Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 24. 1. 2022
Svátek má Milena
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Studie Proč by vaším příštím kotlem mělo být tepelné čerpadlo?


25. listopadu 2021 09:49

PRAHA (Ekolist) - Stále naléhavější výzvy ke zmírnění klimatické krize nás všechny nutí přemýšlet o změně vytápění domácností. Místo využívání fosilních paliv je třeba do budoucna přejít k účinnějším a pro životní prostředí příznivějším řešením. Podle nové studie "Proč by vaším příštím kotlem mělo být tepelné čerpadlo?", kterou dnes zveřejnila BEUC (Evropská spotřebitelská organizace), je pro spotřebitele nejlevnější variantou ekologického vytápění použití tepelného čerpadla.

Vytápění plynem, které používají miliony spotřebitelů po celé Evropě, je spojené s negativním dopadem na životní prostředí, a navíc také podléhá významným cenovým výkyvům. V posledních měsících jsme viděli, jak zásadní dopad má cena plynu na výši účtů za energie.

Jaká je tedy cenově nejdostupnější alternativa ekologicky udržitelného vytápění domácností? A jaké změny právních předpisů by měla provést EU a členské státy? Spotřebitelské organizace v Itálii (Altroconsumo), České republice (dTest), Polsku (Federacja Konsumentow), Španělsku (OCU) a BEUC nechaly vypracovat studii, která měla za úkol přinést odpovědi na tyto otázky. Dokument, který vytvořila ekonomická a analytická společnost Element Energy, se zabýval odhadem nákladů na vytápění ve dvou nejtypičtějších domácnostech (dům a byt) pomocí elektrických tepelných čerpadel nebo hybridních elektro-vodíkových tepelných čerpadel a vodíkových kotlů. Studie počítala s odhadem nákladů ve čtyřech zmiňovaných zemích v období 2025-2040.

Tepelná čerpadla zvítězila

„Dobrou zprávou je, že řešení existuje. Náš výzkum ukazuje, že pro spotřebitele v celé Evropě bude elektrifikace - ať už pomocí tepelného čerpadla nebo dálkového vytápění ve městech - v kombinaci se zlepšením energetické účinnosti mnohem levnější a výhodnější než vodík. Zvýšení energetické účinnosti domácností pomůže spotřebitelům výrazně ušetřit - ať už zateplením stěn v Polsku nebo instalací žaluzií na okna ve Španělsku. Navíc odklon od nestálosti cen plynu nabídne spotřebitelům větší stabilitu a předvídatelnost jejich účtů za energii,“ uvedla Monique Goyens, ředitelka organizace BEUC.

Hlavní zjištění studie

Elektrická tepelná čerpadla jsou pro spotřebitele nejlevnější ekologickou variantou vytápění. Obnovitelné dálkové vytápění je konkurenceschopné i v městských oblastech. Vodíkové kotle a hybridní tepelná čerpadla (vodík/elektřina) jsou nejdražší možností a vodík bude dražší než dnešní plyn.

V chladném podnebí platí, že zásadní zlepšení energetické účinnosti domů nese velké finanční výhody, které pomáhají snižovat účty za energii. To platí ve všech čtyřech zemích a pomáhá to udržet v zimě teplo v domácnostech. V teplém podnebí může stínění (např. žaluziemi) snížit spotřebu energie na chlazení a zlepšit pohodlí.

"Chytré vytápění" (např. využívání levnější energie mimo špičku) pomocí tepelných čerpadel sníží náklady spotřebitelů na vytápění až o 25 % ve srovnání s plynem. Chytré využívání elektřiny totiž snižuje potřebu investic do elektrických sítí. Úspory by mohly pomoci snížit poplatky za rozvodné sítě na účtech za energii.

Pokud vlády jednotlivých států zavedou ambiciózní programy renovace domů, které umožní mnoha spotřebitelům zlepšit energetickou účinnost jejich domů, mohlo by to také znamenat nižší síťové tarify (a účty za energii) pro všechny, pokud se úspory přenesou na spotřebitele.

Aby však spotřebitelé mohli využívat výhod nižších účtů za energii, budou potřebovat finanční podporu na nákup tepelného čerpadla a zaplacení zlepšení energetické účinnosti.

Více informací

Přečtěte si stručné shrnutí studie.
Přečtěte si celou zprávu Sbohem plynu: proč by vaším příštím kotlem mělo být tepelné čerpadlo. Srovnávací studie možností ekologického vytápění pro spotřebitele, 2025-2040.

Jaroslav Švehla, dTest

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.