Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 24. 1. 2022
Svátek má Milena
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Novozélandskou ženu držel v domě jako rukojmí vačnatec kusu liščí


28. listopadu 2021 00:30

WELLINGTON (ČTK) - Telefonát od velmi rozrušené ženy přijala v polovině listopadu policie v novozélandském městě Dunedin. Žena tvrdila, že je v domě uvězněna jako rukojmí, protože pokaždé, když se pokusí vyjít ven, na ni zaútočí kusu liščí - středně velký vačnatec, jehož původní domovinou je Austrálie.

Když policisté dorazili na místo a přistoupili ke dveří ženina domu, ze tmy se vynořil kusu a vylezl jednomu z policistů po noze, napsal zpravodajský server The Guardian. Veterinářka a odbornice na zvířecí chování Rachael Strattonová soudí, že chování kusua bylo spíš projevem strachu než agrese.

Podle policistů se jednalo o dospívajícího kusua - buď mohlo jít o zvíře, které někdo choval jako domácího mazlíčka, anebo o jedince, který se teprve nedávno osamostatnil od matky. Policisté ho odvezli a vypustili do divočiny.

Kusu liščí byl na Nový Zéland dovezen z Austrálie v roce 1837 ve snaze vytvořit tu kožešnický průmysl, který se ale nikdy neuchytil. Tito vačnatci neměli na ostrovech žádné přirozené predátory s výjimkou rovněž zavlečených koček - a všude se jim prostíral švédský stůl plný živočichů bezbranných vůči predátorům. Jejich počty prudce stouply a studie z roku 2009 odhadla jejich počet na 47 milionů.

Přítomnost kusua měla ničivý dopad na novozélandskou ptačí populaci; tito vačnatci lezou do hnízd a žerou vajíčka i vylíhlá mláďata. Ničí také původní druhy stromů, jako je železnec, nohoplod či jerlín.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.