Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 24. 1. 2022
Svátek má Milena
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Starý kotel a prázdná peněženka? Nová kotlíková dotace je přesně pro vás!


2. prosince 2021 07:30

PRAHA (Ekolist) - Od září roku 2022 budou zcela zakázané kotle na pevná paliva, která nesplňují přísné emisní limity. Velmi populární kotlíkovou dotaci stát pozměnil a pro domácnosti s nízkými příjmy nabízí štědrých 95 % za způsobilé výdaje. Pokud jste do nynějška měli pochyby nebo neměli peníze, teď již byste měli nad výměnou starého kotle skutečně uvažovat.

Emise a staré kotle

Domácí kotle patří mezi největší lokální znečišťovatele. Mezi nejnebezpečnější znečišťující látky patří karcinogenní benzo(a)pyren a prachové částice PM10 a PM2,5. To jsou drobné prachové částice, které jsou nebezpečné, protože se mohou dostat hluboko do dýchacího ústrojí. Platí, že čím menší, tím jsou nebezpečnější. Tyto malé částice prachu tvoří jemné saze, sírany či jiné látky.

Nejvyšší emise mají staré neúčinné kotle. Obvykle se jedná o litinové či ocelové kotle, které jsou původně na koks nebo uhlí, ale mají ruční přikládání a lze v nich spálit „cokoliv“. Nejčastěji se v nich dnes pálí uhlí nebo dřevo. Tyto letité kotle nemají obvykle žádnou emisní třídu.

Splní emisní limity?
Splní emisní limity?
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Emisní třídy byly zavedeny již roku 2000 a označují pro kotle na pevná paliva míru škodlivin, které kotle vypouští do ovzduší. Je zavedeno 5 tříd: třída 1 znamená nejvyšší emise (nejhorší), třída 5 nejnižší emise (nejlepší). Od roku 2018 jsou na trhu dostupné již jen kotle se třídou 4 nebo 5. Další významné zpřísnění nastane v září 2022, kdy bude zcela zakázán provoz starých kotlů bez emisní třídy nebo se třídou 1 až 2. Povolený bude tedy provoz pouze tříd 3 a lepší. Za provoz nepovolených kotlů bude možné uložit pokutu.

Nová kotlíková dotace

Vyhnout se pokutě je jen jedna dobrá motivace. Samozřejmě to hlavní je, že kotle s nízkými emisemi významně snižují množství škodlivých látek a i v zimě zachovávají čistší vzduch nejen pro vaše sousedy, ale také pro vás. Navíc platí, že moderní kotle jsou efektivnější a spotřebují tedy méně paliva.

Nový kotel pro ústřední topení samozřejmě není levná záležitost. Pro dřívější velmi populární kotlíkovou dotaci přesto bylo potřeba mít alespoň nějakou tu korunu ušetřenou. Poslední kotlíková dotace je nicméně přímo zaměřena na domácnosti s nízkými příjmy. Podmínkou je, aby průměrný čistý měsíční příjem na člena domácnosti v roce 2020 byl nižší než 14.242 Kč. Domácnosti složené ze seniorů pobírající důchod podmínku splňují automaticky. Nová kotlíková dotace nabízí až 95 % způsobilých výdajů za náhradu kotle bez emisní třídy nebo se třídou 1 či 2.

A co si lze za dotaci pořídit? Pro lokality s dostupným zemním plynem lze pořídit plynový kondenzační kotel. Pro ostatní případy je možné zakoupit kotel na biomasu nebo tepelné čerpadlo.

Nová kotlíková dotace poběží až do osudného dne 1. září 2022, kdy dojde ke zpřísnění a bude možné provozovat pouze kotle na pevná paliva s emisní třídou 3 a lepší. Pokud bude nicméně velký zájem, slíbil ministr životního prostředí i prodloužení a navýšení programu.

Je u vás zavedený plyn? Pak se vyplatí pořídit si úsporný kondenzační kotel.
Je u vás zavedený plyn? Pak se vyplatí pořídit si úsporný kondenzační kotel.

Kotlíkové dotace tradičně administrují kraje. Informujte se o náležitostech dotace, konzultace nebo případného dofinancování. Více na Kotlíkové dotace. Pokud nespadáte do nové kategorie domácností s nízkými příjmy, lze žádat v rámci programu Nová zelená úsporám, která nabízí až 50 % způsobilých výdajů. Více se dozvíte na Nová zelená úsporám.

Více o nízkoemisním vytápění v letáku.

Článek vznik v rámci projektu HACKS.

Michal Staša

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.