Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 6. 12. 2021
Svátek má Mikuláš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Červencový únik z diamantového dolu v Angole nebyl toxický, tvrdí jeho majitelé


22. října 2021 01:41

Kinshasa/Luanda (ČTK) - Červencový únik látek z diamantového dolu v Angole, který podle úřadů v sousedním Kongu způsobil smrt 12 lidí a přiotrávil dalších 4500 lidí, obsahoval jen jíl a kameny, nikoli těžké kovy. Podle agentury Reuters to uvedli majitelé dolu. Místo, kde došlo k úniku, bylo zapečetěno.

Konžská vláda dříve uvedla, že bude požadovat kompenzace po majitelích dolu, který vlastní zčásti angolská státní firma Endiama a zčásti ruská společnost Alrosa. Podle konžských představitelů se vedlejší produkty těžby dostaly do řeky Tshikapa, přítoku veletoku Konga, a zahubily v ní velké množství ryb, které pak někteří lidé v Kongu jedli a otrávili se.

Podle majitelů dolu odhalilo rozsáhlé testování vody jen jíl a kameny. Látky podle nich unikly z nádrže s hlušinou a způsobily změnu hladiny kyslíku v řece. "Vzorky, které odebraly nezávislé laboratoře z rozsáhlých zdrojů, potvrzují, že v říčním toku nebyly v žádnou chvíli těžké kovy pocházející z nádrže s hlušinou," uvedli majitelé dolu v prohlášení.

Konžský ministr životního prostředí na žádost o komentář nereagoval. Výsledky z testování, které provedla univerzita v Kinshase, má vláda teprve zveřejnit.

Z dolu Catoca podle agentury Reuters pochází asi 75 procent angolských diamantů. Konžské úřady lidem zakázaly, aby pili vodu z postižené řeky a jedli z ní ryby, mnoho lidí na březích řeky postihl průjem a další zdravotní problémy. Dohromady se potíže dotkly asi milionu lidí.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.