Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 24. 1. 2022
Svátek má Milena
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Lidé v Srbsku protestují proti chystané těžbě lithia i znečištěnému ovzduší


30. listopadu 2021 01:50

BĚLEHRAD (ČTK) - V Srbsku v pondělí třetí den v řadě vyšli do ulic stoupenci opozice a nevládních organizací na protest proti dvěma zákonům, které podle nich jdou na ruku zahraniční společnosti v její snaze zahájit v zemi těžbu lithia. V neděli se v Bělehradě demonstrovalo také proti znečištěnému ovzduší.

Ve městě Loznica na západě země se podle veřejnoprávní stanice RTS lidé sešli, aby na radnici předali petici s více než 5000 podpisy proti ohlášenému otevření lithiového dolu v přilehlém regionu Jadar, ale i proti zákonům o referendu a vyvlastnění. Jeden z organizátorů protestů, spolek Ekologické povstání (Ekološki ustanak), vyzval prezidenta Aleksandara Vučiče, aby "neústavní" zákony nepodepisoval, respektive je nechal zrušit. V opačném případě chce v protestech pokračovat.

Dvojici zákonů schválil srbský parlament minulý týden. Podle organizátorů demonstrací jde o zásah proti soukromému vlastnictví, který má umožnit ve zrychleném postupu odejmout komukoliv majetek. Uvádějí, že prospěch z nich budou mít především zahraniční investoři, v první řadě britsko-australská těžařská firma Rio Tinto, která jeví zájem o těžbu ze zdejších rozsáhlých ložisek lithia. Úřady kritiku odmítají jako neopodstatněnou. Sama společnost tvrdí, že hodlá postupovat v souladu se srbskými zákony.

V sobotu stovky aktivistů na protest proti plánované těžbě lithia zablokovaly řadu mostů a důležitých silničních křižovatek. Na několika místech se odehrávaly potyčky demonstrantů s pořádkovými policisty i údajnými stoupenci vládnoucí Srbské pokrokové strany (SNS). Řada protestujících byla zatčena. Nejvíce pozornosti upoutal incident ve městě Šabac, při kterém jeden z demonstrantů zmlátil řidiče bagru, který najížděl do davu.

V neděli se v Bělehradě uskutečnil několikatisícový protest proti špatné kvalitě ovzduší, kterou mají na svědomí zastaralé hnědouhelné elektrárny, neekologické automobily či topení pevnými palivy v domácnostech. Roztrpčení obyvatel vyvolal v létě požár obří skládky odpadu, který načas zahalil metropoli štiplavým kouřem.

Minulý týden zahájila čínská společnost Zijin Mining těžbu mědi a zlata v novém dole u města Bor na východě země. Proti těžbě místní neúspěšně protestovali s tím, že již stávající doly znečišťují ovzduší a mají za následek úbytek povrchových vod. Podle nich firma rovněž nedodržuje práva zaměstnanců.

Úřady opakovaně slibují zlepšení ochrany životního prostředí v Srbsku, které agentura AP označuje za jednu z nejznečištěnějších zemí v Evropě. Samotné protesty však vládní představitelé označují za politické. Ministr vnitra Aleksandar Vulin dnes podle stanice N1 uvedl, že nynější demonstrace nemají nic společného s ekologií, nýbrž se "špinavou politikou" a snahou některých vnějších politických aktérů zbavit moci prezidenta Vučiče.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.