Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Úterý 30. 11. 2021
Svátek má Ondřej
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Africké ledovce zmizí do 20 let, uvedla Světová meteorologická organizace


19. října 2021 12:48

(ČTK) - Africké ledovce do 20 let kvůli klimatické změně zmizí. Ve své zprávě to oznámila Světová meteorologická organizace (WMO). Zabývala se v ní podle agentury AP budoucností afrického kontinentu, který ke globálnímu oteplování přispívá nejméně, ale bude jím trpět nejvíc.

WMO zprávu zveřejnila před klimatickou konferencí, jež začne 31. října v Glasgow. Vyplývá z ní, že Afrika s 1,3 miliardy obyvatel se otepluje víc a rychleji, než je průměr ve zbytku světa, a je klimatickou změnou "krajně ohrožená". Přitom 54 afrických států se na emisích plynů, které oteplování způsobují, podílí jenom ze čtyř procent.

V případě ubývání ledovců se zpráva opírá o situaci na Kilimandžáru, v pohoří Mount Kenya a východoafrických horách Rwenzori přesahujících výšku 5000 metrů nad mořem. Tamní ledovce "nyní ubývají rychleji, než je průměr jinde, bude-li to takto pokračovat, led tam po roce 2040 zmizí," uvádí WMO.

Její generální tajemník Petteri Taalas řekl, že v Africe jsou miliony lidí v ohrožení kvůli přesunům, hladu a klimatickým šokům. Odhady ekonomického dopadu na africké země se liší, ale v subsaharské části mohou klimatické změny do roku 2050 přinést snížení hrubého domácího produktu o tři procenta.

Přední africká agronomka z Komise Africké unie Josefa Sacková upozornila, že se nejenom mění fyzické podmínky, ale přibývá také lidí, kteří tím trpí. Pokud se podle ní nic nezmění, bude do roku 2030 "mimořádnému suchu, záplavám a extrémnímu horku čelit 118 milionů chudých Afričanů". Mnozí budou muset denně vystačit jenom s necelými dvěma dolary (44 korunami). OSN už upozornila, že na Madagaskaru v Indickém oceánu klimatické změny způsobí hladomor.

Přes tyto hrozby je africký kontinent ve srovnání s bohatšími státy méně zastoupen na mezinárodních klimatických konferencích a má menší podíl na vědecké práci Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC).

Ke splnění svých klimatických cílů bude podle Taalase Afrika potřebovat biliony dolarů. "Roční výdaje na přizpůsobení se klimatické změně v Africe stoupnou do roku 2050 na 50 miliard dolarů (přes bilion Kč), i když budeme předpokládat, že se podaří plnit mezinárodní cíl držet oteplování pod dvěma stupni Celsia," řekl.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.