Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 24. 1. 2022
Svátek má Milena
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Jeruzalém vybudoval park pro vymírající gazely, stádo se rozrostlo ze tří na 80


30. listopadu 2021 12:21

JERUZALÉM (ČTK) - Na území Jeruzaléma žily v roce 2015 už jen tři gazely. Jejich původní stádo zdecimovali volně pobíhající psi, šakali a stavba obchvatu, která tyto sudokopytníky odřízla od pastvin mimo město. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) řadí tato zvířata v blízkovýchodním regionu k ohroženým, napsala agentura AFP.

Město se ale nerozhodlo zbylé jedince odvézt do odlehlejších míst, ale zřídilo se Společností na ochranu přírody (SPN) park ve svém katastru. Je v jeho západní části a obklopený je hustou zástavbou. Rozkládá se na území 25 hektarů a z jedné strany ho lemují pozemky určené k výstavbě tramvajové tratě.

Vzhledem k příliš malému počtu původních zvířat přivezla do parku SPN deset dalších. Stádo se postupně rozrostlo na dnešních 80 jedinců.

Ředitelka parku Jael Hammermanová-Solarová řekla že, výstavba obchvatu zabránila gazelám dostat se k pastvinám v okolí města. Gazely se ocitly uvězněny v údolí, kde byly vystaveny na pospas zatoulaným psům, šakalům a kde je při pokusu o únik srážela auta.

V různých částech Izraele nyní žije podle loňské odborné studie Jorama Joma Tova a Uriho Rolla asi 5000 gazel obecných. Zvířat ubývá kvůli zásahům lidí do dosud málo obývaných míst, kvůli střetu s automobily i kvůli lovu, i když ten je v Izraeli zakázaný.

V jeruzalémském parku se gazely vyhýbají místům, kam chodí lidé, a když se k nim návštěvníci přiblíží, prchají. "Snažíme se zvířatům zajistit prostředí co nejvíce podobné tomu přírodnímu. Nechceme, aby byla závislá na člověku, a v budoucnu jich část hodláme převézt do volné přírody," řekla Hammermanová-Solarová.

Dvě třetiny plochy parku obehnaného plotem byly ponechány v původním přírodním stavu. Amir Balaban, který v parku odpovídá za zvěř i rostliny, řekl, že pro městské zóny jsou taková místa důležitá. "Park funguje jako městské plíce, pomáhá regulovat teplotu, produkuje kyslík a umožňuje lidem dostat se blíže k přírodě," řekl.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.