Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 24. 1. 2022
Svátek má Milena
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Největší vývozce ropy ohlásil mohutnou investici do ochrany životního prostředí


6. prosince 2021 10:30

RIJÁD (ČTK) - Saúdská Arábie chce investovat do projektů ochrany životního prostředí přes miliardu dolarů (přes 22 miliard korun). Oznámil to její korunní princ Muhammad bin Salmán.

"Otevíráme dnes pro tento region zelenou éru. Jsme přesvědčení, že změny neprospějí jenom životnímu prostředí, ale rovněž ekonomice a bezpečnosti," řekl Muhammad bin Salmán na blízkovýchodním summitu, který se konal krátce před zahájením mezinárodní klimatické konference COP26. Saúdská Arábie jako největší vývozce ropy a jeden z největších znečišťovatelů ovzduší chce podle něj dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2060.

Korunní princ řekl, že se na Blízkém východě připravuje investiční fond, který pomůže vyvíjet obnovitelné technologie. Zmínil se rovněž o přípravě "celosvětové iniciativy", jejímž cílem bude získat "čisté" pohonné hmoty. Oba projekty podle něj budou stát 39 miliard ríjálů, tedy 10,4 miliardy dolarů, a Saúdská Arábie poskytne 15 procent z nich - zhruba 1,5 miliardy dolarů.

Agentura AFP připomíná, že koncept uhlíkové neutrality se vykládá různě a široce. Počítá s tím, že se různými prostředky podaří najít rovnováhu mezi emisemi a pohlcováním skleníkových plynů.

Oznámení Rijádu, že chce Saúdská Arábie této rovnováhy dosáhnout do roku 2060, vyvolala mezi odborníky podle AFP značné pochybnosti. Země sice vyhlašuje své ambice v oblasti ochrany životního prostředí, avšak nemá v úmyslu omezit vývoz ropy. Její ropná společnost Aramco nedávno oznámila, že chce do roku 2027 zvýšit denní produkci z 12 na 13 miliard barelů.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.