Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 6. 12. 2021
Svátek má Mikuláš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Aktivisté ocenili, že Evropská komise vyzve Polsko k platbě sankcí kvůli Turówu


11. října 2021 17:57

PRAHA (ČTK) - Ekologická organizace Greenpeace ocenila vyjádření Evropské komise, že "včas" vyzve Polsko k zaplacení sankcí ve sporu o hnědouhelný důl Turów. Podle Greenpeace dala komise najevo, že trvá na dodržení legislativy.

"Vítáme rozhodnutí Evropské komise o vymáhání pokut za nerespektování rozhodnutí evropského soudu v kauze dolu Turów. Evropská komise dává najevo, že případ sleduje a že nedopustí, aby Polsko ignorovalo evropský soud a platnou legislativu," napsala ČTK za Greenpeace Nikol Krejčová. "Už od doby, kdy se projekt na rozšiřování dolu Turów pouze připravoval, Polsko nebere ohled na negativní vlivy, které má těžba na životní prostředí a kvalitu života lidí žijících v blízkosti dolu. A to musí skončit. Jediným správným řešením je spravedlivá transformace regionu, nikoli pokračující ilegální těžba," doplnila aktivistka.

Mluvčí komise dnes sdělil, že Evropská komise "včas" vyzve Polsko k zaplacení sankcí uložených Soudním dvorem EU. Soud už dříve nařídil Polsku, aby zastavilo činnost dolu na hranicích s Českou republikou. Když Varšava rozhodnutí neuposlechla, rozhodl soud 20. září o pokutě pro Polsko ve výši půl milionu eur (asi 12,7 milionu Kč) denně, dokud země žádosti nevyhoví. Podle mluvčího EK se výzvy k úhradě zasílají v jistých intervalech. Kdy by ji Polsko mohlo obdržet, však neuvedl.

Turówský důl u česko-polské hranice podle Česka mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polská strana odmítá těžbu přerušit, protože by to podle ní mělo negativní dopady na energetickou bezpečnost země. Představitelé Polska navrhli finanční podporu obyvatelům českých obcí v blízkosti dolu. Jednání ale dosud k dohodě nevedla. Dominika Pospíšilová z ministerstva životního prostředí dnes na dotaz ČTK sdělila, že dosud není jasné, kdy budou pokračovat.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.