Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pátek 3. 12. 2021
Svátek má Svatoslav
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Putin nepoletí na klimatický summit do Glasgow, oznámil Kreml


20. října 2021 14:47

MOSKVA (ČTK) - Ruský prezident Vladimir Putin nepoletí na klimatickou konferenci do skotského Glasgow, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Zároveň prohlásil, že otázka klimatu zůstává pro Rusko prioritou. Oznámení komplikuje naděje hostitelské Británie, že světoví lidři ve Skotsku dojednají významnou klimatickou dohodu, poznamenala agentura Reuters. Klimatický summit známý pod zkratkou COP26 začíná 31. října a potrvá do 12. listopadu.

Peskov nejprve podle agentury Reuters uvedl, že Putin se kvůli zhoršení pandemie covidu-19 osobně nezúčastní tento měsíc plánovaného summitu zemí skupiny G20 v Římě. Jednat s dalšími lídry bude přes videohovor. "Bohužel nepoletí ani do Glasgow," sdělil dnes Peskov a dodal, že jiní ruští představitelé se klimatické konference zúčastní.

"Musíme vyřešit, v jakém formátu bude možné hovořit přes videokonferenci, v jakém okamžiku, a podobně," odpověděl kremelský mluvčí na dotaz novinářů, zda prezident na summitu v Glasgow přesto vystoupí. "Problematika, o které se bude jednat v Glasgow, je právě teď jednou z nejdůležitějších priorit naší zahraniční politiky," dodal.

Rusko je jedním z největších světových producentů skleníkových plynů a pravidelně se potýká s ekologickými katastrofami. Otázka životního prostředí se dostala do oficiálního diskurzu až v poslední době, podotýká agentura AFP. Putin podle ní dlouho bagatelizoval roli člověka ve změnách klimatu, ale v poslední době změnil postoj, zejména v souvislosti s rostoucím počtem katastrof, například rozsáhlých požárů.

Ruský prezident se klimatu věnoval i v dubnu v tradičním poselství o stavu země a slíbil, že země bude proti klimatickým změnám bojovat. Minulý týden oznámil, že Rusko chce do roku 2060 dosáhnout takzvané uhlíkové neutrality. Tak se označuje záměr, kdy každá země bude ke stanovenému datu schopna neutralizovat tolik emisí, kolik jich bude produkovat.

Rusko od roku 1850 přispělo 6,9 procenty k emisím oxidu uhlíku na celém světě, připomněl list The Moscow Times s odvoláním na novou analýzu expertů ze specializovaného portálu Carbon Brief. Pokud je Rusko v současnosti čtvrtým největším producentem těchto emisí, pak se započtením údajů z předindustriální éry je na příčce třetí, po Spojených státech a Číně. V posledních 170 letech země vyprodukovala okolo 170 miliard tun emisí CO2, tvrdí nová analýza Carbon Brief, která poprvé bere v potaz i půdní a lesní hospodářství, dva klíčové sektory ruské ekonomiky, se kterými je spjata asi třetina emisí.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.