Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Úterý 30. 11. 2021
Svátek má Ondřej
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

Svět je konečně bez olovnatých paliv. Trvalo to 97 let


27. září 2021 04:48

PRAHA (Ekolist) - O pozitivní zprávy je vždycky nouze a tahle by potěšit mohla. Na začátku letošního srpna Alžír dočerpal poslední ze svých zásob benzinu s příměsí olova a další již neprodukuje. Planeta Země je teď, víceméně celá, bez olovnatých paliv. K tomuto cíli jsme se ubírali 97 let.

Přesněji, poprvé v roce 1924 se šířeji otevřela debata o potenciální zdravotní závadnosti paliv s příměsí olova (která byla do praxe zavedena o tři léta dříve). Předcházela jí série závažných nehod a tragických úmrtí po celém světě, zejména pak v rafinériích gigantu Standard Oil.

Dnes na první pohled nerozumný a riskantní nápad přidávat do paliva zážehových motorů olovo se přitom zrodil z poptávky po vyšší bezpečnosti provozu a také lepším chodu motorů. Příměs olova (tetraethylolova) totiž zabraňovala samovolnému vznícení paliva, a tak činila manipulaci s ním o poznání méně nebezpečnou. Určitou nevýhodou pak bylo to, že se olovo dostávalo výfukovými plyny do ovzduší a dost neblaze působilo na zdraví lidí i životní prostředí. Za stabilnější palivo ale olověné aditivum lidstvu tehdy stálo.

Pomalu na startu

Debata o tom, zda olovo z paliva vyřadit, se obvykle odvíjela spíše v rovině, jakým jiným cenově a procesně dostupným aditivem jej nahradit. Draselné soli se vcelku jako řešení nabízely, ale protože každá změna stojí peníze a úsilí, začal se k nim svět zvolna obracet až v 70. letech. První zemí, která se nepříjemného aditiva cele vzdala, bylo Japonsko. Následovalo Rakousko, Kanada, Dánsko. A po delším odstupu třeba Německo a Spojené státy americké. Množily se také nejrůznější náhražky, vhodná náhradní aditiva – MMT, MTBE, TAME, ETBE. Výsledky celonárodní abstinence od olova byly klinicky přesvědčivé. Lidé, kteří byli toxickému ovzduší dlouhodobě vystaveni, totiž měli problémy s běžnými motorickými a kognitivními úkony. Selhávaly jim játra i oči, umírali na otravu.

Bez olova v pohonných hmotách se národní zdraví viditelně zlepšilo, ubylo také případů předčasně narozených a narozených - mrtvých dětí. Přínos bezolovnatých paliv se dal vyjádřit také uspořenými penězi: státy s olovnatými palivy dosud promrhaly až 1,2 % svého ekonomického potenciálu, například kvůli vyšší nemocnosti a zdravotním problémům olovem intoxikovaných občanů.

Na počátku nového milénia se přechod na bezolovnatá paliva stal velkým tématem nejen v Africe. Tehdy se 25 subsaharských států odhodlalo Dakarskou deklarací (s pomocí UNEP) zbavit se toxické závislosti na olovu k roku 2006. To se ještě olovnatá paliva používala ve 117 zemích světa, ale rychle jich ubývalo. Taky se už o olovnatých palivech nepokrytě hovořilo jako o katastrofě pro životní prostředí a lidské zdraví.

Rychle do finiše

V roce 2000 olovo v pohonných hmotách odepsala Čína, od 1. ledna 2001 Česká republika, o rok později Indie. V roce 2014 už zůstával olovnatý benzín jen v Iráku, Jemenu, Barmě-Myanmaru, Severní Koreji a Afghánistánu, kde se jej rychle zbavovali. A taky v Alžíru, kde přetrval až do posledních dní července tohoto roku. Od srpna 2021 je tedy bez olovnatých příměsí v palivech nejen Alžír, ale i celý svět.

Zástupci UNEP (Program OSN pro životní prostředí) to v oficiální tiskové zprávě nazvali milníkem multilateralismu. Vyřazení olověných aditiv přinese podle nich globální ekonomice úspory ve výší 2,45 bilionů dolarů a zabrání až 1,2 milionům předčasným úmrtím ročně.

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.