Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Úterý 30. 11. 2021
Svátek má Ondřej
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Vědci přišli na nový, šetrný způsob, jak získávat prvky vzácných zemin z již nepoužívaných zařízení


16. října 2021 07:51

PRAHA (Ekolist) - Prvky vzácných zemin jsou v současnosti zcela klíčové kovy pro moderní technologie jako jsou mobilní telefony a baterie do elektromobilů. Nově vyvinutá metoda umí těchto 17 prvků extrahovat z již vyřazených zařízení a to pomocí zcela přírodního bakteriální proteinu. Vědci jsou navíc přesvědčení, že metodu půjde brzy využít v průmyslovém měřítku. O studii informuje žurnál ACS Central Science.

“Poptávka po prvcích vzácných zemin je obrovská. Stejně tak roste celosvětový důraz na využívání čisté technologie. Náš výzkum dokazuje, že obojí je možné skloubit a tyto prvky recyklovat environmentálně šetrným způsobem,” vysvětluje jeden z autorů studie Joseph Cotruvo.

Za zdroj pro recyklaci ve výzkumu sloužily vyřazené průmyslové stroje a nepoužívané mobilní telefony. V nich se prvky vzácných zemin vyskytují, ale ve velmi malém množství a navíc smíchané s dalšími kovy. Doposud se tedy ekonomicky nevyplácelo je z těchto zařízení znovu získávat.

Kromě značných nákladů představuje současná podoba recyklace vzácných kovů také velmi složitý proces zatěžující životní prostředí používáním mnoha chemikálií. Nově vyvinutá metoda využívá bakteriální protein lanmodulin, který týž vědecký tým před nedávnem objevil. Protein na sebe dokáže navázat 17 kovů vzácných zemin s téměř miliardkrát větší účinností než ostatní kovy.

A na rozdíl od dosavadního způsobu recyklace je nový proces schopen prvky vzácných zemin z daného zařízení nejen extrahovat, ale umí je také velmi efektivně v rámci několika kroků oddělit od sebe. “Naše metoda umí získat prvky vzácných zemin ze zařízení, kde je jich dokonce méně než 0,1 %. A prvky od sebe umí oddělit velmi efektivně - daří se nám například oddělit yttrium a neodym s více než 99% čistotou, nebo neodym a dysprosium s více jak 99,9% čistotou,” popisuje další spoluautor studie Ziye Dong.

Vědecký tým věří, že protein se bude dát brzy využívat v běžném provozu mimo laboratoř. “Plánujeme naši metodu ještě zefektivnit a zavést do praxe. Tím, že se dá protein využít na mnoho cyklů extrakce, se jedná o atraktivnější alternativu k běžným postupům, která je navíc šetrná k životnímu prostředí. Zároveň by nám zajistil soběstačnost, doposud jsou totiž USA závislé na dodávkách těchto kovů z Číny,” uzavírá Ziye Dong.

Lucie Mráčková

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.