Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 24. 1. 2022
Svátek má Milena
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Jezte zvěřinu. Je přírodní a zdravá


12. listopadu 2021 09:35

PRAHA (ČMMJ) - Zvěřina je jedním z nejzdravějších mas vůbec. Svou kvalitou může směle soupeřit s tím nejekologičtějším a nejdražším hovězím z jakékoli tuzemské produkce, na rozdíl od něj má ale zanedbatelnou uhlíkovou stopu. Zapomeňte ale na mraženou zvěřinu, kterou znáte ze supermarketů.

Nabídka zvěřiny na pultech řetězců bývá dost omezená, surovina často diskutabilní a ceny mírně řečeno nadsazené. Jak si ale pochutnat na čerstvé zvěřině a neplatit 300 korun za půl kila zmrzlého čehosi? Stavte se u myslivců!

Na webových stránkách Českomoravské myslivecké jednoty (www.cmmj.cz) najdete velkou fotku známého šéfkuchaře Jaroslava Sapíka i s odkazem na adresář myslivců, kteří vám umí zvěřinu prodat. Jaká je zvěřina přímo od myslivce?

Především čerstvá! Obvykle se jedná o kus ulovený v posledních několika málo dnech. Vyhláška o veterinárních a hygienických požadavcích (289/2007 Sb.) povoluje skladování nejvýše týden při 0-7 stupních, případně dva týdny při 0-1 stupních Celsia.

A také zdravá! Volně žijící zvěř totiž na rozdíl od zvířat v chovech využívá jako svůj výběh celou českou přírodu. Nekonzumuje pouze vysokoenergetická krmiva, ale pase se na přírodní potravě. Z hlediska výživových hodnot je zvěřina přírodním zdrojem konjugované linolové kyseliny (CLA). Ta přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu a zkoumají se i její protirakovinné účinky. Zejména jelení zvěřina má také vhodný poměr Omega-3 a 0mega-6 kyselin. Díky tomu je jedním z velice vhodných zdrojů „dobrých“ tuků. Obsahuje také relativně málo sodíku a bývá bohatá na vitamíny a minerální látky.

Jakou zvěřinu z české přírody můžete běžně ochutnat?

Nejběžnější je asi zvěřina prasete divokého, tzv. černá. Je chutnější než vepřové ze supermarketů a obsahuje méně cholesterolu. Dobře dostupná a chutná je také zvěřina srnčí.

Zvěřina daňčí je oproti jelení křehčí a oproti srnčí aromatičtější. Hodí se na spoustu různých úprav, z ořezu je například fantastický guláš. Mezi méně obvyklé zážitky patří zmíněná zvěřina jelení, která má nízký obsah tuku a dobrý podíl esenciálních mastných kyselin. Jak připravit luxusní jelení špíz, vám ukáže kuchařská legenda Jaroslav Sapík:

Jemnější maso než jelen evropský mají jeleni sika (Dybowského nebo japonský). Mezi myslivci je sičí zvěřina velice oblíbena na tatarák či svíčkovou. Ze spárkaté zvěře běžně seženete ještě zvěřinu jediné v Česku volně žijící ovce – mufloní. Ta je chuťově vynikající, podobná jehněčímu.

Z drobné zvěře se můžete setkat se zvěřinou zaječí, která je velice chutná a ceněná. Bažant je dokonce odpradávna vyhledávanou delikatesou. Podobně jako u jiné zvěřiny je ale potřeba při jeho přípravě počítat s tím, že maso je přirozeně sušší. To platí i pro zvěřinu kachní z kachny divoké, která je oproti kachně domácí méně tučná a – samozřejmě – chutnější.

Bezva! Mám chuť. Co teď?

Jak si najít myslivce, jsme vám už poradili. Stačí i zavolat nebo poslat e-mail a domluvit se. Počítejte však s tím, že les není supermarket. Ne vždy bude k dostání právě to, co byste si přáli. V takovém případě je třeba se s myslivci domluvit a vyčkat na ulovení příslušného kusu.

Ano, kusu. Myslivci vám bohužel můžou prodat pouze celý kus, takový je zákon. Když se ale dohodnete v rodině nebo s přáteli, nemusí to být problém. Selátko nebo třeba srnčí dají jen pár kilo masa. Ale skvělého! Jak třeba kus srnčího stáhnout, vám na videu ukáže myslivkyně Eliška Štefanicová. Tak dobrou chuť!

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.