Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Úterý 30. 11. 2021
Svátek má Ondřej
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Ozonová díra nad Arktidou? Podle vědců bude pravděpodobně vznikat častěji


2. října 2021 07:13

PRAHA (Ekolist) - Vloni na jaře byla nad Arktidou zaznamenána rekordně velká ozonová díra. Zatímco ta nad Antarktidou vzniká každoročně, k oslabení ozonové vrstvy v Arktidě dochází výjimečně. Vědcům se nyní podařilo odhalit pravděpodobnou příčinu jejího vzniku a domnívají se, že se v budoucnu bude objevovat stále častěji. Jejich analýza byla publikována v žurnálu Advances in Atmospheric Sciences.

Pomocí simulací vytvořených ze satelitních dat se vědcům podařilo zjistit, že vyšší povrchová teplota moře v Severním Tichém oceánu snižuje teplotu západních větrů v Arktidě. Pokud jsou tyto větry chladné dostatečně dlouhou dobu, mohou zapříčinit vznik polárních oblaků. A právě polární oblaka hrají klíčovou roli ve ztenčování vrstvy ozonu.

Vrstva ozonu nad Arktidou je ve srovnání s tou nad Antarktidou považována za odolnější. U Arktidy navíc bývají zimní větry příliš teplé na to, aby došlo k vytvoření polárních oblaků a oslabení ozonové vrstvy. Pokud ale dojde k anomálii a povrchová teplota vody Severního Tichého oceánu se zvýší, může k oslabení vrstvy ozonu dojít.

Tato teorie by podle vědců mohla objasňovat i jiný velký úbytek ozonu v minulosti - a to na jaře v roce 2011, kdy se nad Arktidou objevila ozonová díra bez zjevného důvodu.

“Naše zjištění naznačují, že k takto významnému ztenčení ozonové vrstvy může v budoucnu zase dojít. V Severním Tichém oceánu totiž stále dochází ke změnám v povrchové teplotě vody,” komentuje vědec Yongyun Hu z Peking University v Číně.

Vědci v současnosti nemohou jasně potvrdit, zda ke zvýšení povrchové teploty Severního Tichého oceánu došlo následkem globální změny klimatu, nebo zda se jednalo o souhru náhod. Vzhledem k tomu, že oceány absorbují stále více tepla, je podle nich ale velmi pravděpodobné, že se v budoucnu nad Arktidou budou objevovat další ozonové díry.

Lucie Mráčková

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.