Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 6. 12. 2021
Svátek má Mikuláš
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Vyšetřování úniku ropy u Kalifornie směřuje k nákladní lodi Rotterdam Express


7. října 2021 11:58

LOS ANGELES (ČTK) - Nákladní loď Rotterdam Express plující pod německou vlajkou provedla několik nezvyklých manévrů poblíž kalifornských břehů, kde praskl ropovod a do moře vyteklo skoro 477 000 litrů ropy. Kvůli havárii bylo uzavřeno několik pláží a vyšetřuje se příčina úniku.

Agentura AP napsala, že z údajů služby Marine Traffic, která poskytuje přehled o pohybu plavidel, vyplývá, že Rotterdam Express dlouhá 305 metrů měla určeno dostat se do kotviště SF-3, jež leží nejblíž poškozeného potrubí u města Huntington Beach. Loď provedla ve dvou dnech tři nezvyklé manévry, jimiž se dostala nad ropovod.

Firma Hapag-Lloyd, která je provozovatelem lodi, popřela jakýkoli vliv pohybu plavidla na havárii. Potrubí, jež patří firmě Amplify Energy, je podle ohledání pod vodou proraženo a vychýleno ze své trasy do oblouku. Amplify Energy má jižně od Los Angeles tři ropné plošiny.

Podle AP se vyšetřovatelé zaměřují na Rotterdam Express, zjišťují její přesné pohyby a chtějí vyslechnout část posádky. Z údajů o její plavbě vyplývá, že k přístavu u města Long Beach dorazila 22. září a kotvu shodila asi 2000 metrů od ropného potrubí. Následující den brzo ráno se náhle přesunula stovky metrů směrem na jihovýchod, čímž se dostala nad potrubí, jež leží v hloubce 30 metrů. Za deset minut se loď vracela k původnímu kotvišti. Znovu se dala do pohybu kolem půlnoci a naposledy kolem osmé ráno následujícího dne, kdy se vrátila ke kotvišti. Do neděla zůstala na místě a pak vplula do přístavu vyložit náklad.

Jako první na ropu v moři upozornili rybáři minulý pátek večer a ropovod byl uzavřen v sobotu ráno. Jak dlouho ropa tekla do moře, není jasné.

Martyn Willsher z vedení Amplify tvrdí, že není známo, kolik suroviny uniklo, uvádí pouze odhad 126.000 galonů (476 962 litrů). Podle vyšetřovatelů mohl být únik menší, kolem 29 000 galonů.

Několik demokratů v Kongresu chce, aby se vyšetřilo, proč trvalo tak dlouho, než byl únik nahlášen federálním úřadům. Willsher řekl, že jeho společnost se o úniku dověděla až v sobotu ráno. "Kdybychom o tom věděli v pátek večer, veškeré operace bychom zastavili," řekl. Společnost dostala informaci v sobotu časně ráno a ropovod uzavřela o tři a půl hodiny později. Členové Kongresu ve svém dopise napsali, že na jakýkoli únik ropy má upozornit automatický monitorovací systém.

Podle dosavadního zjištění ropa vytékala proraženým otvorem o velikosti 33 centimetrů, ze své polohy je vychýleno 1,2 kilometru z celkové délky 28,5 kilometru ropovodu. Potrubí bylo naposledy prohlédnuto v říjnu 2019 a inspekce tehdy upozornila na osm nedostatků.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.