Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Úterý 30. 11. 2021
Svátek má Ondřej
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Pražská záchranná stanice pro volně žijící živočichy letos přijala už 4500 zvířat


27. září 2021 01:02

PRAHA (ČTK) - Pražská záchranná stanice pro volně žijící živočichy od ledna přijala asi 4500 zvířat, méně než loni. Počet zvířat, o která pečovali pracovníci záchranné stanice, ovlivnily zvláště chladné jarní měsíce. Nyní se v areálu starají zvláště o mláďata ježků. ČTK to sdělila mluvčí městské organizace Lesy hlavního města, která záchrannou stanici provozuje, Petra Fišerová.

"U ježků teď období mláďat vrcholí a naše záchranná stanice se rychle plní osiřelými ježčaty. Většinou se k nám dostávají proto, že přijdou o matku, která často uhyne v důsledku lidské činnosti jako třeba posekáním strunovou sekačkou, pokousáním od psa či po střetu s autem. V současné době pečujeme asi o 50 ježčích sirotků," uvedla Fišerová.

Od ledna do konce srpna pečovali o 1965 mláďat. V roce 2020 to bylo za stejné období o 240 více. Podle mluvčí počty mláďat v péči klesl zřejmě kvůli počasí v dubnu a v květnu. Nízké teploty zapříčinily nedostatek hmyzu, kterým své potomky krmí zvláště ptáci. Ti jsou nejčastějšími chovanci záchranné stanice. Hnízdění tak bylo ve větší míře než obvykle zcela neúspěšné nebo ptáci odchovali mláďat méně. Nižší počty přijatých ptačích mláďat z jara nevyrovnaly ani letní měsíce.

Mláďatům nicméně prospěla absence abnormálních několikadenních veder v létě. "Tropické teploty mohou mláďata některých druhů vážně ohrozit, neboť mláďatům v hnízdech začne být příliš velké horko a vyskakují z nich," vysvětlila Fišerová s tím, že nejčastější to je u veverek nebo rorýsů. Letos v jinonické záchranné stanici takové případy nezaznamenali.

Lidé, kteří chtějí provoz stanice podpořit, mohou nyní do areálu v Jinonicích donést vyřazený bavlněný textil nebo krmivo pro ježčí mláďata. Podle mluvčí jsou ideální drůbeží masové konzervy nebo granule pro kočky nebo malá psí plemena. Lidé mohou stanici poslat rovněž sponzorský dar v libovolné výši nebo adoptovat některé z trvale handicapovaných zvířat, která zůstávají v péči organizace. Taková zvířata zůstávají v areálu stanice nebo se stanou obyvateli zookoutků v Malé Chuchli, v Hostivařském lesoparku, v Kunratickém lese a v Kamýku.

Záchrannou stanici se sídlem v Jinonicích provozují od roku 2012 Lesy hlavního města, příspěvková organizace Prahy. Stanice, která funguje v provizorních podmínkách stavebních buněk a dočasných voliér, loni přijala 5186 zvířat. Množství chovaných zvířat se postupně zvyšuje. V plánu je proto výstavba nového areálu s vyšší kapacitou. Jeho cenu Praha odhaduje na 206 milionů korun bez DPH.Nová záchranná stanice bude podle plánů magistrátu disponovat veterinární ordinací s operačním sálem a jednotkou intenzivní péče nebo specializovanými rehabilitačními zařízeními. Vznikne tu léčebné oddělení pro labutě a vodní ptáky a odchovna veverek. Počítá se i s rehabilitačními výběhy pro kopytníky a vodním výběhem pro vydry a bobry. Součástí areálu má být i přednášková místnost pro vzdělávací akce pro veřejnost.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.