Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 6. 12. 2021
Svátek má Mikuláš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Čína už nechce podporovat stavbu uhelných elektráren v zahraničí. Kam jinam své peníze tedy investuje?


20. října 2021 05:45

PRAHA (Ekolist) - Čínský prezident Xi Jinping 21. září 2021 na valném shromáždění OSN prohlásil, že jeho země už nebude nadále podporovat výstavbu nových uhelných elektráren v zahraničí. A rovněž, že učiní potřebné kroky k tomu, aby v rozvojových zemích podpořili zelenou a nízkouhlíkovou energetiku. Co z toho pro zbytek světa plyne?

Prohlášení hlavy státu přineslo téměř okamžitou reakci čínských bankovních institucí, které do tří dnů přejaly tuto politiku za vlastní, s platností od posledního kvartálu roku 2021. Finanční podpory se tak nedočkají plánované projekty uhelných elektráren v zahraničí, u nichž stavba ještě nezapočala a které Čína hodlala financovat. Dohromady přitom šlo o elektrárny s odhadovaným výkonem okolo 54 GW. Takže to, že nakonec nejspíš nevzniknou, lze interpretovat i jako teoretickou „úsporu“ ekvivalentu tří měsíců současných globálních emisí. Čína navíc stáhla svou podporu předjednaným projektům těžby uhlí v zahraničí. Což zní jako velmi dobré zprávy pro životní prostředí.

Lepší budoucnost, horší životní prostředí

Souběžně se stopnutím výstavby nových uhelných elektráren v zahraničí Čína i nadále pokračuje s finanční podporou rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Loni do tohoto sektoru Čína vpravila 57 % objemu svých zahraničních investic, a je nyní garantem OZE ve více než dvaceti rozvojových zemích světa. Kromě toho v rozmezí let 2008-2019 (s výrazným navýšením po roce 2013, kvůli spuštění iniciativy Nové Hedvábné stezky) proinvestovala přes 426 miliard dolarů do projektů rozvoje infrastruktury v 93 zemích. Tedy zhruba ty samé peníze jako Světová banka, dosud největší světový sponzor rozvojových projektů.

Což jsou ale dobré zprávy spíš jen pro Čínu, protože tím dál úspěšně razí svou komplexní finanční a obchodní strategii. Za peníze Číny se totiž v zahraničí realizují projekty s využitím čínských produktů, firem, know-how, a Peking na tom rozhodně netratí. Navíc si Čína při volbě rozvojových investičních záměrů – na rozdíl od Světové banky – počíná dost neselektivně a umí se zhostit záměrů poškozujících životní prostředí. Podle analýz Bostonské univerzity je vlastně polovina (60 %) všech rozvojových projektů v zahraničí podporovaných dvěma největšími čínskými bankami zasazena do lokalit s kritickými habitaty.

Přesněji, jeden z každých tří rozvojových projektů podporovaných Čínou v zahraničí se geograficky překrývá s existujícím chráněným územím a jeden ze čtyř pak s územím, které spravují domorodá etnika. Jinými slovy, stávající investiční portfolio Číny v zahraničí dopadá přímo na 24 % druhů ohrožených obojživelníků, ptáků, plazů a savců z celého světa. Což je jeden z hlavních rozdílů mezi rozvojovými projekty, podporovanými Světovou bankou a čínskými bankovními institucemi.

Čína je globální sponzor, který se neptá

Světová banka se podpory environmentálně kontroverzních projektů oficiálně zříká, konzultuje je s odbornými poradními orgány, ochranáři a biology, zatímco Čína zafinancuje za splnění vlastních podmínek teoreticky cokoliv. Zastává totiž tzv. neinferenční princip. Tedy, že rozhodnutí o vhodnosti/přiměřenosti investice (do železnice, vodní elektrárny, těžby, silnice, letiště) ponechává na příjemci investice, konkrétní zemi. „Tyto země ale obvykle kladou zlepšení vlastní ekonomické situace a energetiky nad snahou o snižování emisí nebo ochranu přírody,“ dodává Yixian Sun, rozvojový analytik.

Čína se oficiálně cítí být vázána k ochraně vlastní přírody, nikoliv však přírody v zahraničí. A právě v tomto kontextu, jak upozorňují analytici z Bostonské univerzity, je třeba vnímat i současné kladně hodnocené stopnutí podpory uhelných elektráren. Ty sice velmi pravděpodobně nevzniknou, ale je otázkou, co je v daných zemích zastoupí či nahradí. Ukončení podpory financování projektů uhelných elektráren v zahraničí je od Číny veskrze pozitivní krok, který se ale může snadno přetavit v ještě výraznější škody na životním prostředí. Čína svou podporou rozvoje infrastruktury v zahraničí podporuje v první řadě svůj vlastní růst, a neřeší, jaké následky to ve sponzorovaných zemích může mít.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.