Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Úterý 30. 11. 2021
Svátek má Ondřej
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Pytláci ve Vietnamu zabili pět kriticky ohrožených langurů


19. října 2021 12:40

HANOJ (ČTK) - Pytláci ve Vietnamu zastřelili pět kriticky ohrožených langurů. Informovala o tom agentura AFP, podle níž jsou tyto opice z čeledi kočkodanovitých často zabíjeny pro maso. Části jejich těl se také využívají v tradiční medicíně.

Vietnamská policie usmrcená zvířata našla při pravidelné pochůzce v provincii Quang Ngai ve střední části Vietnamu. Podle vietnamských úřadů se jednalo o langury šedonohé (Pygathrix cinerea), které žijí výhradně v lesích v centrálním Vietnamu. Pytláci z místa uprchli; na místě po nich zůstala motorka, náboje a tlumiče.

Ekologická organizace Fauna & Flora international (FFI) uvádí, že ve světě přežívá již jen necelá tisícovka langurů šedonohých. Jiné organizace zabývající se ochranou životního prostředí se domnívají, že jejich počet může být o něco vyšší, protože některé oblasti s výskytem langurů nebyly ještě podrobně prozkoumány.

"Languři jsou pravidelně obětí ilegálního obchodu s volně žijícími živočichy. Jsou vyhledáváni kvůli masu, tradiční medicíně a jako domácí mazlíčci. Ohrožuje je rovněž odlesňování," píše FFI.

Na základě Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) je langur šedonohý řazen mezi kriticky ohrožené druhy, tedy do nejvyšší kategorie ochrany. Podle vietnamských zákonů může pytlákům za zabití langurů zmíněného druhu hrozit až sedmileté vězení.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.