Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 24. 1. 2022
Svátek má Milena
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Hasiči sundávali ze stromu v zoo pandu, vyštvala ji tam rivalita samců


3. prosince 2021 11:16

OLOMOUC (ČTK) - O kuriózní zásah se postarala olomouckým hasičům panda červená, která utekla v olomoucké zoo ze svého výběhu a usídlila se ve dvanáctimetrové výšce vzrostlého stromu uprostřed výběhu kamzíků. Samec Gérard z Francie si zde azyl našel po neshodách se svým spolubydlícím. Zatímco zvíře bylo s novým domovem poměrně spokojeno, hasiči se uprchlíka pokoušeli sundat prořezáním větví či různým přesvědčováním, komfort se mu pokusili narušit i vytvořením vodní clony. Stromovou šelmu se jim nakonec podařilo dostat bezpečně dolů.

Zásah se odehrál ve čtvrtek vpodvečer a trval několik desítek minut. K útěkáři se nejprve snažil přiblížit profesionální hasičský lezec, jeho blízkost však vyplašené zvíře neocenilo. "Součástí záchranné strategie bylo prořezání několika menších stromů a odstranění a natažení záchytné záchranné sítě. Je nutností doplnit, že zmiňované pandě se nikterak nechtělo zpátky na zem. K diskomfortu ve výšce ji po desítkách minut přesvědčila až nekončící různá přesvědčování, manipulace se stromem či jiné nikterak drastické hasičské metody," sdělil ČTK mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Panda se nakonec "vzdala" a přiblížila se k jednomu z hasičů, který ji zachytil do rukou a předal ošetřovatelům, doplnil mluvčí.

Roční samec Gérad přicestoval do olomoucké zoologické zahrady spolu s druhým samcem z Francie v květnu. Obě zvířata si nejprve ve výběhu podle zástupců zoo rozuměla, poté však francouzská domácnost přerostla v italskou. "Před pár dny mezi nimi došlo k hašteření, které vyústilo v upevnění si dominantního postavení jednoho ze samců. Svého pandího kamaráda se François snažil z výběhu vyhnat, což se mu souhrou několika dalších okolností podařilo. Jednalo se o nešťastnou náhodu," informovala ČTK mluvčí ZOO Iveta Gronská.

Gérard vyklidil pole svému rivalovi již v úterý, o dva dny později ho jeden z pracovníků zahrady spatřil ve výběhu kamzíků. "Po vyhodnocení situace, kdy se samec ocital přímo uprostřed výběhu na značně vzrostlém stromě, jsme kontaktovali hasiče. Celá zásahová akce trvala zhruba hodinu," doplnila mluvčí. Zatímco hasiči zasahovali na stromě, patnáctičlenný tým zoo číhal pod stromem s nataženou plachtou.

Gérad se nyní vrátil do provizorního domova, pracovníci zoo nyní jeho výběh upraví tak, aby v něm našel bezpečí. "Chvíli po zásahu už přijímal potravu, což nasvědčuje tomu, že bude v pořádku," dodal ředitel Zoo Olomouc Radomír Habáň.

Alena Horáková

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.