Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 6. 12. 2021
Svátek má Mikuláš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Francouzská vláda musí splnit své závazky na snížení emisí, rozhodl soud


15. října 2021 01:27

PAŘÍŽ (ČTK) - Francouzská vláda dostala od soudu ultimátum a musí do konce příštího roku splnit své závazky ohledně snížení emisí skleníkových plynů. Pařížský správní soud rozhodl na základě stížnosti čtyř ekologických a humanitárních organizací o tom, že kabinet musí přijmout všechny nezbytné kroky, aby předešel dalšímu poškození životního prostředí. Napsala o tom agentura Reuters.

Na soud se obrátily organizace Notre affaires à tous, Greenpeace, Oxfam a Fondation Nicolas Hulot, podle nichž francouzský stát selhal, když nedokázal splnit své závazky ohledně snížení emisí CO2 a podstatně překročil limit pro množství vypuštěných emisí pro období let 2015 až 2018.

"Zvítězili jsme. Stát nejenže musí dohnat zpoždění, ale také napravit veškeré škody," napsala na twitteru šéfka francouzské sekce organizace Oxfam Cécile Duflotová. Vláda zatím verdikt nekomentovala.

Letos v srpnu francouzská Státní rada, která slouží mimo jiné jako nejvyšší soud pro správní záležitosti, udělila vládě pokutu ve výši deseti milionů eur (254 milionů korun) za to, že se jí nepodařilo dostát závazkům ohledně snížení znečištění vzduchu v některých částech země. Výtěžek z pokuty putoval do pokladen organizací, které bojují proti znečišťování ovzduší.

Soudní cestu využívají ekologičtí aktivisté jako způsob tlaku na vlády hned v několika evropských zemích. Německý ústavní soud letos v dubnu nařídil, aby zákonodárci jasněji definovali cíle pro omezení emisí skleníkových plynů po roce 2030, protože současný zákon o ochraně klimatu je podle něj nedostatečný a znevýhodňuje příští generace. V roce 2019 nizozemský vrchní soud vládě přikázal, aby vyžadovala rychlejší snižování emisí.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.