Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 6. 12. 2021
Svátek má Mikuláš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Centrálu německé SPD pachatelé počmárali hesly ke klimatické krizi


22. října 2021 17:49

BERLÍN (ČTK) - Centrálu německé sociálnědemokratické strany (SPD) v Berlíně v noci na dnešek počmárali neznámí pachatelé nápisy týkajícími se klimatické krize. Informovala o tom agentura DPA. Podle policejního mluvčího má čin zřejmě politický motiv. Odpoledne prostranství před stranickým sídlem zablokovali účastníci demonstrace, kterou svolalo ekologické hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost).

Zaměstnanci bezpečnostní firmy nad ránem zpozorovali čtveřici zakuklených lidí, kteří nápisy stříkali na sídlo centrály SPD v berlínské čtvrti Kreuzberg a pak utekli. Největší nápis je asi devět metrů vysoký, nejmenší jeden metr. "2045 je pozdě," uvádí se na jednom z nich. Vláda končící kancléřky Angely Merkelové v květnu rozhodla, že v roce 2045 bude Německo klimaticky neutrální.

Dnes odpoledne se před Domem Willyho Brandta, který je sídlem SPD, shromáždilo zhruba 200 lidí. Jednalo se o účastníky demonstrace hnutí Fridays for Future, které se podle policie zúčastnilo 10 000 lidí. Účastníci demonstrace měli s sebou transparenty s hesly jako "O budoucnosti nevyjednáváme" či "Klimatická krize je teď". Několik desítek lidí se shromáždilo i před stranickým sekretariátem Zelených a protestní akce jsou hlášeny i před sídlem liberální strany FDP. Tyto tři strany vedou koaliční rozhovory o sestavení nové německé vlády. Ekologická hnutí žádají po novém kabinetu například konec využívání uhlí do roku 2030 a konec výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2025.

Ekologické protesty se dnes uskutečnily i v dalších evropských městech. Několik tisíc lidí se sešlo ve Stockholmu či Bernu. Hnutí Fridays for Future uvedlo, že má informace o demonstracích v desítkách evropských měst. Aktivisté naléhají na vlády, aby se na nadcházející klimatické konferenci OSN COP26 v Glasgow dohodly na přísnější ochraně životního prostředí a zvýšily své závazky v boji proti globálnímu oteplování.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.