Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 6. 12. 2021
Svátek má Mikuláš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Fosilie triceratopse "Big Johna" se vydražila za 5,5 milionu eur


22. října 2021 01:37

PAŘÍŽ (ČTK) - V pařížské aukční síni Druot se vydražila fosilie dosud největšího nalezeného triceratopse za 5,5 milionu eur (140,9 milionu korun). Cena včetně provize je 6,65 milionu eur. Výsledná suma je téměř čtyřikrát vyšší, než aukční síň původně odhadovala. Před aukcí si působivého býložravce se třemi rohy mohli zájemci o dinosaury prohlédnout ve francouzské metropoli.

Triceratops přezdívaný "Big John" (Velký John) brázdil krajinu dnešní Jižní Dakoty před více než 66 miliony lety. Paleontologové první kosti našli v tomto americkém státě v roce 2014 a v následujících letech odkryli 60 procent jeho kostry včetně téměř kompletní lebky.

Vydražená kostra má na délku přes sedm metrů, bezmála třetinu tvoří jen samotná hlava. Lebka Velkého Johna, pojmenovaného po majiteli pozemku, kde se více než 200 kostí tohoto dinosaura našlo, váží přes 700 kilogramů. Na šířku má dva metry. Je na ní velká rána, kterou býložravci podle všeho zasadil některý z jeho rivalů, uvádí paleontolog Iacopo Briano. Podle odborníka je fosilie zhruba o pět až deset procent větší než jiné nalezené exempláře tohoto druhu.

Paleontolog Walter Stein první kosti objevil v roce 2014, jejich kompletní vyproštění ze země trvalo další rok. Italská laboratoř Zoic, specializovaná na práci s dinosauřími pozůstatky, je připravovala pro aukci až do letošního roku.

Poptávka po dinosauřích fosiliích je podle expertů stále vysoká, což jejich cenu k frustraci muzeí a dalších výzkumných institucí žene nahoru.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.