu 93 stromořadí ze všech krajů republiky. V předchozím ročníku ankety soutěžilo 132 alejí, vyhrálo stromořadí stoletých lip u Velkých Opatovic na Blanensku.
(Celý text)

Čína zůstává stále stejně závislá na fosilních palivech
20. ledna 2022 01:00

PEKING (ČTK) - Čína zůstává stále stejně závislá na fosilních palivech, přestože dodává více energie z obnovitelných zdrojů než jakákoliv jiná země. Loni podíl uhlí a plynu na výrobě elektřiny činil 71 procent, což bylo stejně jako v roce 2020, uvedla agentura Bloomberg.
(Celý text)

Více než polovinu polí se zeleninou v Česku obhospodařují velcí pěstitelé
20. ledna 2022 00:54

OLOMOUC (ČTK) - Více než polovinu ze zhruba 12 000 hektarů tuzemských polí s tržní zeleninou loni obhospodařovaly zhruba tři desítky největších pěstitelů, kteří se starají o pěstební plochy převyšující 100 hektarů. V Česku bylo loni evidováno dohromady 435 pěstitelů zeleniny, menším farmářům kvůli horšímu postavení na trhu hrozí ukončení činnosti. ČTK informaci získala ze situační a výhledové zprávy ministerstva zemědělství, na které se podílela Zelinářská unie Čech a Moravy.
(Celý text)

Hongkong kvůli koronavirové nákaze utratí 2000 křečků
20. ledna 2022 00:04

HONGKONG (ČTK) - I přes značnou nevoli milovníků zvířat Hongkong v úterý nařídil utratit tisíce křečků. U 11 z těchto hlodavců v tamních zverimexech se totiž potvrdil koronavirus, napsala agentura Reuters. Hongkongské úřady zároveň majitele domácích mazlíčků vyzvaly, aby při zacházení se zvířaty dodržovali hygienické návyky a například se s nimi nelíbali.
(Celý text)

Evropská komise strhne Polsku miliony z fondů, promeškalo čas k zaplacení pokuty za Turów
19. ledna 2022 15:13

BRUSEL (ČTK) - Polsko promeškalo první lhůtu k zaplacení pokuty za pokračování těžby v hnědouhelném dole Turów u českých hranic. Evropská komise proto nyní vyhodnotí, ze kterých fondů pokutu v řádu desítek milionů eur Varšavě strhne. Polsko s odkazem na ekonomické a energetické zájmy odmítá důl uzavřít a pokutu platit nehodlá.
(Celý text)

Někteří zemědělci na protest proti nastavení dotací vyjedou na silnice
19. ledna 2022 15:12

PRAHA (ČTK) - Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyzvaly zemědělce, aby ve čtvrtek na protest proti změnám v nastavení dotací vyjeli se svou technikou na silnice v Česku. Změny v dotační politice podle organizací nespravedlivě zvýhodnily malé zemědělce. Znovu varovaly před tím, že změny mohou vést k vyšším cenám potravin, snížení pestrosti krajiny, soudním sporům a arbitrážím. Zástupci Agrární komory a Zemědělského svazu to dnes uvedli na společné tiskové konferenci.
(Celý text)

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 1647 | Další

Zpět