Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 21. 1. 2022
Svátek má Běla
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Shell stále potřebuje příjmy z prodeje ropy, aby splnil klimatické cíle


3. prosince 2021 00:10

LONDÝN (ČTK) - Britsko-nizozemský těžební gigant Royal Dutch Shell bude nadále potřebovat příjmy z prodeje ropy a zemního plynu, aby mohl financovat přechod k šetrnějším zdrojům energie. Pak bude i schopen zajistit, že do roku 2050 dosáhne takzvané uhlíkové neutrality. V rozhovoru s BBC to řekl šéf podniku Ben van Beurden.

Šéf podniku odmítl návrhy, že by se Shell mohl rozdělit a své hlavní aktivity, což je těžba ropy a plynu, osamostatnit od svých investic do obnovitelných zdrojů energie. Právě toto firmě navrhla společnost Third Point, která vystupuje jako takzvaný aktivistický investor. To znamená, že jí jde o prosazení zásadních změn ve fungování podniku.

"V této době (hotovost) přichází z našich základních aktivit," řekl Van Beurden, když vysvětloval, jak chce Shell financovat přechod k obnovitelné energii, aby se transformoval na podnik šetrný k životnímu prostředí.

O dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 usiluje mezinárodní komunita, počítá s tím rovněž Evropská unie. Uhlíkovou neutralitou se rozumí, že by se do ovzduší ke stanovenému roku nemělo vypouštět více skleníkových plynů, než kolik jich může být technicky uskladněno nebo kolik příroda může sama vstřebat.

Van Beurden s BBC hovořil v největší evropské rafinerii v Pernisu, což je nedaleko Rotterdamu. Shell má v plánu toto zařízení v následujících deseti letech transformovat a místo zpracování benzinu a nafty se tam zaměřit na biopaliva a vodík.

"Takové věci se dají udělat jen tehdy, pokud máte zařízení (jako je Pernis), které můžete využívat, a pokud máte peníze," řekl Van Beurden. "Pokud máme vybudovat zařízení na zpracování vodíku z větrné farmy, kterou za miliardu dolarů (22,1 miliardy Kč) stavíme v Severním moři, tak to nebudeme financovat z aktivit na zpracování vodíku. To budeme financovat z prodeje ropy a plynu."

Šéf podniku také upozornil, že těžba ropy a plynu není byznys, který by už byl mrtvý. Shell chystá další průzkum nalezišť ropy, a to i v Severním moři. Od chystaného projektu Cambo očekává, že z něj vytěží alespoň 170 milionů barelů ropy. Konečné rozhodnutí je podle něj na vládě, Van Beurden ale nevidí smysl v tom, aby požadovaný objem ropy musela Británie dovážet, když má u svého pobřeží stále ropy dost.

"Proč byste měli říkat 'Poptávku po ropě a plynu nebudeme uspokojovat z našich vlastních zdrojů, ale dovezeme si to odjinud, třeba odněkud, kde zanechávají ještě větší uhlíkovou stopu.' Já bych neřekl, že to přispěje k platební bilanci Spojeného království, nepomůže to ani uhlíkové stopě ve světě," řekl.

Shell má v současné době globální uhlíkovou stopu srovnatelnou s Ruskem, pokud se započtou emise od zákazníků, kteří využívají produkty firmy. Na příští rok plánuje investice do průzkumu nalezišť ropy a plynu asi ve čtyřnásobné výši, než kolik chce investovat do obnovitelných zdrojů.

I to je jeden z důvodů, proč kritici pochybují, že firma splní cíle, které si sama stanovila, ale i ty, které jí nařídil nizozemský soud. Podle nich má Shell snížit své čisté emise do roku 2030 na polovinu a do roku 2050 je odbourat úplně. Shell má v úmyslu proti některým částem tohoto verdiktu se odvolat.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.