Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 21. 1. 2022
Svátek má Běla
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Vědci žádají zastavit finanční pomoc Kongu, pokud zruší moratorium těžby dřeva


29. října 2021 10:51

KINSHASA (ČTK) - Více než dvě desítky vědců požádalo dopisem dárce konžského lesního sektoru o pozastavení peněz, pokud vláda zruší moratorium na vydávání koncesí pro těžbu dřeva. V Kongu se nachází 60 procent druhého největšího deštného pralesa, takže je tato africká země klíčový hráč v boji proti klimatické změně, napsala agentura Reuters.

Konžská ministryně životního prostředí Ève Bazaibaová v červenci oznámila, že moratorium z roku 2002 bude zrušeno a že prověří se všechny platné těžební kontrakty, aby se do sektoru vnesl pořádek.

Vědci zaslali dopis se žádostí o pozastavení plateb hlavním dárcům, k nimž patří Evropská unie a agentury OSN. Podle autorů listu zrušení moratoria může mít "katastrofální dopad pro životní prostředí, klima i společnost".

"Komerční těžba, i když se jedná jen o vybrané druhy dřeva, je často začátek nezvratného procesu, který končí naprostým vykácením lesa," stojí v dopise. Doporučuje se v něm pozastavit finanční pomoc konžským vládním agenturám zabývajícím se ochranou lesa. Mezi signatáři jsou odborníci z Konga, Jihoafrické republiky, Británie a Nizozemska.

Profesor Corneille Ewango Ekokinya z univerzity v konžském městě Kisangani řekl, že konžská vláda musí nejprve zavést jasná pravidla lesního hospodaření. "Nelze dělat všechno najednou. Sektor je třeba nejprve připravit," prohlásil.

Bazaibaová se domnívá, že moratorium je neúčinné, protože nelegální kácení pokračuje.

Vyslanec EU v Kongu s vládním plánem souhlasil a nedávno řekl, že ho považuje za součást snahy obnovit kontrolu lesního hospodářství. Proti plánu nevznesli velké výhrady ani ochránci životního prostředí. Národní koordinátor konžské skupiny zabývající se ochranou klimatu Guy Kajemba v rozhlase minulý týden uvedl, že moratorium by mělo být zrušeno, protože vláda připravuje širší regulaci.

Bazaibaová oznámila, že Kongo plánuje zakázat veškerý vývoz dřeva a zavést další opatření, která přispějí k ochraně deštného pralesa. Ministryně ale novinářům nesdělila, kdy by se měl export zastavit. "Umožníme díky tomu nejen přirozenou obnovu, ale i program zalesňování, který sdílíme s našimi technickými, finančními a vývojovými partnery," uvedla Bazaibaová.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.