Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Úterý 30. 11. 2021
Svátek má Ondřej
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Najděte vrtuli ořechovou!


16. října 2021 08:58

PRAHA (Ekolist) - Pomozte vědcům sledovat výskyty nepůvodních druhů. V tomto ročním období můžeme v naší přírodě nalézt vrtuli ořechovou. Invazní moucha napadá ořešáky, nemá přirozené nepřátele a ve spolupráci s chorobami dokáže zničit celou úrodu vlašských ořechů. Díky občanským vědcům v projektu Najdi.je dnes víme, že se její areál v Česku rychle zvětšuje. Zapojte se do jejího sledování i vy. O projektu informuje Výzkumný ústav rostlinné výroby (VÚRV).

Občanská věda je příležitostí pro neodbornou veřejnost zapojit se dobrovolnicky do vědeckého výzkumu. Takovou možnost nabízí i on-line projekt Najdi.je, jehož cílem je sledování nepůvodních druhů v naší přírodě.

Mapa rozšíření vrtule ořechové.
Mapa rozšíření vrtule ořechové.
Zdroj | Výzkumný ústav rostlinné výroby

Jako občanští vědci můžete shromažďovat data o výskytu invazních živočichů v místě, kde žijete nebo se právě pohybujete. Svým výzkumem pomůžete k pochopení mechanismu jejich šíření a jejich vlivu na společenstva, k ochraně biodiverzity a řešení problémů spojených s jejich výskytem. K zapojení do výzkumu je třeba pouze vaše registrace a zaslání fotografie nálezu s vyplněním stručného formuláře o místě výskytu.

Projekt Najdi.je byl původně zaměřený jen na monitoring slunéčka východního a zavíječe zimostrázového, postupně se rozšiřuje o sledování dalších invazních druhů. Realizátorem projektu je tým pracovníků z Výzkumného ústavu rostlinné výroby.

Zdroj | Výzkumný ústav rostlinné výroby

Vrtule ořechová

Ještě před pár lety nebyl u nás na ořešácích znám žádný významný škůdce, naopak ořešáky se používaly k odpuzování obtížného hmyzu. Vše změnil příchod invazní vrtule ořechové.

Její domovinou je severní Amerika, odkud byla zavlečena do Evropy. V České republice unikala pozornosti až do roku 2017, kdy ji vědci z VÚRV nalezli na jihovýchodní Moravě. Areál výskytu se každý rok zvětšuje. V prvním roce zpravidla uniká pozornosti pěstitelů, kteří ji zaznamenají až dva tři rok po prvním výskytu, kdy se objeví významné škody.

Vrtule ořechová.
Vrtule ořechová.
Zdroj | Výzkumný ústav rostlinné výroby

Přirozené šíření je v řádu desítek kilometrů ročně, s pomocí člověka je přesun i výrazně rychlejší. Ořešáky u nás rostou často na železničních nádražích a podél silnic. Ořechy s larvami tak mohou spadnout na vagón nebo nákladní vůz, který je tak přepraví na nové místo.

Právě železnice dala pravděpodobně vzniknout několika izolovaným ohniskům (například České Budějovice, Plzeň, Praha, Lysá nad Labem, Neratovice), odkud se vrtule postupně dál šířila do okolí.

Ořechy napadané vrtulí ořechovou.
Ořechy napadané vrtulí ořechovou.
Zdroj | Výzkumný ústav rostlinné výroby

Letošní rok je již hojná v celém Polabí až k Ústí nad Labem a v Podkrušnohorské oblasti. Počet ohnisek rok od roku roste a do několika let obsadí vrtule celé území.

„Zapojení veřejnosti do monitoringu vrtule ořechové prostřednictvím projektu Najdi.je přispělo od roku 2020 k odhalení nových ohnisek,“ říká Jiří Skuhrovec, koordinátor projektu. „Uvítáme proto jakékoliv informace o jejím výskytu z území Čech a severní Moravy.“

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.