Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 3. 12. 2021
Svátek má Svatoslav
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Toulavým a opuštěným kočkám by podle ochránců zvířat měly víc pomáhat obce


25. října 2021 11:20

BRNO (ČTK) - Obce by se měly podle ochránců zvířat více věnovat pomoci toulavým a opuštěným kočkám. Většinu míst pro kočky v jihomoravských útulcích zajišťují soukromá zařízení, obecních útulků je pouze několik a žádný se nespecializuje výhradně na kočky. Soukromá zařízení pak mají setrvalé problémy s kapacitou a financováním. Se získáváním peněz jim pomáhá například Charitativní kočičí spolek Kryšpín.

"Soukromé kočičí útulky na jižní Moravě pokrývají 85 procent kapacity míst pro kočky v útulcích. Zbytek spadá pod obce. Soukromé útulky, kterým pomáháme, pečovaly k 9. září 2021 o více než 760 koček," uvedla zakladatelka spolku Lenka Němcová.

Podle spolku jsou obce povinné postarat se o toulavá a opuštěná zvířata, včetně koček, a to buď zřízením útulku, nebo uzavřením smlouvy o spolupráci s fungujícím soukromým útulkem a odchytovou službou. "O tuto možnost bychom se chtěli opřít a vstoupit za útulky s obcemi do jednání, aby jim na činnost alespoň přispívaly, když už nezřizují útulky své, protože to se neděje a situace je dlouhodobě neudržitelná," řekla Němcová.

Průměrné měsíční náklady na pobyt kočky v útulku se pohybují ve stovkách korun, v případě nemocných zvířat jsou výrazně vyšší. Peníze si musí útulky samy sehnat od dárců nebo z charitativních a benefičních akcí, které pořádají. Lidé a firmy jim také posílají materiální dary.

Přemnožení koček lze předcházet kastracemi. Program Feliti kastruje hlásí za dobu své existence k 12. říjnu 6700 vykastrovaných koček, spolek KasProCats zase systematicky spolupracuje s některými samosprávami v programu Obce kastrují.

"Největší koncentrace vzorných obcí je v okresu Brno-venkov, kde působíme a přímo se specializujeme na integraci kastračních programů pro obce. Mezi vzorné a maximálně vstřícné obce patří Popůvky, Troubsko nebo Ostrovačice, které mají velmi ochotné a lidské vedení. V současné době zvažují kastrační program Rosice," řekl vedoucí projektu Luboš Kristek.

Soukromým kočičím útulkům přispívají podle spolku Kryšpín třeba Bučovice, Ostopovice, Ivančice nebo Boskovice. Většinou však jde spíše o symbolické příspěvky. "Samozřejmě chápeme, že rozpočty obcí jsou napjaté. Není ale možné, aby kvůli tomu trpěla zvířata. Věřím také, že často se jedná spíš o neinformovanost obcí než o nezájem pomoci. Proto bychom rádi zahájili komunikaci s nimi v tomto směru, v Brně, kde působíme, už jsme začali," uzavřela Němcová.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.