Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 25. 10. 2021
Svátek má Beáta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Americká EPA zásadně omezuje využívání fluorovaných skleníkových plynů


24. září 2021 11:03

WASHINGTON (ČTK) - Americká federální Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) představila pravidlo pro dramatické omezení domácí produkce a spotřeby fluorovaných uhlovodíků, což jsou velmi silné skleníkové plyny používané v chladírenské technice a klimatizaci. Vládní činitelé hovoří o klíčovém kroku v boji proti klimatickým změnám, píše agentura AP.

Opatření ukotvuje cíl snížit americkou výrobu a spotřebu látek označovaných zkratkou HFC o 85 procent během příštích 15 let. Postup EPA zapadá do celosvětové snahy ukončit používání těchto nebezpečných plynů a navazuje na plán schválený loni v prosinci americkým Kongresem. Omezení má vstoupit v platnost ke konci příštího měsíce.

Fluorované uhlovodíky se řadí mezi fluorované skleníkové plyny, označované také jako F-plyny, které mohou přispívat ke globálnímu oteplování až tisícinásobně více oproti stejnému množství oxidu uhličitého. Tyto látky jsou zároveň chemicky poměrně stálé a v atmosféře přetrvávají i po několik desítek let, vysvětluje na svých internetových stránkách české Ministerstvo životního prostředí. Fluorované uhlovodíky do ovzduší často unikají skrze potrubí nebo z přístrojů, v nichž jsou stlačené.

Od nového pravidla EPA se podle poradkyně Bílého domu pro klimatické otázky Giny McCarthyové očekává omezení emisí HFC do roku 2050 o množství odpovídající 4,5 miliardám tun oxidu uhličitého. McCarthyová opatření označila za "vítězství v otázce klimatu a vítězství v otázce práce a americké konkurenceschopnosti".

Šéf EPA Michael Regan zase uvedl, že vyřazování fluorovaných uhlovodíků má podporu sdružení zastupujících zasažené sektory. AP podotýká, že podniky už dlouho přechází k používání alternativních chladících prostředků a prosazovaly zavedení federální normy, která by nahradila slepenec státních regulací.

Federální vláda nyní také oznámila, že podniká i kroky s cílem omezit dovoz plynů typu HFC. Jedním z nich je vytvoření pracovní skupiny, která by spolupracovala s různými složkami vlády ve snaze bojovat proti nelegálnímu obchodování s těmito silnými skleníkovými plyny. Na práci skupiny se mají podílet ministerstva vnitřní bezpečnosti, spravedlnosti, zahraničí i obrany.

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.