Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 25. 10. 2021
Svátek má Beáta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Kalkulačka uhlíkové stopy vám ukáže, jak daleko má vaše domácnost k uhlíkové neutralitě


23. září 2021 13:54

PRAHA (Ekolist) - Naší společnost se potřebuje vypořádat se změnami klimatu. Jedna rovina tohoto snažení je institucionální, kdy po našich politicích chceme, aby problém řešili, a oni nastavují průmyslu a energetice podmínky, které by měly vést k ochraně klimatu. A nebo nenastavují či nevedou. A druhá rovina je osobní. Spotřeba konkrétního člověka a s ní spojené emise skleníkových plynů. Podle Viktora Třebického, který spolu s obecně prospěšnou společností CI2 stojí za aktualizovaným vydáním osobní uhlíkové kalkulačky, je to, co sami uděláme, stejně podstatné, jako to, co udělají vlády a korporace.

„Důležité je si uvědomit velikost své uhlíkové stopy, protože to je možný začátek změny,“ vysvětluje Viktor Třebický. Kalkulačka osobní uhlíkové stopy od CI2 není žádná novinka, existuje několik let. Letos doznala aktualizace jak grafické, tak hlavně byly aktualizovány výpočtové koeficienty.

Kalkulačka je šitá ryze na míru obyvatelům Česka, protože pracuje s naších aktuálním energetickým mixem.

Vyplnění dat je zjednodušeno na maximum. Není potřeba mít po ruce faktury za energie, ani nic složitě vypočítávat. Je tím sice zkreslena přesnost výsledku, na druhou stranu vyplnění kalkulátoru máte hotové za chvilku.

Výsledek pak nabídne srovnání vašeho výsledku s výsledky jiných respondentů, ukáže se vám srovnání s emisemi, jaké jsou v Česku na osobu (v tomto směru jsme s 12,5 tunami CO2 ekvivalentu rekordmany Evropy!) a s průměrem EU a průměrem světa.

Při zobrazení výsledku by se hodila nějaká nápověda nebo tipy, kde byste mohli nejsnáze omezit své emise, případně vyhodnocení, v jakém segmentu spotřeby výrazně přestřelujete průměr. Kalkulačka také respondenta tlačí do situace, kdy se odpovídá těžko. Například při trávení své dovolené se nabízí jen jedna možnost dopravy, byť třeba člověk jede na jednu dovolenou na kole a na druhou letí letadlem. Vybrat musí jednu možnost.

Na konci kalkulačky je pak nabídka k tzv. offsetování vaší spotřeby. Pokud vás výše vámi produkovaných emisí trápí, prostě si můžete zaplatit službu, prostřednictvím které se vámi zvolená část emisí kompenzuje. Aktuálně Cl2 nabízí možnost offsetů prostřednictvím projektů ochrany přírody, konkrétně rozšíření tisu červeného v Libereckém kraji nebo výsadbu dlouhověkých dřevin v české krajině.

Jak vysvětluje Viktor Třebický, kalkulačka má čtyři oblasti, bydlení, dopravu, potraviny a obecně spotřebu. Typicky se nejvíce na naší uhlíkové stopě podílí bydlení, může stát až za polovinou všech emisí. Doprava a potraviny mívají podíl 20-30 % každý, nejméně se na naší uhlíkové stopě podílí obecná spotřeba.

Bydlení

Viktor Třebický podotýká, že je mylná představa, že nejnižší stopu má rodina, která bydlí někde na samotě u lesa. Pokud to tedy není pasivní stavba, ale nějaký starší domek, bývá zpravidla méně hospodárný než byt v zatepleném bytovém domě. Roli hraje i to, čím se vytápí. Jasně nejhorší je kotel na uhlí. Problematické je také využívání klimatizace, nejen kvůli samotné spotřebě elektrické energie, ale kvůli tomu, že jako médium se v klimatizacích používají látky, které jsou silné skleníkové plyny. Aktuální nastavení legislativy je podle Třebického nastavené tak, že příliš nepřeje bytovým domům, které by chtěly využívat obnovitelné zdroje energie.

Doprava

Proč se doprava propisuje do naší uhlíkové stopy tak silně? Průměrné stáří automobilu je u nás 13 let. Jedním z opatření, kterým alespoň obyvatelé větších měst mohou snížit svou uhlíkovou stopu, je využívání služeb carsharingu. V Praze je několik služeb, které je možné využít (můžete se podívat na mapu pražských sdílených aut). Jak upřesňuje Třebický, kalkulačka nezohledňuje uhlíkovou stopu samotného auta a jeho výroby, stejně tak nepočítá emise spojené s těžbou a výrobou paliv. Zohledňuje jen přímé používání automobilu.

Spotřeba jídla

Naše dieta má překvapivě také docela významný vliv. „Masné výrobky a mléko mají vyšší uhlíkovou stopu než náhrady masa a zelenina,“ vysvětluje Třebický. A podotýká, že omezit svou spotřebu masa je jednodušší, než si nainstalovat fotovoltaiku na střechu. „Každý steak hraje roli,“ tvrdí Třebický.

A hraje pochopitelně i roli, kolik kilometrů potravina nacestuje. Jestli jste byli doteď zvyklí na hovězí z Argentiny, zkuste najít náhradu z lokálních zdrojů.

Ostatní spotřeba

U naší běžné spotřeby oblečení, nábytku, elektroniky a podobně se dá uhlíková stopa zmenšit třeba tím, že dáte přednost nákupu v secondhandu či bazaru.

Do této sekce jsou zařazeny i domácí zvířata. Jak upozorňuje Třebický, velký pes má kvůli spotřebě krmiva podobnou uhlíkovou stopu jako malý automobil. „Tím ale nikoho nenabádáme, aby se zbavil svých mazlíčků. Jen je dobré vědět, že naše emise nejsou jen létání letadlem,“ vysvětluje Třebický.

V obecné rovině pak Třebický dodává, že pokud bychom měli splnit cíle, ke kterým jsme se zavázali, měli bychom svou osobní uhlíkovou stopu dostat na 1 až dvě tuny CO2.

„Pokud je někdo nešťastný z toho, že naše vláda v oblasti ochrany klimatu nic nedělá, může začít sám u sebe. To právě umožňuje naše kalkulačka,“ říká Třebický. Aktualizace uhlíkové kalkulačky byla podpořena Velkou Británií, která se jako jedna z prvních zemí legislativně zavázala, že do roku 2050 dosáhne uhlíkové neutrality. Uhlíková kalkulačka má své varianty pro firmy, produkty, města nebo eventy.

Martin Mach Ondřej

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.