Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Úterý 30. 11. 2021
Svátek má Ondřej
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Havlíčkova Borová vysází k 200. výročí narození Karla Havlíčka alej z 200 třešní


24. října 2021 00:34

HAVLÍČKOVA BOROVÁ (ČTK) - Havlíčkova Borová vysází k 200. výročí narození Karla Havlíčka Borovského 200 třešní. Na stromy přispívají rodiny i organizace. ČTK to řekl starosta Přemysl Tonar (nestraník). Sázení začne 30. října, den před narozeninami borovského rodáka. Letošní kulaté výročí novináře a spisovatele Karla Havlíčka Borovského (1821 až 1856) připomínají od jara i další místa na Vysočině.

Karel Havlíček se v Borové narodil 31. října 1821. Později se jeho rodina přestěhovala do Německého (dnes Havlíčkova) Brodu.

Alej Karla Havlíčka Borovského v Havlíčkově Borové bude lemovat starou Podstráneckou cestu směřující k lesům, která patří obci. Kdo chce mít "vlastní" stromek, přispěje na jeho pořízení 1000 korun. "Vypadá to tak, že většina stromů bude mít svého patrona a pokud strom patrona nenajde, bude ho mít pod patronátem městys," řekl starosta. Seznam přispěvatelů a jimi sázených stromů bude na tabuli zkraje aleje. "Aby do budoucna přesně věděli, který strom si zasadili," uvedl starosta.

Alej bude složená z šesti až osmi odrůd třešní, budou to stromky s vysokým kmenem. Sehnat takový počet podle starosty nebylo snadné. Zájemci si mohou "svůj" strom zasadit v sobotu mezi 13:00 a 16:00, případně v pondělí 1. listopadu. Tonar podotkl, že druhý termín umožní podílet se na vzniku aleje i lidem, kteří třeba odjíždějí na víkend. Městys nechá u cesty připravit jamky pro stromy a zajistí kolíky a materiál k ochraně kmínku.

Poslední říjnovou sobotu bude v Havlíčkově Borové také přednáška k realizaci pamětní mince připomínající 200. výročí Havlíčkova narození. Jaroslav Moravec z České národní banky o tom bude mluvit od 18:00 v Památníku Karla Havlíčka Borovského.

Karla Havlíčka připomene v závěru měsíce i Havlíčkův Brod, kde se sejdou příznivci hry geocaching. Hlavní program s pokusem o co největší setkání "Havlíčků" bude v sobotu 30. října. Pokus o rekord se uskuteční po poledni na Havlíčkově náměstí. Sčítat se tam budou lidé s nasazeným knírkem. Rekvizita bude k dostání v informačním centru a u stánků na náměstí.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.