Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 25. 10. 2021
Svátek má Beáta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Exmanažer VW souzený v souvislosti s diselgate skandál připisuje firemní kultuře


24. září 2021 10:47

BRAUNSCHWEIG (ČTK) - Bývalý manažer Volkswagenu Hanno Jelden, který je souzen v souvislosti se skandálem automobilky s podváděním při měření emisí, zčásti připisuje firemní kultuře Volkswagenu skutečnost, že on i ostatní v této věci mlčeli. Jelden je podle prokukatury zodpovědný za vývoj nelegálního softwaru manipulujícího s emisními daty.

Jelden u soudu řekl, že by jednal jinak, kdyby věděl, jaké to bude mít důsledky. Při dřívějším slyšení uvedl, že o softwaru informoval své nadřízené, ale byl na něj vyvíjen nátlak, aby mlčel.

Volkswagen v roce 2015 přiznal, že po celém světě nainstaloval zhruba do 11 milionů aut s naftovým motorem software, který umožňoval manipulovat s testy emisí. Ty při testech ukazovaly mnohem nižší hodnoty, než odpovídalo skutečnosti. Skandál, přezdívaný dieselgate, už stál automobilku více než 32 miliard eur (811,7 miliardy Kč). Částka zahrnuje pokuty, opravy a soudní výlohy.

"Nikdy jsem ohledně této funkce (softwaru) nedělal tajnosti," řekl Jelden u soudu ve městě Braunschweig. "Kdybych věděl, jaké to může mít právní důsledky, nikdy bych to nedopustil," dodal.

Společnost již dříve uvedla, že funkce softwaru, která vyřadila z provozu emisní filtr vozu, byla určena k jinému účelu, a to ke snížení nepříjemného hluku motoru. To Jelden zopakoval. "Tuto funkci jsme vyvinuli proto, abychom zlepšili akustiku," konstatoval. Proces schvalování této funkce označil za "obrovskou chybu".

Soudní proces se čtyřmi současnými a bývalými manažery a inženýry Volkswagenu začal minulý čtvrtek. Braunschweigská prokuratura všechny čtyři obviňuje z toho, že na problém neupozornili a místo toho se snažili maximalizovat zisky automobilky i své výkonnostní prémie.

Obvinění tvrdí že o manipulaci nevěděli, anebo že o ní informovali své nadřízené, uvedly soudní zdroje.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.