Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Úterý 30. 11. 2021
Svátek má Ondřej
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Před Bílým domem demonstrovaly stovky Indiánů, chtějí víc pro ochranu klimatu


12. října 2021 16:17

WASHINGTON (ČTK) - Stovky demonstrantů v čele s americkými indiány v pondělí protestovaly před Bílým domem. Žádali prezidenta Joea Bidena, aby přestal schvalovat ropné projekty a aby v souvislosti s klimatickou krizí vyhlásil národní stav nouze.

Demonstrace jsou součástí protestů nazvaných "Lidé proti fosilním palivům", které organizuje aliance skupin známá jako Build Back Fossil Free (vystavět znovu bez fosilních paliv). Jméno skupiny je přitom narážkou na Bidenův slib "vystavět znovu a lépe" americkou ekonomiku, kterou tvrdě zasáhla omezení související s šířením koronaviru. Účastníci demonstrací tvrdí, že Bidenova vláda může pro snížení uhlíkové stopy dělat víc.

Pondělní protest připadal na federální svátek, který donedávna oficiálně oslavoval výročí, kdy Kryštof Kolumbus v roce 1492 poprvé doplul do Ameriky. V posledních letech však řada států a měst USA v reakci na výzvy volající po rasové spravedlnosti a dekolonizaci dějin tento svátek spojila s či nahradila Dnem domorodých obyvatel. Biden jako první americký prezident tento svátek domorodých obyvatel uctil v prohlášení.

Pondělní protesty byly pokojné. Desítky demonstrantů ale policie vystavila nepříjemnému zvuku ze zařízení, které má pomoci kontrolovat davy, píše list The Guardian s odkazem na videozáznamy. Použití zařízení se na internetu setkalo s kritikou. "Proč je zapotřebí policejní síla? Nic nedělají," stálo v jednom z tweetů. "Před zrádci hlavní město chránilo méně policistů," uvedla jedna z uživatelek s odkazem na lednový vpád stoupenců prezidenta Donalda Trumpa do sídla Kongresu s cílem zabránit zákonodárcům v potvrzení volebního vítězství Joea Bidena.

Před Bílým domem někdo na podstavec sochy Andrewa Jacksona nasprejoval "Očekávejte nás". Sedmý prezident USA je mimo jiné nechvalně známý tím, že vedl brutální represe vůči původním obyvatelům Ameriky skrze nucený odsun asi 60.0000 indiánů z jihovýchodních států. Na cestě známé jako Cesta slz zemřely tisíce osob, mnohdy následkem nemoci.

"Očekávejte nás" je části sloganu "Respektujte nás, nebo nás očekávejte". Frázi používalo mnoho domorodých žen při protestech proti kanadské ropné společnosti Enbridge, která má za devět miliard dolarů modernizovat ropovod mezi kanadskou provincií Alberta a americkým státem Wisconsinem. Skupina domorodých obyvatel za ochranu klimatu Bidena kritizuje za to, že projekt nezablokoval.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.