Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 3. 12. 2021
Svátek má Svatoslav
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Nejvíce plastových odpadků v přírodě je od nápojů, tvrdí nevládní organizace


25. října 2021 15:00

PAŘÍŽ (ČTK) - Nejvíce plastových odpadků, které zůstávají ležet v přírodě, na plážích nebo na ulicích, jsou obaly od nápojů, žebříček vede Coca-Cola. Uvádí to zpráva, kterou zveřejnila nevládní organizace Break Free From Plastic (BFFP). Její dobrovolníci ve 45 zemích nasbírali 330 493 kusů plastových obalů a lahví, které ležely mimo odpadkové koše. Největším znečišťovatelem plasty je už čtvrtým rokem s velkým náskokem americký výrobce nápojů Coca-Cola. Na druhém místě je konkurenční PepsiCo, třetí je Unilever.

Spolupracovníci organizace a přes 11 000 dobrovolníků sbíralo během roku odpadky na 440 místech světa, letos počtvrté. Celkem 58 procent nalezeného odpadu neslo jasně patrnou značku výrobce. Nejčastějšími nálezy byly plastové lahve od nápojů, kelímky od jogurtů, lahvičky od mýdla nebo šamponů, tuby od zubní pasty, nádoby od pracího prášku a krabičky od cigaret. Česká republika se letos do sběru odpadků pro potřeby zprávy nezapojila.

Logo Coca-Cola bylo na 19 826 lahvích ve 39 zemích, společnost PepsiCo prodala nápoje v 8231 lahvích nalezených ve 35 zemích. V první desítce jsou ještě výrobci potravin Nestlé, Mondelez International, Danone a Mars, výrobci drogistického zboží Procter & Gamble a Colgate-Palmolive. Sedmé místo zaujal výrobce cigaret Philip Morris, sběrači našli 1505 obalů jeho produktů.

Autoři zprávy upozorňují na negativní dopady plastů na životní prostředí, protože naprostá většina z nich se vyrábí z fosilních zdrojů a při jejich výrobě se vylučuje do atmosféry oxid uhličitý. Ten se řadí mezi skleníkové plyny, které přispívají ke klimatickým změnám. Od výroby až po likvidaci se na tunu plastu vypustí asi pět tun CO2, upozorňuje agentura APA.

"Pokud by celý životní cyklus plastů byl státem, byl by pátým největším producentem skleníkových plynů na světě," uvádí zpráva BFFP.

Znepokojivý je podle autorů také rostoucí podíl lahví od Coca-Coly mezi nalezenými obaly. Před rokem sebrali dobrovolníci přibližně stejné množství obalů jako letos a lahví od Coca-Coly tam bylo skoro 14 000. O rok dříve jich bylo asi 11 700, letos už ale téměř 20 000.

Na třetí místo žebříčku se letos poprvé dostal Unilever, který je tak před Nestlé. Unilever je přitom jedním z hlavních partnerů konference OSN o klimatu COP26, která tento týden začíná ve skotském Glasgow. Autoři zprávy považují partnerství této firmy na konferenci COP26 za "mimořádně urážlivé".

Zpráva naopak s mírným optimismem oceňuje dobrovolný závazek společnosti PepciCo do roku 2030 snížit o polovinu spotřebu nových plastů a nahradit je recyklovanými.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.