https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/hurikan-v-primem-prenosu.meteorologicka-sonda-pronikla-primo-do-stredu-niciveho-zivlu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hurikán v přímém přenosu. Meteorologická sonda pronikla přímo do středu ničivého živlu

15.10.2021 05:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Hurikán Sam, který na konci září udeřil na jih Spojených států amerických, se stal vůbec prvním hurikánem, do jehož nitra mohli meteorologové nahlédnout.
Hurikán Sam, který na konci září udeřil na jih Spojených států amerických, se stal vůbec prvním hurikánem, do jehož nitra mohli meteorologové nahlédnout.
Rok 2021 je na bouře v Atlantiku statisticky nadprůměrně vydatný. Aktuální hurikánová a tajfunová sezóna zatím „vyprodukovala“ dvacítku bouří, které si pro svou intenzitu vysloužily vlastní pojmenování, což z letoška činí v pořadí třetí nejbouřlivější rok za posledních 88 let. Je tu ale ještě jeden rekord hodný zmínky: hurikán Sam, který na konci září udeřil na jih Spojených států amerických, se stal vůbec prvním hurikánem, do jehož nitra mohli meteorologové nahlédnout. Píše o tom Phys.org.
 
Vědci z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) zužitkovali možnost, jakou jim zprostředkovala moderní technika a na hurikány vydatný rok. S pomocí autonomního pilotovaného plovoucího dronu dokázali proniknout do nitra hurikánu Sam, a mohli tak z těsné blízkosti sledovat proměnu ničivého živlu (z hurikánu I. kategorie na hurikán IV. kategorie) takříkajíc v přímém přenosu. Kamerami vybavená sonda Saildrone umožnila meteorologům lépe porozumět fyzikálním procesům, které stojí za vznikem a dynamikou tohoto extrémního meteorologického jevu.

Sonda Saildrone 1045, která do hurikánu Sam pronikla, je jednou ze série pěti vodních dronů, které NOAA pro svůj výzkum využívá. Designově i materiálově jsou uzpůsobeny tomu, aby ustály ničivé podmínky uvnitř hurikánů a mohly zde kontinuálně sbírat data o směru a rychlosti větru, tlaku, teplotě, salinitě, vlhkosti a dalších veličinách. Saildrone není žádný drobeček, ale sedmimetrový prám, vybavený masivně stavěným křídlem (foilem). I tak je z kamerového záznamu patrné, že s patnáctimetrovým vlnobitím a poryvy větru o síle 190 kilometrů v hodině má co dělat.

„Očekáváme, že sesbíraná data nám pomohou se zkvalitněním meteorologických předpovědí i lepším dohadem vývoje dalších hurikánů,“ prozrazuje Greg Foltz, výzkumník NOAA v tiskovém prohlášení. „Hurikány totiž mají tendenci zintenzivnit a nečekaně zesílit v řádu hodin, a mohou představovat vážnou hrozbu pro komunity na pobřeží. S daty sesbíranými bezposádkovým systémem Saildrone budeme moci zpřesnit naše predikce a prognózy do budoucna.“


reklama

 
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

15.10.2021 09:17
hurikán není ničivý živel, zvedne několik km3 vody do atmosféry, zavlaží suchou planetu, ochladí atmosféru ,
že někomu rozbije barák není podstatné, určitě je lepší než užitečné požáry
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist