Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Úterý 30. 11. 2021
Svátek má Ondřej
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Prezident Biden znovu otevřel těžbě ropy miliony hektarů v Mexickém zálivu


23. září 2021 06:12

PRAHA (Ekolist) - S politiky je to tak, že dokud jsou jen pouhými kandidáty a o nějaký post se teprve ucházejí, ukazují se veřejnosti v příznivém světle. Ale když se dočkají zvolení? Mohou se začít projevovat i dost odlišně, než jak zněly jejich předvolební proklamace. Například americký prezident Joe Biden nyní vydal svolení k otevření 80 milionů akrů pro těžbu ropy a plynu v Mexickém zálivu.

Jedním z ústředních bodů jeho programu přitom byl boj proti klimatickým změnám, absolutní podpora alternativních obnovitelných zdrojů čisté energie a potlačení národní závislosti na fosilních palivech. Únor letošního roku, první dny ve funkci prezidenta Bidena, také charakterizovala smršť exekutivních příkazů a prezidentských dekretů, které naznačovaly neústupnost při prosazování zelené politiky. Máme září a Bidenova administrativa silně zpomalila. V současnosti „kvantitativně“ zaostává za Bushem, Obamou i Trumpem. A navíc mění svůj vlastní, přednastavený kurz.

V únoru se hovořilo o tom, jak americká vláda hodlá zmrazit všechny probíhající procesy navázané na pronájem veřejné či státní půdy (včetně příbřežních vod) se záměrem těžby zemního plynu nebo ropy. A také bylo přijato moratorium, zákaz pronájmu půdy za účelem těžby ropy a zemního plynu v aljašské chráněné oblasti. Na konci srpna ale Biden schválil, zcela v rozporu s předchozím programem, zpřístupnění průzkumu a otevření těžby ropy a zemního plynu na 80 milionech akrů v oblasti Mexického zálivu. S tím, že na souši, „federální“ půdě, se připravuje pronájem dalších stovek milionů akrů potenciálně těžitelné půdy. Není to první přestřel, kontroverzní schválení k těžbě ropy a zemního plynu na Aljašce vydal už v květnu a jeho rozhodnutí skončilo po žalobách environmentalistů u soudu.

Spojené státy americké aktuálně, za vlády ekologického prezidenta, těží více zemního plynu než v roce 2019.
Spojené státy americké aktuálně, za vlády ekologického prezidenta, těží více zemního plynu než v roce 2019.
Foto | Ken Doerr / Flickr

Jenže Aljaška se v květnu nepotýkala s přírodní katastrofou, což v případě Floridy zrovna neplatí. Hurikán Ida, jehož ničivost je dávána do přímé souvislosti s klimatickými změnami, se 30. srpna prohnal Floridou, Louisianou a Mississippi. Aby den na to vyhlásilo Ministerstvo vnitřních věcí velký návrat k fosilním zdrojům. To není jen laciné porýpnutí. Spojené státy americké aktuálně, za vlády ekologického prezidenta, těží více zemního plynu než v roce 2019. Víc, než celá Saudská Arábie. A vládní administrativa USA se od prázdnin aktivně zasazuje o další rozšíření těžby fosilních paliv, protože ceny pohonných hmot ohrožují národní průmysl a ekonomiku.

„Pronájmem půdy k těžbě a další extrakcí ropy si jen zveme další katastrofy,“ komentuje to Kristen Monsell, ředitelka Centra pro biologickou diverzitu, organizace, která jako desítky dalších environmentálních neziskovek proti záměru rozšíření těžby ostře vystoupila. „Je naprosto obscénní schválit těžbu hned poté, co se Louisianou prohnal hurikán. Klimatická změna rapidně zintenzivňuje bouře v okolí zálivu. To, co potřebujeme, je zastavit příbřežní těžbu na ropných plošinách, ne otvírání dalších vrtů.“ Environmentalisté se proti vládnímu rozhodnutí hodlají bránit soudně, žalobu již podali.

Dílem proto, že příslib navýšení produkce ropy o 1,12 miliard barelů a 4,4 biliony kubíků zemního plynu v dalších 50 letech jim nepřijde jako přiměřená ukázka naplňování klimaticky vstřícné politiky. Spojené státy americké se sice s nástupem Joe Bidena na prezidentský post navrátily k Pařížské dohodě, ale v současnosti jsou jejímu naplnění dál než za Trumpa.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.