Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 6. 12. 2021
Svátek má Mikuláš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Na La Palmě kvůli nekončící erupci evakuovali další lidi, zachránili řadu zvířat


21. října 2021 14:17

SANTA CRUZ DE LA PALMA (ČTK) - Na španělském ostrově La Palma, kde už přes měsíc pokračuje erupce sopky, v noci na dnešek evakuovali dalších pět stovek lidí. Jejich domovy totiž ohrožuje jeden z proudů lávy. Ta už od 19. září na tomto ostrově v Atlantiku zničila na 2185 budov, z toho 229 za poslední dva dny, a zatím nelze odhadnout, kdy sopečná aktivita skončí. Lidské oběti si katastrofa díky včasným evakuacím nevyžádala. Záchranné akce se nevyhnuly ani domácím zvířatům.

Ve středu místní média informovala o zmizení tří psů, které láva odřízla od pomoci a jimž záchranáři skoro dva týdny posílali potravu drony. Nyní se je právě pomocí dronů a klece chystali zachránit. "Máme na ten manévr tak čtyři až pět minut. Použijeme klec s jídlem a snad se pes nebude bát a nastoupí do ní," řekl ve středu deníku El Periódico Jaime Pereira k záchranné operaci. "Dron neunese více než 20 kilogramů, takže je musí vzít po jednom," dodal.

Než ale operace začala, psi zmizeli. Marně po nich pátraly drony s termokamerami a s audionahrávkou, která se je snažila přivolat lidskými hlasy. Společnost, která plánovala záchrannou akci s drony, původně chtěla v pátrání po psech pokračovat, i když se obávala nejhoršího. Nakonec však podle agentury Reuters v sopečném popelu v zakázané zóně objevila lidské stopy a transparent, podle kterého jsou psi mimo nebezpečí.

Záběry plachty s nápisem "Buď silná La Palmo. Psi jsou v pořádku. A-Team" obletěly sociální sítě. Přítomnost transparentu potvrdil i Pereira, podle kterého se psy patrně podařilo neznámému týmu zachránit už před několika dny. Povrch lávy v okolí dvorku, kde byli psi uvězněni, podle něj v některých místech vychladl na 40 až 70 stupňů Celsia.

Na La Palmě se od erupce sopky podařilo zachránit už řadu zvířat. Jeden ze zachranářů tento týden dokonce umělým dýcháním a masáží srdce oživil kočku, která se nadýchala toxického plynu z lávy a měla zástavu srdce. Kočka je nyní v péči veterinářů a pokud se neozve její majitel, bude si ji její zachránce moci adoptovat.

Láva ze sopky masivu Cumbre Vieja od 19. září zaplavila na 870 hektarů, z toho asi 54 za posledních 48 hodin. Podle satelitního sledování programu Copernicus zničila také 2185 budov. Evakuováno muselo dosud být asi 7500 lidí, z nichž někteří už jsou zoufalí z nekončícího chrlení lávy a pokračujících otřesů. Experti v počátcích erupce odhadovali její trvání na několik týdnů až tři měsíce, odhady zatím nijak nezpřesnili.

Od středy zaznamenali seismologové na La Palmě čtyři desítky otřesů, nejsilnější dosáhl 4,3 stupně. Nejsilnější zemětřesení od počátku erupce mělo sílo 4,8 stupně a zaznamenali ho v úterý.

Velké škody na La Palmě, kde žije asi 85 000 obyvatel, evidují farmáři, jimž láva a popel zničily hektary banánovníkových plantáží.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.