Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Úterý 30. 11. 2021
Svátek má Ondřej
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Pořadatelé vyhlásili na Národní výstavě medu čtyři nejlepší medy roku 2021


9. října 2021 00:14

BRNO (ČTK) - Čtyři nejlepší medy z České republiky pro letošní rok vyhlásili na začátku října pořadatelé soutěže Med roku na Národní výstavě medu v Brně. Letošní účast v soutěži byla asi o třetinu nižší než obvykle, řekl ČTK pořadatel soutěže Radomír Hykl.

"Včelaři letos přihlásili 116 vzorků, obvykle to bývá 150 až 160 medů. Zcela to odpovídá poklesu vyrobeného medu v České republice, produkce také klesla asi o třetinu," uvedl Hykl.

V soutěži Med roku letos nebyl vyhlášen absolutní vítěz, pouze nejlepší medy ve všech čtyřech kategoriích, což jsou květové medy jednodruhové, květové medy vícedruhové, medovicové medy a pastové medy. "Každá z kategorií má specifické vlastnosti a hodnotit absolutního vítěze není podle nás úplně spravedlivé, proto jsme vyhlásili nejlepší med v každé z kategorií," vysvětlil Radomír Hykl.

Soutěžní vzorky prošly chemicko-fyzikálním rozborem v laboratoři i hodnocením odborné poroty, která posuzovala senzorické vlastnosti medu - tedy vzhled, vůni, konzistenci, chuť a celkový dojem. "Školení degustátoři musí mít senzorické zkoušky z některé potravinářské školy, které prokazují, že má odpovídající čich a chuť. Degustátory potom dál vzděláváme i prověřujeme a to i při samotném hodnocení. Anonymně například dostane vzorek stejného medu opakovaně a posuzujeme, jak je konzistentní při hodnocení," popsal Hykl.

Nejlepší med v kategorii jednodruhových květových medů má Roman Mazánek, v kategorii vícedruhových květových medů zvítězil med od Michala Platila, mezi medovicovými medy med od Dany Hermanové a mezi pastovými medy ten od Radomila Rubeše.

Cílem soutěže Med roku, který pořádá Pracovní společnost nástavkových včelařů, je přivést lidi k tomu, aby si našli vlastního včelaře, od kterého budou kvalitní med nakupovat. Národní výstava medu je proto bezplatně otevřená všem, k ochutnání je na ní 116 soutěžních vzorků, zároveň je na ní možné koupit med, kosmetiku, medovinu i svíčky z včelího vosku. Lidé také mohou absolvovat řízenou degustaci pod vedením zkušeného degustátora. Mezi soutěžními vzorky k ochutnání je mimo jiné i med předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO).

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.