Navštivte EkoLink a Ecomonitor.
Ekolist.cz vydává občanské sdružení BEZK. Za webhosting a publikační systém Toolkit děkujeme Econnectu.
Pondělí 25. 10. 2021
Svátek má Beáta
Hledání na Ekolistu:
Titulní stránka > Zpravodajství MAPA STRÁNEK
Přidej na Seznam Sdílej na Facebooku

DEZA má posudek od VUT Brno, že nemohla způsobit havárii na Bečvě. Je ale tajný


21. září 2021 11:30

PRAHA (Ekolist) - V pátek 17. září zveřejnila společnost Agrofert informaci o posudku, který neshledal spojitost mezi výrobními a provozními procesy společnosti DEZA a ekologickou havárií na řece Bečvě z loňského září. Znalecký posudek vypracovala Fakulta stavební Vysokého učení technického v Brně. Posudek ani jeho část ale není možné získat.

Důvodem utajení posudku je podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky to, že se „dotýká obchodního tajemství, technologického know-how, případně může představovat i bezpečnostní riziko.“

Radana Koudelková, tisková mluvčí Vysokého učení technické v Brně, potvrzuje, že Fakulta stavební posudek vypracovala, ale k postupu zpracování, obsahu ani závěrům znaleckého posudku nemůže poskytnout žádné informace. „Tyto závěry byly předány objednavateli posudku. Jen on může případně zveřejnit informace v posudku obsažené. Znalecká činnost je totiž vázaná mlčenlivostí,“ vysvětluje Koudelková.

Z tiskové zprávy Agrofertu se dá o posudku vyčíst to, že společnost oslovila renomovaný znalecký ústav a ten od března do srpna 2021 zpracovával znalecký posudek. „Znalecká činnost byla provázena podrobným zkoumáním všech výrobních procesů, důkladnou prohlídkou celého provozu a prověrkou jeho fungování. Experti znaleckého ústavu se nesoustředili pouze na zadané znalecké otázky, ale celou věc pojali v celé komplexnosti tak, aby jejich závěry byly v maximální možné míře ve vztahu k celé události vyčerpávající. Posudek má celkem 92 stran a dalších 407 stran příloh,“ stojí v tiskové zprávě. Předmětem znaleckého posudku bylo „zhodnocení možnosti úniku závadných látek z celého výrobního areálu společnosti DEZA ve Valašském Meziříčí do vodního toku Bečva, v souvislosti s ekologickou havárií na řece Bečvě dne 20. 9. 2020.“

A jak posudek prezentuje Agrofert, znalecký ústav neshledal jakoukoliv spojitost mezi výrobními a provozními procesy společnosti DEZA a ekologickou havárií na řece Bečvě dne 20. 9. 2020. Co však přesně v posudku stojí, si ale veřejnost přečíst nemůže.

Podle oficiální vyšetřovací verze směřuje pozornost policie směrem k tzv. rožnovské výusti a společnosti Energoaqua. Důležitou oporou je pokus soudního znalce Jiřího Klicpery, který pomocí netoxické látky fluorescein ověřoval možnost, že toxická látka vytekla z rožnovské výusti, v řece se ale rozšířila a začala zabíjet až níže po toku. Nedávný pokus Jakuba Hrušky však tuto myšlenku zpochybňuje. Podle Jakuba Hrušky to není možné, jeho pokus ukázal, že solanka vylitá u rožnovské výusti se v toku rozšířila už po 850 m pod prvním jezem a peřejkou.

Důležitým okamžikem v kauze Bečva je včerejší zveřejnění zprávy poslanecké vyšetřovací komise, která ve velkém detailu popisuje celou řadu selhání, ke kterým došlo bezprostředně po havárii a v následujících dnech. Výtah ze zprávy si můžete přečíst zde, celou zprávu pak zde. Ministr životního prostředí Richard Brabec zprávu komise označil za zpolitizovanou a neodbornou.

Martin Mach Ondřej

Pošli e-mailem Zobrazení zprávy pro tisk

Zalinkuj zprávu v: Sdílej na Facebooku Linkuj si ! pošli na vybrali.sme.sk Jagg.cz MediaBlog.cz delicio.icio.us
Online diskuse

Redakce Ekolistu.cz vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení pravidel si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvek.

Přehled dosavadních příspěvků
 DatumAutorNázev


Tematický archiv zpráv
Kam na Ekolistu
Reklama

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_pconnect() in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3:62 Stack trace: #0 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollUI.php3(123): connect2db() #1 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/view.php3(5): poll_viewResults(113, '<table align="c...') #2 /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/aktank.php3(3): require('/data/www/htdoc...') #3 {main} thrown in /data/www/htdocs/old.ekolist.cz/anketa/phpPollConfig.php3 on line 62

Logo ESF

Vlajka EU

Hlavní město Praha - logo

Ekolist.cz podporuje NetMonitor
Chcete nám pomoci vylepšit naše služby? Můžete se zúčastnit výzkumu návštěvnosti internetu v ČR. Klikněte zde.
(Více informací na webu NetMonitoru.)

Ekolist.cz vychází mj. s podporou Hlavního města Prahy.

Využíváme zpravodajství ČTK

Využíváme zpravodajství TASR
Využíváme agenturní zpravodajství TASR.